Bazylika i sanktuarium Ta’ Pinu

Bazylika i sanktuarium
Ta’ Pinu
Distinctive emblem for cultural property.svg 00972 NICPMI 2012-08-27
Sanktuarium
Ilustracja
Photo by CEphoto, Uwe Aranas or alternatively © CEphoto, Uwe Aranas, CC BY-SA 3.0
Państwo

 Malta

Miejscowość

Għarb

Adres

Triq Ta’ Pinu

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Għarb

Bazylika mniejsza
• nadający tytuł

od 31 sierpnia 1932[1]
papież Pius XI

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Bazylika i sanktuariumTa’ Pinu”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bazylika i sanktuariumTa’ Pinu”
Ziemia36°03′42,6″N 14°12′54,4″E/36,061833 14,215111

Bazylika i sanktuarium Ta’ Pinu - kościół katolicki (bazylika mniejsza) zlokalizowany w pobliżu miejscowości Għarb na Malcie (wyspa Gozo). Należy do najważniejszych świątyń w kraju.

Ołtarz

Obecny kościół powstał w latach 1920-1931, na miejscu wcześniejszej świątyni z XVI wieku. Świątynia ta uległa z czasem zniszczeniu, w związku z czym lokalny biskup, za zgodą papieża, postanowił jej resztki rozebrać. Rozpoczynając prace rozbiórkowe, robotnik który wbił pierwszy kilof złamał rękę. Uznano to za cud i ostatecznie postanowiono pozostawić ruiny nietknięte. 22 czerwca 1883 miały miejsce kolejne wydarzenia uznane z czasem za nadnaturalne. Karmel Grima, lokalna rolniczka, schodząc ze swojego pola i przechodząc koło kapliczki w pobliżu ruin, usłyszała głos nakazujący jej wejście do świątyni. Posłuchała go, odmówiła modlitwę i wtedy usłyszała kolejny głos - nakazujący jej odmówienie trzech modlitw Zdrowaś Maryjo. Po objawieniu kobieta ciężko się rozchorowała na przeciąg około roku, zwierzając się ze swojego przypadku przyjacielowi - Francesco Portelli, który oświadczył, że w tym samym miejscu miał podobne zdarzenia, w wyniku których uzdrowiona została jego matka. Swoje przypadki zgłosili u lokalnego biskupa, który oficjalnie stwierdził ich cudowność. Spowodowało to powstanie ruchu pielgrzymkowego i sprowokowało władze kościelne do budowy nowego, obecnego kościoła. Świątynię ukończono w 1931, a w 1932 otrzymała ona tytuł bazyliki mniejszej. W 1598 nadano jej obecne imię - Pinu oznacza Filip i upamiętnia właściciela ziemskiego, który w XVI wieku nadał te ziemie kościołowi pod pierwotną świątynię. W maju 1990 miejsce to odwiedził Jan Paweł II. Dołożył on do obrazu Matki Boskiej pięć złotych gwiazd. Benedykt XVI w 2010 ofiarował kościołowi złotą różę[2].

Obiekt jest wpisany na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 00972[3]

Przypisy

  1. ACTA APOSTOLICAE SEDIS ANNUS XXV - VOLUMEN XXV. (łac.).
  2. Katarzyna Rodacka, Malta. Kraina słońca i opuncji, Bezdroża, Helion, Gliwice, 2012, s.167-168, ISBN 978-83-246-4203-8
  3. Ta' Pinu Sanctuary. National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Basilica Ta Pinu Gozo Malta 2014 4.jpg
Autor: Karelj, Licencja: CC BY-SA 3.0
Interior of Roman basilica Ta' Pinu on Gozo island, Malta
Gozo, Malta Basilica-Ta-Pinu-01.jpg
Photo by CEphoto, Uwe Aranas or alternatively © CEphoto, Uwe Aranas, CC BY-SA 3.0
Gozo, Malta: Basilica Ta' Pinu