Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie

Bazylika Zaśnięcia Najświętszej
Maryi Panny w Jerozolimie
bazylika mniejsza
Ilustracja
Widok Bazyliki
Państwo Izrael
MiejscowośćJerozolima
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
bazylikaod 19 lipca 1957[1]
WezwanieZaśnięcia i Wniebowzięcia NMP
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Bazylika Zaśnięcia NajświętszejMaryi Panny w Jerozolimie”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Bazylika Zaśnięcia NajświętszejMaryi Panny w Jerozolimie”
Ziemia31°46′20,00″N 35°13′44,02″E/31,772222 35,228894

Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie – kościół opactwa benedyktynów znajdujący się na wzgórzu, na południe od murów Starego Miasta, obok Wieczernika i Grobu Dawida[2].

Historia

Miejsce to otaczano czcią już we wczesnym chrześcijaństwie, uważając że tu nastąpiło zaśnięcie i wniebowzięcie Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Zaczęto też utożsamiać to wzgórze z górą Syjon, którą to nazwą określano niekiedy sąsiednie wzgórze Ofel[3].

Na początku IV wieku n.e. Bizantyjczycy zbudowali tu Bazylikę Hagia Sion (Święty Syjon), zniszczoną przez Persów w 614[4]. W XII wieku krzyżowcy wznieśli na pozostałościach wcześniejszej budowli kościół Świętej Marii z Góry Syjon (Santa Maria in Monte Sion), który w 1187 także został zniszczony. Zakonnicy przebywali tutaj do 1524 roku, kiedy wypędzili ich stąd muzułmanie[4]. Następnie, aż do końca XIX wieku to miejsce pozostawało opuszczone. W 1910 z inicjatywy niemieckiego cesarza Wilhelma II[5] wzniesiono tu opactwo i kościół w stylu neoromańskim na wzór katedry w Akwizgranie, podniesiony do rangi bazyliki mniejszej w 1957[1].

Współcześnie kościół posiada styl romański, przypomina twierdzę zwieńczoną wyniosłą kopulastą wieżą zegarową z szarym stożkowym dachem i 4 wieżyczkami[4]. W środku półokrągłej absydy znajduje się mozaika przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem Jezus, poniżej umieszczono postacie 12 proroków. Wzdłuż bocznych ścian znajduje się 6 kaplic również zdobionych mozaikami, które ukazują m.in. drzewo genealogiczne Jezusa, chrzest Jezusa w Jordanie oraz świętych[5].

Poniżej znajduje się krypta z wewnętrzną, centralną kaplicą. W niej, otoczona kolumnami, na postumencie spoczywa naturalnej wielkości drewniana figura śpiącej Maryi; jej ręce i twarz wykonane są z kości słoniowej. Sufit kaplicy zdobi mozaika przedstawiająca Chrystusa Pantokratora oraz wizerunki znanych niewiast biblijnych (m.in. Rut i Estera)[5].

Przypisy

  1. a b Dormition Abbey of the Virgin Mary, GCatholic.org [dostęp 2017-12-02] (ang.).
  2. Michel Rauch: Jerozolima. Ostfildern: Dumont, 2012, s. 32. ISBN 978-3-7701-6916-0.
  3. Eugene Hoade: Guide to the Holy Land. Jerozolima: Franciscan Printing Press, 1984, s. 89.
  4. a b c Podróże świat » Bazylika Zaśnięcia NMP w Jerozolimie, Podróże świat [dostęp 2020-08-05] (pol.).
  5. a b c Kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny | Pielgrzymka do Ziemi Świętej [dostęp 2017-11-25].

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Jerusalem map.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Jerusalem

Geographic limits of the map:

  • N: 31.8299°
  • S: 31.7163°
  • W: 35.146°
  • E: 35.2723°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
כנסיית הדורמיציון-hdr.jpg
Autor: Eldadc1, Licencja: CC BY-SA 3.0
כנסיית דורמיציון היא כנסייה של המסדר הבנדיקטיני על הר ציון בירושלים, בקרבת שער ציון, קבר דוד ובסמוך לחומה הדרומית של העיר העתיקה. לפי אחת המסורות, היא ניצבת במקום בו נרדמה מרים, אם ישו לשנת הנצח. ב-1998 שונה השם ל'האגיה מריה סיון'.