Bechatka
Ten artykuł od 2020-04 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Bechatka (także Panterka) – potoczna nazwa kurtki polowej w zimie noszonej przez polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych w składzie ubioru polowego zimowego. Obecnie zastępowane w Wojsku Polskim przez komplety goretexowe[1].
Bechatka w kamuflażu deszczyk
Bechatki w kamuflażu „deszczyk” wprowadzono wraz z mundurami w tym samym maskowaniu, tj. wz. 58.
Bechatki w kamuflażu moro wz. 68 (mora)
Na przełomie lat 60. i 70. wprowadzono nowy mundur w kamuflażu moro. Wraz z nim wprowadzono nowy wzór kurtki polowej oznaczony jako wz. 5607.
Bechatka tego wzoru posiadała flanelową podpinkę z kołnierzem ze sztucznego futra (także stosowano podpinkę ze sztucznego futra w okresie mrozów). Kurtki używane przez wojska lądowe posiadały futrzane kołnierze w kolorze brązowym, natomiast w marynarce i wojskach lotniczych używano kurtek z czarnym kołnierzem. Bechatka posiadała cztery kieszenie: dwie wpuszczane u dołu, jedną wewnętrzną oraz jedną na lewym rękawie zapinaną na kryty guzik. Początkowo na rękawach umieszczono trzy poziome paski do mocowania kamuflażu (tak jak w mundurze moro), potem z nich zrezygnowano. Kurtkę zapinano na guziki. Oznaczenia stopni noszono na naramiennikach, w taki sam sposób jak na bluzie munduru polowego.
W latach 80. wprowadzono nowy wzór kurtki polowej oznaczony jako wz. 5336. Zmianie uległa podpinka z flanelowej na sztuczne futerko na osnowie bawełnianej („cienki miś”).
W połowie lat 80. wprowadzono także odrębną kurtkę polową przeznaczoną dla oficerów - wz. 5770A. Ta kurtka posiadała odmienny rodzaj podpinki. Była to cienka pikowana podpinka wykonana ze sztucznego materiału. Ponadto nie posiadała kołnierza futrzanego.
Do umundurowania US przeznaczonego dla spadochroniarzy opracowano odmienny krój bechatki. Kurtka polowa posiadała układ kieszeni taki sam jak w bluzie munduru US. Podpinkę wykonano z wojłoku, z domieszką wielbłądziego futra, oraz tak jak w kurtce zwykłej posiadała futrzany wykładany kołnierz w kolorze brązowym. Produkcją bechatek w kamuflażu „mora” zajmowały się m.in. Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Warmia” w Kętrzynie z filią w Mrągowie.
Bechatki w kamuflażu wz. 89 puma
Na przełomie lat 80. i 90. wprowadzono na wyposażenie Wojska Polskiego mundury polowe w nowym kamuflażu – Puma. Wraz z mundurami polowymi wprowadzono też kurtkę polową w nowym kamuflażu (oznaczoną jako wz. 5770A). Zachowano stary krój kurtki oficerskiej.
W roku 1992 opracowano także wersję kurtki przeznaczoną dla wojsk powietrznodesantowych oznaczoną jako wz. 130/MON 92. Krój kurtki podobny jest do bluzy munduru US. posiada ona siedem kieszeni: cztery z przodu oraz trzy na rękawach (dwie na prawym i jedna na lewym) zapinanych na guziki kryte. Z tyłu umieszczono dwie przelotki (zapinane na zamek błyskawiczny) do kieszeni umieszczonych w analogicznym miejscu w całorocznym mundurze polowym US. Od wewnątrz wszyta jest na stałe warstwa ocieplająca. Ponadto istnieje możliwość dopięcia podpinki za pomocą guzików. W przeciwieństwie do kurtek wcześniej używanych przez LWP nie posiada dopinanego futrzanego kołnierza.
Bechatki w kamuflażu wz. 93 pantera
Wraz z nowym umundurowaniem polowym wz. 93 dla całego wojska wprowadzono kurtkę polową w tym samym kamuflażu oznaczoną jako wz. 130/MON. Krój kurtki podobny do kurtki wz. 130/MON 92, zasadniczą zmianą jest nowy kamuflaż.
Podobne kurtki były i są używane także przez inne polskie służby mundurowe, m.in. BOR[2].
Przypisy
Bibliografia
- Mundur polowy Ludowego Wojska Polskiego z tkaniny w kamuflażu „mora” (pol.). [dostęp 2012-10-18].
- Mundur polowy Ludowego Wojska Polskiego z tkaniny w kamuflażu „mora” cz. 2 (pol.). [dostęp 2012-10-18].
Media użyte na tej stronie
Autor: MarianCane, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kurtka polowa z podpinką wojsk lądowych produkcji Zakładów Warmia. 1982 rok.
Ubiór ćwiczebny zimowy żołnierza zsw (wojska lądowe)
Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej, Licencja: Attribution
17.02.2011 Głebokie. Zimowy poligon logistyków i żołnierzy NSR. Żołnierze w mundurach polowych i czapkach futrzanych wojsk lądowych.
Autor: MarianCane, Licencja: CC BY-SA 4.0
Metka kurtki polowej z podpinką wojsk lądowych produkcji zakładów Warmia Kętrzyn z 1982 roku.