Bejel

Kiła nieweneryczna
lues endemica
ilustracja
ICD-10

A65

Bejel – jedna z krętkowic niewenerycznych. Przewlekła choroba okresu dziecięcego, charakteryzująca się występowaniem zmian skórnych i błon śluzowych wywołaną przez Treponema pallidum czyli bakterię, która jest również czynnikiem wywołującym kiłę weneryczną, w odróżnieniu jednak od której nie powoduje zmian dotyczących zębów, oka i układu nerwowego.

Objawy

Objaw pierwotny jest rzadko obserwowany, ale nawet jeśli występuje, nie pojawia się zwykle na narządach płciowych. Najwcześniej zwykle obserwowaną zmianą są grudki bądź zmiany przypominające kłykciny w obrębie śluzówki jamy ustnej. W dalszym przebiegu dochodzi do powstania guzowatych zmian tzw. kilaków, zlokalizowanych w obrębie skóry i układu kostnego.

Występowanie

Równikowe i zwrotnikowe obszary Afryki, Półwysep Arabski, Azja Środkowa, wschodnia część basenu Morza Śródziemnego. Opisywano także przypadki choroby w Europie w Bośni, natomiast nie obserwowano zachorowań na półkuli zachodniej.

Leczenie

Antybiotyki z grupy penicylin.

Zobacz też

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Infiltration of skin due to endemic syphilis.jpg
Disfiguring infiltration of the nose, glabella, and forehead with clustered nodules in left interciliary region of boy with endemic syphilis, Iran, 2010.