Bazylika San Simpliciano w Mediolanie

Bazylika San Simpliciano
w Mediolanie
Ilustracja
Fasada bazyliki
Państwo Włochy
MiejscowośćMediolan
Wyznaniekatolickie
KościółKościół łaciński
Położenie na mapie Mediolanu
Mapa konturowa Mediolanu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika San Simplicianow Mediolanie”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika San Simplicianow Mediolanie”
Położenie na mapie Lombardii
Mapa konturowa Lombardii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika San Simplicianow Mediolanie”
Ziemia45°28′26″N 9°11′04″E/45,473889 9,184444

Bazylika San Simpliciano w Mediolanie – kościół, który wznosi się w Mediolanie, przy Piazza San Simpliciano, w pobliżu Corso Garibaldi. Jest to świątynia o tradycjach sięgających czasów św. Ambrożego. Obecnie odbywają się tam często koncerty muzyki barokowej.

Historia

W miejscu, gdzie dziś wznosi się bazylika, istniał w III w. cmentarz pogański, czego dowodem są odnalezione w pobliżu resztki marmurowych nagrobków. Stara tradycja mówi, że w tym miejscu św. Ambroży rozpoczął budowę Basilica Virginum, jednej z czterech bazylik umieszczonych przy czterech najważniejszych drogach wiodących do miasta[1]. Bazylika ta została ukończona za czasów następcy Ambrożego, św. Symplicjana, który złożył tu ciała męczenników z Anauni - świętych Sisinnio, Martirio i Alessandro. Tutaj też sam został pochowany. Znaleziona w czasie remontów kościoła cegła z pieczęcią Agilulfa wskazuje, że jakieś prace budowlane były tam prowadzone w latach 590-615.

W IX w. kościół został przekazany benedyktynom kluniackim, a w 1176 stał się sławny dzięki zwycięstwu Ligi Lombardzkiej w bitwie pod Legnano, ponieważ legenda opowiada, iż trzej męczennicy pochowani w bazylice, przybrawszy postacie gołębi, usiedli na carroccio, zwiastując zwycięstwo. Zmiany architektoniczne zostały poczynione w świątyni w XI-XIII w. Do dziś zachowuje ona charakterystyczne cechy romańskie. W 1517 kościół i konwent przeszły w ręce benedyktynów z Cassino, którzy pozostali tam do 1798, ponieważ wtedy konwent został przekształcony na koszary.

W XVI w. dzwonnica kościoła została obniżona o ok. 25 m z rozkazu Ferrante I Gonzagi, jak zresztą większość tych, które wznosiły się w pobliżu zamku. Kopuła zaś i skrzydła boczne zostały zmodyfikowane w 1582. W 1840 wnętrze zostało zeszpecone przez prace Giulio Aluisettiego, który pokrył tynkiem ściany i sklepienia oraz zmodyfikował romańskie filary. Fasada została zrekonstruowana przez Carlo Maciachiniego w 1870, a w 1927 w oknach umieszczono witraże zaprojektowane przez Aldo Carpiego, przedstawiające epizody z bitwy pod Legnano. Na skutek niedawnych prac renowacyjnych światło dzienne ujrzały starochrześcijańskie elementy bazyliki i został jej przywrócony styl romański.

Architektura i dzieła sztuki

Bergognone, Ukoronowanie Matki Bożej

Fasada jest jedną z tych, które najlepiej przetrwały XIX-wieczne przebudowy. Arkady, które okalają portale, świadczą o istnieniu w przeszłości portyku. Część górna, bardziej przebudowana, posiada dwa potrójne okna boczne, dwa podwójne centralne i jedno potrójne w górze oraz małe łuki dekoracyjne.

Trójnawowe wnętrze kościoła zbudowane jest na planie krzyża łacińskiego z czterema pilastrami po każdej stronie. Transept zaś podzielony jest na dwie nawy. W kaplicach bocznych znajdujemy zdobienia barokowe, rokokowe i neoklasycystyczne. W trzeciej kaplicy po prawej stronie znajduje się Św. Benedykt Salmeggi z 1619. W kościele są też malowidła Alessandro Varotariego i Aurelio Luiniego. Największym arcydziełem obecnym w bazylice jest Ukoronowanie Matki Bożej autorstwa Bergognone, które zdobi absydę. Przesłania je nieco neoklasycystyczny ołtarz główny.

Po lewej stronie absydy znajduje się wejście do krypty Męczenników z Anaunii, struktury zbudowanej na planie krzyża łacińskiego z półkolistą absydą, niewielkim transeptem i kopułą. Początki tej budowli mogą sięgać IV w.

Spośród dzieł sztuki obecnych w bazylice należy wymienić jeszcze Zaślubiny Matki Bożej Camillo Procacciniego i fresk Zdjęcie Chrystusa z krzyża, lombardzkiego mistrza z XVI w. Warto też wspomnieć o Kaplicy Różańca zbudowanej w XVIII w, znajdującej się w transepcie.

Przypisy

  1. Brak jednak dokumentów, które wskazywałyby na to jasno. Nie ma też wzmianek o tym w pismach św. Ambrożego. Benzone di Alessandria w dokumencie z końca XIII w. pisze jednak: basilica quae nunc dicitur d'Alessandria Sancti Simpliciani fundata fuit ab ipso etiam Beato Ambrosio in honorem Beatae Mariae. Informacje na stronie internetowej Basilica San Simpliciano, [1]

Media użyte na tej stronie

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
7341 - Milano - San Simpliciano - Affresco del Bergognone nel catino absidale - Foto Giovanni Dall'Orto - 25-mar-2007.jpg
Autor: G.dallorto, Licencja: Attribution
Coronation of Mary, fresco, Bergognone' masterpiece (around 1515). It was painted in the apse of san Simpliciano in Milan. Picture by Giovanni Dall'Orto, March 25 2007.
Location map Italy Milan.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Milan

Geographic limits of the map:

  • N: 45.5411°
  • S: 45.4108°
  • W: 9.0916°
  • E: 9.2835°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
Lombardia Milano9 tango7174.jpg
Autor: Tango7174, Licencja: CC BY-SA 4.0
San Simpliciano Basilica, Milan, Lombardy, Italy.