Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz
Ilustracja
Beata Tyszkiewicz (2015)
Imię i nazwisko

Beata Maria Helena Tyszkiewicz

Data i miejsce urodzenia

14 sierpnia 1938
Wilanów

Zawód

aktorka

Współmałżonek

1. Andrzej Wajda (rozwód)
2. Witold Orzechowski (rozwód)
3. Jacek Padlewski (rozwód)

Lata aktywności

1956–2018

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Order Przyjaźni Narodów
Strona internetowa

Beata Maria Helena Tyszkiewicz (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, publicystka i działaczka społeczna.

Nazywana „pierwszą damą polskiego kina”[1]. W swojej karierze wcieliła się w ponad 100 ról filmowych. Z powodu urody i pochodzenia była obsadzana głównie w rolach arystokratek lub kobiet będących przedmiotem podziwu i pożądania[2][3]. Ważne role wykreowała w takich produkcjach jak Lalka, gdzie wcieliła się w Izabelę Łęcką czy Wszystko na sprzedaż, w której zagrała jedną z głównych postaci. Za wkład w rozwój kinematografii została wyróżniona wieloma odznaczeniami i nagrodami.

W latach 1994–1998 pełniła funkcję prezesa Fundacji Kultury Polskiej. Była przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” oraz członkinią Narodowej Rady Kultury I i II kadencji. Była jurorką w programach Taniec z gwiazdami (2005–2010) i Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2014–2017).

Beata Tyszkiewicz jako Izabela Łęcka w filmie „Lalka” (1968)

Życiorys

Rodzina i edukacja

Pochodzi z arystokratycznej rodziny hrabiowskiej pieczętującej się herbem Leliwa (Tyszkiewiczowie)[4]. Urodziła się 14 sierpnia 1938 w Pałacu w Wilanowie[5][6], jest córką Krzysztofa Marii Tyszkiewicza(lit.) i Barbary z Rechowiczów, którzy pobrali się w 1935[7]; matka pracowała w Polskim Instytucie Eksportowym przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu w Warszawie, a ojciec prowadził antykwariat[8]. Jej ojcem chrzestnym został hrabia Adam Branicki, właściciel pałacu[5][9], a matką chrzestną Helena Jezierska[10]. Gdy podczas II wojny światowej jej rodzice się rozstali[11][12], zamieszkała z matką i młodszym o cztery lata bratem Krzysztofem(lit.). W dzieciństwie kilkukrotnie zmieniali miejsce zamieszkania – mieszkali w Nieborowie, Krakowie i na Dolnym Śląsku[13][14]. Jej ojciec po rozstaniu z żoną wyemigrował do Anglii[15][11], gdzie ponownie się ożenił i doczekał się narodzin syna Janusza[16]. Z ojcem ponownie spotkała się dopiero w 1973[17][18], a przyrodniego brata poznała, gdy ten miał 40 lat[19].

Była uczennicą szkoły podstawowej w Jeleniej Górze[20], przez rok uczyła się także w szkole Zakonu Sióstr Szarych Urszulanek w Milanówku[21]. Ze względu na arystokratyczne pochodzenie miała problemy z przyjęciem do gimnazjum w Karpaczu, do którego przyjęto ją dopiero po interwencji matki w Ministerstwie Kultury i Sztuki[22][23]. Po przeprowadzce wraz z matką do Lasek pod Warszawą uczęszczała do żeńskiego Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, w której z powodu niskich ocen musiała powtarzać klasę[24][25]. Oprócz rodzimego polskiego znała także trzy języki obce: niemiecki, francuski i rosyjski[26][27].

Praca nad debiutanckim filmem Zemsty (1957) źle wpłynęła na jej wyniki w nauce, dlatego została przeniesiona do liceum zakonu sióstr sióstr niepokalanek w Szymanowie[28], w którym maturę zdała dopiero za drugim razem w trybie eksternistycznym (wcześniej oblała ustny egzamin z języka polskiego)[29][30]. W latach 1957–1958 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, jednak po roku została z niej wyrzucona za złamanie regulaminu szkoły, który to zakazywał studentom publicznych występów[31].

Kariera aktorska

Beata Tyszkiewicz i Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce (2015)
Beata Tyszkiewicz w 2014
Beata Tyszkiewicz na III Warszawskich Targach Książki (2012)
Beata Tyszkiewicz w 2007
Beata Tyszkiewicz w 2005
Gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd
Odcisk dłoni i podpis B. Tyszkiewicz w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach

Będąc w dziewiątej klasie gimnazjum, została dostrzeżona na korytarzu szkolnym przez Pawła Komorowskiego, asystenta Antoniego Bohdziewicza, dzięki któremu otrzymała angaż do roli Klary Raptusiewiczówny w ekranizacji Zemsty (1957)[32]. W trakcie studiów na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie występowała w reklamie telewizyjnej producenta maseczek kosmetycznych oraz w audycji promującej książki Polskiego Instytutu Wydawniczego, za co została wyrzucona ze studiów[33]. W tym okresie wystąpiła również w programie Nie tylko dla pań i otrzymała o Wojciecha J. Hasa propozycję zagrania we Wspólnym pokoju, ekranizacji powieści Zbigniewa Uniłowskiego o tym samym tytule[34]. Po przerwaniu studiów podjęła pracę jako inspicjentka w Telewizji Polskiej.

W latach 60. zaczęła regularnie występować w filmach[35]. Zagrała niewielkie role m.in. w Szklanej górze Pawła Komorowskiego, Samsonie Andrzeja Wajdy czy Zaduszkach Tadeusza Konwickiego[36]. Swoją pierwszą rolę dramatyczną zagrała w 1961, kreując postać Magdy w filmie Jana Rybkowskiego Dziś w nocy umrze miasto[37]. W 1962 wystąpiła jako Ala w Spóźnionych przechodniach, Zuza w Czarnych skrzydłach i Iga, główna postać kobieca w filmie Odwiedziny prezydenta, który był prezentowany na festiwalu filmowym w San Sebastian[38]. W tym okresie rozpoczęła również karierę teatralną, występując: jako dziennikarka w Karierze Artura Ui Bertolta Brechta w reżyserii Erwina Axera w Teatrze Współczesnym w Warszawie (1962) i jako Renata w spektaklu Za rzekę w cień drzew Ernesta Hemingwaya w reż. Jacka Woszczerowicza w Teatrze Ateneum w Warszawie (1964)[39][40]. Ponadto zagrała w pięciu sztukach Teatru Telewizji i trzech spektaklach Teatru Polskiego Radia (m.in. w sztuce Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej)[41]. W późniejszych latach kariery aktorskiej nie grała w teatrze[42].

Kolejną rolę dramatyczną zagrała w 1964, wcielając się w Ingę Rhode w Pierwszym dniu wolności[43]. W drugiej połowie lat 60. wielokrotnie grała postacie historyczne, damy bądź szlachcianki, czemu zawdzięcza miano „pierwszej damy polskiego filmu”[44][2]. Zagrała m.in. księżniczkę Elżbietę Gintułtównę w Popiołach (1965) Andrzeja Wajdy[45], donnę Rebekę Uzedę w Rękopisie znalezionym w Saragossie (1965) Wojciecha J. Hasa[46] oraz Marię Walewską w komedii kostiumowej Marysia i Napoleon (1966) w reż. Leonarda Buczkowskiego[47]. Pod koniec lat 60. stworzyła jedne ze swoich najważniejszych ról – Izabelę Łęcką w ekranizacji Lalki (1968) w reż. Wojciecha Jerzego Hasa i Beatę we Wszystko na sprzedaż (1968) Andrzeja Wajdy[48][49].

W 1973 Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało jej – bez egzaminu – uprawnienia aktorskie[2]. W tym samym roku występowała w głównej roli żeńskiej w serialu Wielka miłość Balzaka[50]. W latach 70. zagrała także m.in. Wiesławę w Tańczącym jastrzębiu (1974) w reż. Grzegorza Królikiewicza i rejentową Stefanię Holszańską w Nocach i dniach (1975) w reż. Jerzego Antczaka[51]. Była angażowana także do zagranicznych produkcji, głównie radzieckich i węgierskich[52], ale też amerykańskich, francuskich, bułgarskich, niemieckich, hinduskich i słowackich[53]; zagrała m.in. u André Delvaux (Człowiek z ostryżoną głową), Andrieja Konczałowskiego (Szlacheckie gniazdo), Anda Santoshiego (Alexander i Chanakaya), Tamasa Fejera (Okna czasu), Ferenca Kardosa (Szalona noc), Tamasa Banovicha (Poeta i rycerz), Jeana Delannoya (Bernadette z Lourdes), Claude Leloucha (Edith i Marcel), Keto Dolidze (Jajo dinozaura) czy Jána Zemana (Uśmiech diabła)[54][3][55]. Kilkukrotnie była gościem bądź jurorką podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie[56][57] oraz innych przeglądów i festiwali filmowych w Rosji[58].

W latach 80. objawiła talent komediowy, kreując wyraziste role w filmach Juliusza Machulskiego: Berny, szefowej „Archeo” w Seksmisji (1983), baronowej/fałszywej hrabiny Żwirskiej w Vabank II, czyli riposta (1984) i kobiety na bazarze w Kingsajzie (1987)[59]. Zagrała także m.in. jedną z pierwszorzędnych ról w Kontrakcie (1980) Krzysztofa Zanussiego[60]. Na początku lat 90. ponownie współpracowała z Machulskim, tym razem przy filmie sensacyjnym V.I.P. (1991), w którym wcieliła się w matkę głównego bohatera Romana (Wojciech Malajkat)[61]. Za rolę ciotki Lali w Śmierci dziecioroba (1990) otrzymała nominację do Złotego Lwa Gdańskiego w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” na 16. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Następnie zagrała Geldę w Dotknięcie ręki (1992) Krzysztofa Zanussiego[60] i Damę w Pięknej nieznajomej (1993). Mimo pogarszającego się stanu zdrowia (spowodowanego długo niezdiagnozowanym przez lekarzy uczuleniem na produkty zbożowe) zagrała w kolejnych filmach, m.in. w Dwóch księżycach (1993) i Dniu wielkiej ryby Andrzeja Barańskiego oraz wcieliła się w hrabinę Ewelinę Opolską w Pannie z mokrą głową (1994) Kazimierza Tarnasa[62]. Podczas 21. FPFF w 1996 odebrała Nagrodę Indywidualną za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą (Berty Sonnenbruch) w filmie Niemcy, którego premiera kinowa odbyła się 1997.

W ostatnich latach swojej aktywności aktorskiej wcielała się głównie w drugoplanowe role, często eleganckich i zdystansowanych matek, cioć czy babć – takie role stworzyła w komediach romantycznych Nie kłam, kochanie (2007) i Listy do M. (2011)[63] czy serialu Teraz albo nigdy! (2008–2009)[2]. W kontrze do swojego emploi zagrała sprzątaczkę w komedii Ryś (2007)[3].

W maju 2017 przeszła rozległy zawał mięśnia sercowego[64]. Wkrótce później wycofała się z życia publicznego[2].

Pozostałe przedsięwzięcia

Interesuje się fotografią[65]. W maju 1999 zorganizowała pierwszy wernisaż zdjęć własnego autorstwa pt. „Moje dzieci, moja miłość”[2][66].

Była zaangażowana w działalność charytatywną. Jest pomysłodawczynią i współautorką cyklu programów Raport w sprawie dzieci niczyich. Wspierała stowarzyszenie „SOS Wioski Dziecięce”[67] oraz była przewodniczącą rady programowej, a następnie prezydentem Wspólnoty „Zdążyć z Pomocą”[68].

W latach 90. wzięła udział w kampanii reklamowej producenta odkurzaczy marki Electrolux, za co dostała honorarium w wysokości 60 tys. dolarów[2][69]. W 2008 zaangażowała się w kampanię reklamową linii kosmetyków Dove pro.age, biorąc udział w rozbieranej sesji zdjęciowej[2]. W 2011 użyczyła głosu w reklamie fast foodu Burger King[70].

Prowadziła liczne prelekcje dotyczące zasad savoir-vivre[71][72].

W 2003 została wydana jej autobiografia pt. „Nie wszystko na sprzedaż”[73], która została wybrana „książką marca 2004” Warszawskiej Premiery Literackiej[74]. Napisała także wspomnienia Kocha, lubi i żartuje... (2006)[75] i książkę kucharską Bajaderka (2016), którą współtworzyła z córkami, Karoliną Wajdą i Wiktorią Bosc. Przez wiele lat była felietonistką „Trybuny Robotniczej” i łódzkich „Wiadomości Dnia”[75] oraz tygodnika telewizyjnego „Tele Tydzień”.

Była jurorką w dwunastu edycjach programu rozrywkowego TVN Taniec z gwiazdami (2005–2010) i siedmiu edycjach programu Polsatu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (2014–2017)[76]. Uchodziła za barwną osobowość telewizyjną[77]. Jej wulgarny komentarz dotyczący występu Anety Zając i Stefano Terrazzino z 2014 spotkał się z reakcją w postaci skargi do KRRiT[78].

Życie prywatne

Trzykrotnie rozwiedziona[79]. W latach 1967–1969 była żoną reżysera Andrzeja Wajdy, którego poznała na planie Lalki[80] i z którym ma córkę, Karolinę Beatę Lakszmi (ur. 1967)[81][82]. Następnie była żoną reżysera Witolda Orzechowskiego i architekta Jacka Padlewskiego, z którym ma córkę Wiktorię (ur. 1977)[83][84]. Była również związana z reżyserem Andriejem Konczałowskim[85] i fotografem Walerym Płotnikowem[86], ponadto w latach 50. miała romans z Andrzejem Łapickim[87], a w latach 90. pozostawała w nieformalnym związku z Karlem Tesslerem[88].

Filmografia

Filmreel-icon.svg Filmy fabularne
RokTytułRolaReżyseria
1956ZemstaKlaraAntoni Bohdziewicz, Bohdan Korzeniewski
1959Wspólny pokójTeodozjaWojciech Jerzy Has
1960Szklana góraJankaPaweł Komorowski
1961ZaduszkiKatarzynaTadeusz Konwicki
SamsonStasiaAndrzej Wajda
Odwiedziny prezydentaIgaJan Batory
Historia żółtej ciżemkiZofkaSylwester Chęciński
Dziś w nocy umrze miastoMagdaJan Rybkowski
1962Spóźnieni przechodnie. NauczycielkaaktorkaJan Rybkowski
Spóźnieni przechodnie. Krąg istnieniaAlaAndrzej Łapicki
Czarne skrzydłaZuzaEwa Petelska, Czesław Petelski
1963Skąpani w ogniuRutaJerzy Passendorfer
Naprawdę wczorajEwaJan Rybkowski
YokmokMałgorzataStanisław Możdżewski
1964Spotkanie ze szpiegiemMariaJan Batory
Rękopis znaleziony w Saragossiedonna Rebecca UzedaWojciech Jerzy Has
Pierwszy dzień wolnościInga RhodeAleksander Ford
1965Popiołyksiężniczka ElżbietaAndrzej Wajda
1966Marysia i NapoleonMaria WalewskaLeonard Buczkowski
1967De man die zijn haar kort liet knippenFran VeermanAndré Delvaux
Pieśń triumfującej miłościWaleriaAndrzej Żuławski
1968Wszystko na sprzedażBeataAndrzej Wajda
LalkaIzabela ŁęckaWojciech Jerzy Has
Hasło Kornona samaWaldemar Podgórski
1969Okna czasuEvaTamás Fejér
Dworianskoje gniezdo WarwaraAndriej Konczałowski
Egy őrült éjszakakasjerka PiriFerenc Kardos
1970Szép magyar komédiaAnnaBanovich Tamás
Książę sezonuZuzannaWitold Orzechowski
1974WahlverwandtschaftenCharlotteSiegfried Kuhn
1975Noce i dnieStefania HolszańskaJerzy Antczak
Jej powrótEmmaWitold Orzechowski
Wieczór u Abdonaaptekarzowa HerminaAgnieszka Holland
Dom moich synówAlinaGerard Zalewski
1977Tańczący jastrząbWiesławaGrzegorz Królikiewicz
1978Sowizdrzał świętokrzyskiBrygidkaHenryk Kluba
1979NiewdzięcznośćElżbietaZbigniew Kuźmiński
Po drodzeTeresaMárta Mészáros
1980Don Juan, 78 Karl Liebknecht StreetBeata WeberSiegfried Kuhn
Mniejsze nieboElżbietaJanusz Morgenstern
KontraktNinaKrzysztof Zanussi
1981W obronie własnejMariaZbigniew Kamiński
1983Édith et Marcelmatka MargotClaude Lelouch
SyntezababciaMaciej Wojtyszko
SeksmisjaBernaJuliusz Machulski
1984LouisianeksiężnaPhilippe de Broca
W starym dworku, czyli niepodległość trójkątówAnastazja NibkowaAndrzej Kotkowski
Vabank II, czyli ripostabaronowaJuliusz Machulski
Megfelelő ember kényes feladatradamaJános Kovácsi
1985Sezon na bażantyIwonaWiesław Saniewski
1986KomediantkaCabińskaJerzy Sztwiertnia
1987Bernadettepani PailhassonJean Delannoy
Úsmev diablaMartina LegerovaJan Zeman
Kingsajzdama na bazarzeJuliusz Machulski
1990RosamundClarieEgon Günther
Śmierć dzieciorobaciotka LalaWojciech Nowak
1991V.I.P.matkaJuliusz Machulski
FerdydurkeciotkaJerzy Skolimowski
1992Sprawa kobietksiężna GraziellaJanusz Zaorski
Piękna nieznajomadamaJerzy Hoffman
Dotknięcie rękidziennikarka GeldaKrzysztof Zanussi
Mała apokalipsaAnna PiczikowaCosta-Gavras
1993Dwa księżyceministrowaAndrzej Barański
1994Panna z mokrą głowąhrabina OpolskaKazimierz Tarnas
1995NiemcyBerta SonnenbruchZbigniew Kamiński
1996Dzień wielkiej rybyZofiaAndrzej Barański
1998Złoto dezerterówhrabinaJanusz Majewski
1999KrugerandydyrektorkaWojciech Nowak
2000Zakochaniciocia NeliPiotr Wereśniak
2001Paradox lakedr KrystynaPrzemysław Reut
2006Plac ZbawicielaaktorkaKrzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze
2007Ryśsprzątaczka RękaStanisław Tym
2008Nie kłam, kochanieNelaPiotr Wereśniak
Jeszcze nie wieczórRóżaJacek Bławut
2009ZamianaEwelinaKonrad Aksinowicz
2011Listy do M.MalinaMitja Okorn
Matki w mackach Marsanadzorczyni (polski dubbing)Grzegorz Pawlak
2012Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mościkrólowa Kordelia (polski dubbing)Marek Robaczewski
2015SprawiedliwyksiężnaMichał Szczerbic
2018Studniówk@ciocia BasiaAlessandro Leone
Filmreel-icon.svg Seriale telewizyjne
1965Proizszestwie na Cljapata ulica
1968Stawka większa niż życieChristin Kield (odc. 12)Andrzej Konic
1973Wielka miłość BalzakaEwelina HańskaWojciech Solarz
1976–1977Polskie drogiwdowa Maryla Miszczykowa (odc. 4–5, 7–8)Janusz Morgenstern
1979-1981

Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

aptekarzowa KolskaJerzy Sztwiertnia
1987Śmieciarzprofesorowa Kinga (odc. 1, 3)Jacek Butrymowicz
1996–1998Ekstradycjaekspertka BiernowskaWojciech Wójcik
199813 posterunekjurorka (odc. 36-37)Maciej Ślesicki
1999–2000Trędowatahrabina ĆwileckaWojciech Rawecki, Krzysztof Lang
2003Na dobre i na złeMaria Radon (odc. 144)Maciej Dejczer
2004–2005Plebanianauczycielka muzyki Nina Jędrzejewicz (odc. 451–499)czternaścioro
2005Dom niespokojnej starościhrabina Aniela WielopolskaAdek Drabiński
2006–2007Magda M.Barbara Żywiecka (odc. 36–55)Jacek Borcuch, Maciej Dejczer, Krzysztof Lang
2008-2009Teraz albo nigdy!Ewa Winiarska (odc. 3–44)Grzegorz Kuczeriszka, Maciej Dejczer
2009Nianiaona sama (odc. 125)Jerzy Bogajewicz

Odznaczenia i nagrody

Publikacje

 • Beata Tyszkiewicz, Nie wszystko na sprzedaż, ISBN 83-912785-3-0
 • Beata Tyszkiewicz, Kocha, lubi i żartuje..., ISBN 83-924838-0-4
 • Beata Tyszkiewicz, Karolina Wajda, Wiktoria Bosc, Bajaderka, ISBN 978-83-945167-0-3

Przypisy

 1. Marian B. Michalik, Maria Żmigrodzka-Wolska (red.), Kronika kobiet, wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Kronika, luty 1993, s. 553, ISBN 83-900331-5-1.
 2. a b c d e f g h Paweł Piotrowicz: Aktorka taktowna. Beata Tyszkiewicz kończy 80 lat. [w:] Onet.pl [on-line]. kultura.onet.pl, 2018-08-14. [dostęp 2019-12-12]. (pol.).
 3. a b c Beata Tyszkiewicz, Akademia Polskiego Filmu.
 4. Beata Maria hr. Tyszkiewicz-Łohojska h. Leliwa (M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego)
 5. a b Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 14.
 6. Beata Tyszkiewicz: Moje pokolenie umiało się wszystkim cieszyć. styl.pl, 2014-10-13. [dostęp 2019-12-12]. (pol.).
 7. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 13–14.
 8. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 14, 22.
 9. Nina Terentiew: Zwierzenia kontrolowane. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004, s. 150. ISBN 83-7337-452-3.
 10. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 10.
 11. a b Nina Terentiew: Zwierzenia kontrolowane. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2004, s. 151–152. ISBN 83-7337-452-3.
 12. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 36.
 13. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 33, 38, 43, 62.
 14. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 37–38.
 15. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 20.
 16. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 36-37, 154–155.
 17. Sylwia Milan: Wszystko na jedną kartę. Poznań: Publicat, 2008, s. 100–101. ISBN 978-83-245-1503-5.Sprawdź autora:1.
 18. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 178–182.
 19. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 206.
 20. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 38.
 21. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 50.
 22. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 52.
 23. Hrabina herbu Leliwa. Styl.pl, Życie na gorąco 40/2011. [dostęp 2015-12-26]. (pol.).
 24. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 54–55.
 25. Beata Tyszkiewicz dla Faktu: Nie zdałam matury. fakt.pl, 26.03.2008 04:41. [dostęp 2015-12-26]. (pol.).
 26. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 39, 99.
 27. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 106.
 28. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 68.
 29. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 72–74.
 30. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 47–48.
 31. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 75, 78–79.
 32. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 63–66.
 33. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 78–79.
 34. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 80.
 35. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 98.
 36. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 83, 86–88.
 37. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 83.
 38. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 99, 103, 118.
 39. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 104–106.
 40. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 68–69.
 41. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 70.
 42. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 105–107, 220.
 43. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 104.
 44. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 111.
 45. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 111–113.
 46. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 107–108.
 47. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 116.
 48. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 113–114, 141–142.
 49. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 50–51, 55.
 50. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 123–125.
 51. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 119, 122.
 52. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 59, 66, 170–171.
 53. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 109, 168.
 54. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 66, 85, 121.
 55. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 147–148, 158, 163, 171, 176–177, 199, 213.
 56. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 169.
 57. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 107.
 58. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 170.
 59. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 95–96, 99–100.
 60. a b Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 28.
 61. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 100.
 62. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 220–221.
 63. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 103.
 64. Eurozet Sp, Beata Tyszkiewicz odchodzi, to koniec. "Mama chce odpocząć" - Planeta, www.planeta.pl, 1579 [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 65. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 221.
 66. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 136–137.
 67. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 113.
 68. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 115.
 69. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 173.
 70. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 189.
 71. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 150.
 72. Mała stabilizacja: Elżbieta Czyżewska i Beata Tyszkiewicz, Dialog – Miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 73. Księgarnia Gandalf.
 74. „Podróże z Herodotem” Książką Roku 2004 / Wydarzenia / Instytut Książki, www.instytutksiazki.pl, 18 listopada 2005 [dostęp 2016-03-06].
 75. a b Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 135.
 76. „Taniec z gwiazdami”. Beata Tyszkiewicz odchodzi z jury programu. Znamy powody. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2018-01-19]. (pol.).
 77. Beata Tyszkiewicz użyła wulgarnego słowa na wizji! Aktorka może stracić gażę za udział w programie "Taniec z gwiazdami". Zobacz wideo!, wpolityce.pl [dostęp 2021-06-01].
 78. Wulgarna wypowiedź Beaty Tyszkiewicz pod lupą KRRiT, rozrywka.dziennik.pl, 20 maja 2014 [dostęp 2022-04-09] (pol.).
 79. Tyszkiewicz: Trzy razy wychodziłam za mąż, kultura.dziennik.pl, 29 marca 2008 [dostęp 2021-04-07] (pol.).
 80. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 52–55.
 81. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 136.
 82. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 55.
 83. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 187–188.
 84. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 120.
 85. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 31.
 86. Tyszkiewicz 2003 ↓, s. 170.
 87. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 52.
 88. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 79.
 89. M.P. z 1997 r. nr 57, poz. 554
 90. Augustyn-Protas 2020 ↓, s. 60.

Bibliografia

 • Beata Tyszkiewicz, Nie wszystko na sprzedaż, Studio Marka Łebkowskiego, 2003, ISBN 83-912785-3-0.
 • Anna Augustyn-Protas, Portret damy, Wydawnictwo Burda Media Polska, 2020, ISBN 978-83-8053-797-2.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Beata Tyszkiewicz (2014).JPG
Autor: Fryta 73, Licencja: CC BY-SA 2.0
Beata Tyszkiewicz.
Beata Tyszkiewicz.jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Tyszkiewicz Beata.
00 dancing with the stars (Poland).jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Piotr Galiński, Beata Tyszkiewicz, Iwona Szymańska-Pavlović i Zbigniew Wodecki.
Beata Tyszkiewicz gwiazda Lodz.jpg
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Łódź Walk of Fame - Beata Tyszkiewicz
Beata Tyszkiewicz Polish actress.jpg
Beata Tyszkiewicz, Polish actress
Ordre des Arts et des Lettres Chevalier ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: l'Ordre des Arts et des Lettres, Chavalier rank
BTyszkiewicz.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Beata Tyszkiewicz & French ambassador in Warsaw.
Filmreel-icon.svg
Autor: , Licencja: LGPL
Combination of clapperboard and film reel icons for use in director film stub template.
Beata Tyszkiewicz.JPG
Autor: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl, Licencja: CC BY 2.5
Beata Tyszkiewicz (b. 1937), Polish actor
Beata Tyszkiewicz odcisk.jpg
Autor: Kontrola, Licencja: CC0
Beata Tyszkiewicz - odcisk dłoni i podpis w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach
Beata Tyszkiewicz - Targi Książki.JPG
Autor: Plogi, Licencja: CC BY-SA 3.0
Beata Tyszkiewicz na III Warszawskich Targach Książki
Beata Tyszkiewicz TZG.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Beata Tyszkiewicz