Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Bazylika Santa Maria in Cosmedin
Basilica di Santa Maria in Cosmedin
Kościół tytularny
Ilustracja
(c) trolvag, CC BY-SA 3.0

Średniowieczna fasada bazyliki Santa Maria in Cosmedin z dzwonnicą
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Rzym
Piazza Bocca della Verità 18

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki, melchicki

Parafia

św. Pryski w Rzymie

Bazylika mniejsza

od niepamiętnych czasów

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

czaszka św. Walentego

Położenie na mapie Rzymu
Mapa konturowa Rzymu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Santa Maria in Cosmedin”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Santa Maria in Cosmedin”
Położenie na mapie Lacjum
Mapa konturowa Lacjum, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Santa Maria in Cosmedin”
Ziemia41°53′17″N 12°28′54″E/41,888056 12,481667
Strona internetowa

Bazylika Matki Bożej in Cosmedin (wł. Basilica di Santa Maria in Cosmedin) – katolicki kościół tytularny w Rzymie, używany przez melchitów.

Świątynia ta jest kościołem rektoralnym parafii św. Pryski oraz kościołem tytularnym, mającym również rangę bazyliki mniejszej[1].

Lokalizacja

Bazylika znajduje się w XII. Rione RzymuRipa przy Piazza Bocca della Verità 18[1]. Kościół ten zbudowano na terenie starożytnego Forum Boarium[2].

Nazwa

W VIII wieku w odniesieniu do tego kościoła używane było określenie Kosmidion, z czasem zastąpione przez pochodzące od niego Cosmedin. Pochodzenie tego określenia jest niejasne – może wiązać się z:

Historia

W czasach starożytnych na tym terenie rozciągało się Forum Boarium. Kościół miał zostać jakoby wzniesiony w miejscu, na którym dawniej stał ołtarz Herkulesa. Podczas wznoszenia bazyliki wykorzystano elementy wcześniejszej budowli stojącej tutaj. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał ten kościół. Według tradycji stać się to miało w VI wieku za pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego, chociaż być może powstał już wcześniej jako część diakonii, będącej instytucją pomagającą potrzebującym. Kościół został przebudowany przez papieża Hadriana I w 782 roku i przekazany greckim mnichom z Konstantynopola wygnanych stamtąd przez prześladowania ze strony ikonoklastów. Kościół był znany jako Santa Maria in Schola Graeca i służył licznej kolonii greckiej osiadłej w Rzymie. Świątynia ucierpiała w 847 roku podczas trzęsienia ziemi. Jej restaurację zlecił papież Mikołaj I Wielki. Ponownie zniszczenia dotknęły bazylikę podczas najazdu Normanów w 1084 roku. Kolejną renowację zlecił Kalikst III w 1123 roku. Została wówczas wzniesiona dzwonnica. Około 1300 roku przeprowadzono kolejną renowację, która zaowocowała przebudową fasady. W średniowieczu kościół zaczął pełnić funkcję kościoła parafialnego[2].

W 1718 roku została przeprowadzona gruntowna renowacja przez Giuseppe Sardi, wnętrze zyskało wówczas barokowe dekoracje oraz powstała nowa barokowa fasada. Obecna wygląd fasady jest wynikiem renowacji autorstwa Giovanniego Battisty Giovanale zakończonej w 1899 roku, usunięto wówczas również barokowe detale z wnętrza kościoła[2].

Parafia została zlikwidowana w 1936 roku, a następnie kościół przeszedł na użytek społeczności katolickich melchitów. W 1964 roku przeprowadzono renowację fasady i dzwonnicy[2].

Architektura i sztuka

Kościół ma układ bazylikowy, z nawą główną i dwiema nawami bocznymi. Na końcach wszystkich trzech naw są apsydy wewnętrzne. Wzdłuż lewej nawy znajdują się trzy zewnętrzne kaplice[2].

Ceglana dzwonnica ma 34,2 metra wysokości, została ona podzielona na dziewięć kondygnacji. W najniższej kondygnacji znajduje się przejście z kościoła do zakrystii. Druga kondygnacja ma gładką, nie zdobioną pełną ścianę. Kondygnacje trzecia i czwarta mają po dwa otwory na każdej powierzchni, przy czym na trzeciej kondygnacji są one zaślepione. Piąta kondygnacja ma z kolei po trzy otwory na każdej stronie. Na pozostałych górnych kondygnacjach z każdej strony znajduje się triforium z białymi marmurowymi kolumnami. Kondygnacje oddzielone są od siebie gzymsami[2].

Obecny wygląd fasady bazyliki jest efektem XIX-wiecznej renowacji. Znajduje się tu arkada o siedmiu łukach, ze środkowym z nich łączy się prothyron wsparty na czterech kolumnach jońskich. Pomiędzy łukami umieszczono pilastry dochodzące aż do linii dachu. Nad każdym z sześciu łuków bocznych umieszczono po jednym oknie z transennami. W ścianie nawy nad narteksem znajdują się kolejne trzy okna[2].

