Beit Kraków
Beit Kraków (z hebr.: dom) - organizacja zarejestrowana w 2009, działającą w nurcie judaizmu reformowanego. Jest ona niezależna od Związku Postępowych Gmin Żydowskich-Beit Polska. Prowadzi różnorodną ofertę programów edukacyjnych, religijnych i kulturalnych. Z uwagi na obecność w społeczności wielu artystów, duży nacisk jest kładziony na poznawanie żydowskiej tradycji również poprzez sztukę. Przewodnikiem duchowym od 2009 roku jest rabin Tanja Segal[1], pierwsza kobieta rabin w Polsce.
Edukacja
Na repertuar programów edukacyjnych składają się różne zajęcia, wśród nich np. lekcje języka hebrajskiego prowadzone są przez native-speakerów. Dużym powodzeniem cieszą się także zajęcia Wstęp do judaizmu. Celem tych zajęć jest poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy związanej z religią i kulturą żydowską - także z punktu widzenia ruchu reformowanego.
Programy religijne
Beit Kraków organizuje regularne, cotygodniowe obchody szabatów i świąt żydowskich. Odbywają się też Hawdale i Szachrity. Członkowie społeczności przygotowują też wspólnie reformowany Sidur hebrajsko-polsko-angielski, zawierający tłumaczenia, transliteracje oraz ilustracje wykonane przez członków Beit Kraków. Istnieje też możliwość konwersji na judaizm[2].
Programy kulturalne
Przy współpracy artystów skupionych wokół Beit Kraków powstało przedstawienia pt. Tajemnice Mojej Babci[3]. Traktuje ono o problemie poszukiwania własnej tożsamości, a oparte jest na prawdziwych historiach członków organizacji oraz midraszu Eicha z Księgi Zohar. Reżyserem sztuki była rabin Tanja Segal (która jest również absolwentką Moskiewskiej Akademii Teatralnej). Autorem scenografii był Agata Nowak. Przedstawienie powstało w ramach projektu, Teatr Midraszowy[4], będącego połączeniem studiowania klasycznych źródeł żydowskich z ich twórczą interpretacją (np. poprzez teatr, muzykę, sztukę itp).
Linki zewnętrzne
Przypisy
- ↑ Pierwszy wywiad Rabin Tanyi Segal udzielony po polsku dla portalu Wirtualny Sztetl (pol.).
- ↑ Konwersja na Judaizm (pol.).
- ↑ Midrash Theatre: "Tajemnice Mojej Babci" / "Mysteries of My Grandma" (pol.). [dostęp 2009-02-05].
- ↑ Midrash Theatre (pol.). [dostęp 2009-02-05].
Media użyte na tej stronie
Autor: Beitkrakow, Licencja: CC BY 3.0
Rabin Tanya Segal podczas Szabatu Beitu Kraków w Żydowskim Muzeum Galicja.
Autor: Beitkrakow, Licencja: CC BY 3.0
Logo Beit Kraków
Autor: Beitkrakow, Licencja: CC BY 3.0
Hawdala w Żydowskim Muzeum Galcia podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie