Bebel Gilberto
Imię i nazwisko | Isabel Gilberto de Oliveira |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 12 maja 1966 Nowy Jork |
Instrumenty | śpiew |
Gatunki | Bossa nova, Música Popular Brasileira, samba, latynoski pop, chillout, downtempo |
Zawód | Piosenkarka |
Aktywność | od 1983 |
Wydawnictwo | Funarte, Ziriguiboom, WEA, East West, Verve |
Strona internetowa |
Isabel Gilberto de Oliveira, znana jako Bebel Gilberto (ur. 12 maja 1966 w Nowym Jorku) – brazylijsko-amerykańska piosenkarka, gitarzystka i autorka tekstów, znana jako wykonawczyni bossa novy.
Życiorys i kariera muzyczna
Początki
Bebel Gilberto urodziła się w 1966 roku w Nowym Jorku, gdzie wówczas mieszkali jej brazylijscy rodzice: ojciec, João Gilberto, współtwórca bossa novy i matka, Miúcha, znana brazylijska wokalistka. W 1970 roku rodzina Bebel Gilberto przeprowadziła się do Rio de Janeiro. Zatrzymała się po drodze w Meksyku, gdzie jej ojciec dał koncert. Jednodniowy pobyt zamienił się w dwuletni i z tego okresu pochodzi jeden z ulubionych albumów Bebel, João Gilberto en México[1]. Bebel Gilberto wychowywała się w Brazylii. Śpiewania nauczyła się od matki. Już jako dziecko brała udział w profesjonalnych musicalach, takich jak Saltimbancos i Pirlimpimpim. Mając 7 lat zadebiutowała na płycie solowej matki. Dwa lata później wystąpiła razem z nią i Stanem Getzem w Carnegie Hall[2].
Lata 80. XX w.
W 1983 roku Gilberto zrealizowała wspólnie z Pedrinho Rodriguesem album, Geraldo Pereira, wydany przez wytwórnię Funarte. Jako solistka zadebiutowała trzy lata później minialbumem Bebel Gilberto[2].
Lata 90. XX w.
W 1991 roku Gilberto powróciła do Nowego Jorku i zaczęła występować w klubach. Współpracowała z Davidem Byrne i Arto Lindsayem. W tym samym roku wzięła udział (razem z Gal Costą, Naná Vasconcelosem i Laurie Anderson) w koncercie zorganizowanym dla upamiętnienia Carmen Mirandy. Zaczęła uczestniczyć w realizacji nagrań będących połączeniem muzyki tanecznej z bossa novą. Wystąpiła jako wokalistka w hicie „Technova” japońskiego didzeja Towa Tei, wydanym w 1995 roku jako maxi singel przez Elektra Records[3]. W 1996 roku wraz z wieloletnim przyjacielem i współpracownikiem Cazuzą nagrała piosenkę „Preciso Dizer Que Te Amo”, która znalazła się na wydanej 15 października 1996 roku kompilacji Red Hot + Rio, dedykowanej Antôniowi Carlosowi Jobimowi, a wydanej w celu zwalczania AIDS na świecie[4]. W 1998 roku pojawiła się jako wokalistka na singlu Thievery Corporation, „Só Com Você”. W tym samym roku wystąpiła w duecie z ojcem na koncercie w Carnegie Hall[2].
XXI w.
W 2000 roku nagrała wspólnie z duetem Arling & Cameron singiel „Sem Contenção”, wydany w Belgii przez wytwórnię Ziriguiboom Records; Była współautorką i współproducentką tego nagrania[5]. W tym samym roku wytwórnia Ziriguiboom wydała jej utrzymany w rytmie bossa novy i downtempo album Tanto Tempo[2]. Był to jej pierwszy solowy album. Został nagrany w Rio de Janeiro i São Paulo, a masteringu dokonano w Brukseli, siedzibie Ziriguiboom, która koncentruje się na nowych tendencjach w muzyce brazylijskiej, a Gilberto uważa za jedną z ich przedstawicielek. Sama artystka określiła swoją muzykę jako „czyste brazylijskie korzenie z elementami z XXI wieku”[6]. Muzyka z Tanto Tempo rozbrzmiewała na klubowych parkietach od Nowego Jorku po Tokio. Album został w 2001 roku nominowany do Latin Grammy Awards w kategoriach: Best New Artist oraz Best Música Popular Brasileira[2]. Został sprzedany w ponad milionowym nakładzie (dane za rok 2004)[7].
W 2009 roku wytwórnia Verve Records wydała album Gilberto All in One[2].
Aby nagrać swój pierwszy album na żywo (przewidziany początkowo jako DVD) artystka zdecydowała się pojechać do Rio de Janeiro. Na zaimprowizowanej scenie na skale Arpoador, z widokiem na plażę Ipanema dała swój darmowy pokaz dla niezbyt licznej, wyselekcjonowanej publiczności[8]. Materiał muzyczny ukazał się ostatecznie na CD Bebel Gilberto In Rio, wydanej 14 maja 2013 roku[9]. Wśród znajdujących się na nim 17 piosenek znalazł się na cover „Rio” zespolu Duran Duran z 1982 roku. Jedną z piosenek, „Samba e Amor”, artystka zaśpiewała w duecie z wujem, Chico Buarque[8].
Kolejny album studyjny Gilberto, Tudo, ukazał się w 2014 roku nakładem wytwórni Sony Music[2]. Zadebiutował on na 1. miejscu listy World Albums chart tygodnika Billboard, na której spędził sześć tygodni[10]. Tytułowa piosenka została nominowana w 2015 roku do Latin Grammy Awards w kategorii: Best Brazilian Song[11].
Pod koniec 2019 roku Gilberto ukończyła nagrywanie kolejnego albumu, Agora. Promujący go singiel „Deixa” ukazał się w marcu 2020 roku[2], natomiast album (jako CD i LP) – 21 sierpnia nakładem PIAS[12]. Choć powstał w cieniu osobistych tragedii Gilberto, w tym po śmierci jej rodziców, jest dziełem dojrzałym i szczerym. Wyprodukowany przez Thomasa Bartletta, przynosi opartą na brazylijskich rytmach, zróżnicowaną muzykę, od funkowych i dysonansowych, radosnych piosenek do przejmujących i szczerych ballad. Wszystkie utwory artystka śpiewa po portugalsku[13].
Zainteresowania muzyczne i inspiracje
Mieszkając w Rio de Janeiro Gilberto poznała muzyków, którzy czołowymi przedstawicielami Tropicálii, ruchu artystycznego będącego artystyczną formą sprzeciwu wobec rządzącej wówczas Brazylią dyktatury. Należeli do niego: Caetano Veloso, Gilberto Gil i Gal Costa. Wszyscy oni traktowali jej ojca jako swego protagonistę. Do swoich lubionych albumów tego gatunku artystka zalicza Domingo, wspólną realizację Veloso i Costy z 1967 roku. Kolejnym ugrupowaniem artystycznym, które wzbudziło jej zainteresowanie, byli Novos Baianos z Bahii i ich liderka, Baby Consuelo. Z jej dorobku Giberto ceni album Acabou chorare. Kolejna postać, pozostająca w kręgu zainteresowań Gilberto, to Carmen Miranda[1], pierwsza brazylijska artystka, która stała się międzynarodową gwiazdą[14]. Ceni również dokonania zespołu Sade, a zwłaszcza jego album Promise, pod wpływem którego sama zaczęła pisać muzykę. Za postać inspirującą uważa też Björk, którą podziwia za jej odwagę artystyczną[1].
Jako swojego ulubionego kompozytora Gilberto wymienia George’a Gershwina, ceniąc szczególnie jego muzykę do filmu Manhattan[1].
Nagrody i nominacje
Była 4 razy nominowana do nagrody Grammy:
- 2004 – w kategorii: Best Contemporary World Music Album (album Bebel Gilberto),
- 2007 – w kategorii: Best Contemporary World Music Album (album Momento),
- 2010 – w kategorii: Best Contemporary World Music Album (album All In One),
- 2020 – w kategorii: Best Global Music Album (album Agora)[15].
Przypisy
- ↑ a b c d Will Hodgkinson w: The Guardian: Songs my father taught me (ang.). www.theguardian.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ a b c d e f g h Alvaro Neder w: AllMusic: Bebel Gilberto: Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Discogs: Towa Tei – Technova (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Discogs: Various – Red Hot + Rio (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Discogs: Bebel Gilberto – Sem Contençao (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Mike Zwerin w: The New York Times: How Bebel Gilberto Left Brazil, and Hit Her Stride: Working Her Way Home (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ NPR: The Bossa’s Daughter (ang.). www.npr.org. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ a b Kees Schoof: Bebel Gilberto in Rio (ang.). musicabrasileira.org. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Discogs: Bebel Gilberto – In Rio (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Alexei Barrionuevo w: Billboardzie: The Brazilian bossa nova singer says she was „a little stuck” after her 2014 album Tudo – and then both her parents died. (ang.). www.billboard.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Infobae: La lista completa de nominados a los Latin Grammy 2015 (hiszp.). www.infobae.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Discogs: Bebel Gilberto – Agora (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Helena Wadia w: Evening Standard: Bebel Gilberto – Agora review: A mature, sincere and often surprising listen (ang.). www.standard.co.uk. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ Jason Ankeny w: AllMusic: Carmen Miranda (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2021-01-17].
- ↑ The Recording Academy: GRAMMY Award Results for Bebel Gilberto (ang.). www.grammy.com. [dostęp 2021-01-17].
Linki zewnętrzne
- Bebel Gilberto w bazie Discogs.com (ang.)
- Bebel Gilberto w bazie IMDb (ang.)
Media użyte na tej stronie
Autor: Martin Stabenfeldt, Licencja: CC BY 2.0
Bebel Gilberto during a concert in Oslo, August 2007
Autor: Gergely Csatari, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bebel Gilberto performing in Budapest, Hungary, on August 10, 2012.