W lewym końcu narteksu znajdują się słynne Usta Prawdy – starożytny marmurowy medalion z rzeźbioną twarzą brodatego mężczyzny z otworem w miejscu ust. Pierwotne przeznaczenie tej płyty jest nieznane[2].

Fasada bazyliki


Kościół ma trzy nawy. Nawa główna jest oddzielona od naw bocznych przez arkady zawierające po 9 kolumn z każdej strony. Kolumny te nie stanowią jednolitego kompletu i mają różne kapitele (są to tzw. spolia). W górnej części ścian bocznych nawy głównej znajdują się niewielkie okna. Również w górnej części bazyliki można zobaczyć pozostałości fresków[2].

Wnętrze bazyliki


W ściany kościoła wmurowane są starożytne kolumny, będące pozostałościami dawniejszej budowli stojącej na tym miejscu, dwie z tych kolumn są przy wejściu. Po obu stronach wejścia znajdują się duże czarne granitowe kamienie, będące starożytnymi wzorcami wagowymi. Podłoga bazyliki zdobiona jest cosmatesco[2].

Wnętrze bazyliki, po obu stronach wejścia starożytne kolumny
Starożytne kolumny w lewej ścianie bazyliki
Podłoga cosmatesco


Schola cantorum

W środku nawy głównej znajduje się wydzielone miejsce przeznaczone dla śpiewaków liturgicznych, tzw. schola cantorum. Poziom podłogi tego obszaru jest o jeden stopień wyższy niż pozostałej części nawy, ponadto sama podłoga ma bardziej skomplikowane zdobienie. Obramowanie scholi składa się z marmurowych płyt ustawionych pionowo, para płyt po obu stronach wejścia od strony ołtarza jest zdobiona podobnie jak cosmatesco, przy czym jest to dzieło z VIII wieku, a więc starsze niż czasy działania Cosmatich. Od strony ołtarza schola ma przegrodę, składającą się z poziomej marmurowej belki biegnącej przez szerokość nawy wspartej na wąskich kolumnach. W rogu scholi znajduje się wejście do krypty, a po jej prawej stronie świecznik na świecę paschalną. U jego podstawy leży rzeźbiony lew, a skręcony trzon ma dekorację cosmatesco[2].

Przegroda schola cantorum od strony ołtarza
Świecznik paschalny
Zdobione obramowanie schola cantorum


Apsyda

Nad ołtarzem głównym umieszczono baldachim z dekoracją cosmatesco, który jest sygnowany Deodatus me fecit i datowany na 1294 rok. Ma on cztery kolumny z czerwonego granitu. Sam ołtarz zrobiono ze starożytnego granitowego zbiornika w kształcie wanny. Napis dedykacyjny ołtarza brzmi: Anno D. MCXXIII Ind. I. dedicatum fuit hoc altare per manus Dni. Calixti Papae Secundi V sui pontif. Anno M Maio die VI, Alfano Camerarius plurima dona largiente[2].

W centralnej części apsydy znajduje się para okien z transennami. Pod tymi oknami stoi XII-wieczne krzesło biskupie wykonane z marmuru. Jego podłokietniki zostały wrzeźbione w kształcie lwów, natomiast w górnej części oparcia umieszczono kółko cosmatesco z porfirowym dyskiem. Ściany apsydy zdobią XIX-wieczne freski w stylu średniowiecznym, przedstawiają one Zwiastowanie, Narodzenie Pańskie i Objawienie Pańskie, a natomiast koncha zawiera wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Augustyna, Feliksa, Dionizego i Mikołaja[2].

Cyborium z ołtarzem głównym
Górna część apsydy


Kaplice boczne

Pierwsza kaplica po lewej stronie została wyposażona przez kardynała Annibale Albani w 1727 roku. Znajduje się w niej chrzcielnica[2].

Druga kaplica po lewej dedykowana jest św. Janowi Chrzcicielowi de Rossi. Obraz w ołtarzu przedstawia patrona kaplicy z biedakami. W relikwiarzu na ołtarzu znajduje się rzekoma czaszka św. Walentego[2].

Trzecia boczna kaplica z lewej strony poświęcona jest Ukrzyżowaniu, jej wyposażenie dostarczył Giovanale[2].

Chrzcielnica
Relikwiarz czaszki św. Walentego


Kaplica w apsydzie zamykającej lewą nawę poświęcona jest Matce Bożej z Loreto. Znajduje się w niej para wąskich okien z transennami. XIX-wieczne freski przedstawiają Narodziny Maryi po lewej stronie i Zaśnięcie Maryi po prawej. Koncha apsydy zawiera wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem[2].

Kaplica w apsyda na końcu prawej nawy została dedykowana św. Janowi Chrzcicielowi. Freski zdobiące tę kaplicę przedstawiają sceny z jego życia[2].

Kaplica Matki Bożej z Loreto
Kaplica św. Jana Chrzciciela


Basilica Santa Maria in Cosmedin - panoramio (10).jpg
(c) Pierfelice Licitra, CC BY 3.0

Z prawej nawy można dostać się do kaplicy zimowej poprzedzonej przedsionkiem. W kaplicy tej zakonnicy mieszkający w klasztorze przy bazylice odprawiali liturgię zimą, kiedy w kościele było zbyt zimno. W ołtarzu tej kaplicy znajduje się obraz Matki Bożej.

Średniowieczna mozaika pochodząca ze starej bazyliki św. Piotra

Zakrystia

W zakrystii znajduje się fragment mozaiki Pokłon Trzech Króli z początku VIII wieku. Pierwotnie mozaika ta była w jednej z kaplic starej bazyliki św. Piotra[2].

Kardynałowie diakoni

Bazylika Santa Maria in Cosmedin jest jednym z kościołów tytularnych nadawanych kardynałom-diakonom (Titulus Sanctae Mariae in Cosmedin)[3].

Przypisy

  1. a b Chiesa rettoria santa Maria in Cosmedin. Diocesi di Roma. [dostęp 2020-01-19]. (wł.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Santa Maria in Cosmedin. Churches of Rome. [dostęp 2020-01-19]. (ang.).
  3. Bazylika Santa Maria in Cosmedin w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2020-01-19]

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
14 Santa Maria in Cosmedin.PNG
Autor: Ragusaibla, Licencja: CC BY-SA 4.0
Basilica di Santa Maria in Cosmedin
Rom, Santa Maria in Cosmedin, Innenansicht 2.jpg
Autor: Dnalor 01, Licencja: CC BY-SA 3.0
Interior of Santa Maria in Cosmedin, Rome, Italy
Cosmedin interior 11.JPG
Autor: Miguel Hermoso Cuesta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Roma. Santa Maria in Cosmedin. Interior.
Ripa - s Maria in Cosmedin Candelabro cosmatesco del cero pasquale 1030556.JPG
(c) I, Lalupa, CC-BY-SA-3.0
Roma, santa Maria in Cosmedin:candelabro cosmatesco per il cero pasquale (sec. XIII)
PaleochristianChurchRome.jpg
Autor: Goldmund100, Licencja: CC BY 3.0
Santa Maria Cosmedin a Roma - Paleochristian Church in Rome, near the mouth of truth.
Santa maria in cosmedin, interno 11.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Santa maria in cosmedin, interno
Santa Maria in Cosmedin, August 2015.jpg
Autor: globustut.by, Licencja: CC BY-SA 4.0
Базилика Санта-Мария-ин-Космедин в Риме
Italy Lazio location map.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Lazio region (Italy)
Location map Italy Rome.png
Autor: Dr. Blofeld, insert originally by Nordnordwest, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Rome. Italy

Geographic limits of the map:

  • N: 41.993°
  • S: 41.792°
  • W: 12.308°
  • E: 12.685°
Santa Maria in Cosmedin (Rome) inerior picture 001.JPG
Autor: Alf van Beem, Licencja: CC0
Santa Maria in Cosmedin (Rome)
Cosmedin interior 06.JPG
Autor: Miguel Hermoso Cuesta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Roma. Santa Maria in Cosmedin. Interior.
Rom, Santa Maria in Cosmedin, Reliquien des Hl. Valentin von Terni.jpg
Autor: Dnalor 01, Licencja: CC BY-SA 3.0 at
Relic of St. Valentine in the church of Santa Maria in Cosmedin, Rome, Italy
Cosmedin interior 08.JPG
Autor: Miguel Hermoso Cuesta, Licencja: CC BY-SA 4.0
Roma. Santa Maria in Cosmedin. Interior.
Basilica Santa Maria in Cosmedin - panoramio (10).jpg
(c) Pierfelice Licitra, CC BY 3.0
Basilica Santa Maria in Cosmedin
344 of 'Rome et ses monuments. Guide du voyageur catholique dans la capitale du monde chrétien ... Avec cinquante-et-un plans annotés' (11074145196).jpg
Autor: The British Library, Licencja: No restrictions

View this map on the BL Georeferencer service.

Image taken from:

Title: "Rome et ses monuments. Guide du voyageur catholique dans la capitale du monde chrétien ... Avec cinquante-et-un plans annotés" Author: BLESER, Édouard Philippe Jacques de. Shelfmark: "British Library HMNTS 10136.i.22." Page: 344 Place of Publishing: Louvain Date of Publishing: 1866 Issuance: monographic Identifier: 000376073

Explore: Find this item in the British Library catalogue, 'Explore'. Download the PDF for this book (volume: 0) Image found on book scan 344 (NB not necessarily a page number) Download the OCR-derived text for this volume: (plain text) or (json)

Click here to see all the illustrations in this book and click here to browse other illustrations published in books in the same year.

Order a higher quality version from here.
Santa maria in cosmedin, interno 04.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Santa maria in cosmedin, interno
Santa Maria in Cosmedin, Rione XII Ripa, Roma, Lazio, Italy - panoramio.jpg
(c) trolvag, CC BY-SA 3.0
Santa Maria in Cosmedin, Rione XII Ripa, Roma, Lazio, Italy
Igazság szája.jpg
Autor: Attila Terbócs, Licencja: CC BY 2.5
The Bocca della verità
Interior - Santa Maria in Cosmedin - Rome, Italy - DSC00558.jpg
Interior - Santa Maria in Cosmedin - Rome, Italy.