Ben Szemen (wieś młodzieżowa)

Ben Szemen
‏כפר הנוער בן שמן‎
ilustracja
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Wysokość

68 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


627

Nr kierunkowy

+972 3

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Ben Szemen”
Ziemia31°57′32″N 34°55′40″E/31,958889 34,927778
Strona internetowa
Portal Izrael

Ben Szemen (hebr. כפר הנוער בן שמן; ang. Ben Shemen Youth Village) – wieś młodzieżowa położona w Samorządzie Regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie

Leży w Szefeli przy moszawie Kerem Ben Szemen na wschód od miasta Lod i na południowy wschód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona, w otoczeniu moszawów Chadid, Ben Szemen, Kerem Ben Szemen i Ginnaton. Wieś młodzieżowa jest typowym izraelskim rozwiązaniem, łączącym zalety szkoły rolniczej z internatem połączonej z praktyczną nauką zawodu w osadzie rolniczej.

Historia

Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tej okolicy wykazały, że około II wieku p.n.e. istniała tutaj wieś, która prawdopodobnie została zniszczona podczas powstania Bar-Kochby w 135. Ponowne ślady osadnictwa pochodzą z okresu od VI do IX wieku i okresu XIII-XIV wieku. Z okresu rzymskiego zachowały się pozostałości budynku. W jego pobliżu odkryto osiem zbiorników do rytualnych obmyć (być może mykwy), dziewięć cystern na wodę, silosy na zboże i inne budowle, których przeznaczenie nie zostało jasno określone. W pobliskich jaskiniach, które służyły Żydom za schronienie, znaleziono liczną ceramikę. W ruinach z okresu panowania Bizancjum znajduje się prasa oliwek i łukowaty basen kąpielowy. Natomiast z okresu panowania mameluków zachowało się kilka domostw z piecami i cysterną na wodę[1].

Pierwsza współczesna osada została założona w styczniu 1906 roku, jako fabryka oliwy z oliwekHadid”, która później zmieniła nazwę na „Ben Szemen”. Ziemię zakupiono od arabskich mieszkańców pobliskiej wioski Haditha i zasadzono na niej pierwsze drzewka oliwkowe, które zapewniały surowiec dla fabryki. Oliwki jednak nie przyjęły się i zdecydowano o przeniesieniu fabryki do Hajfy (fabryka „Shemen”). Tutejszą ziemię odkupił w 1927 roku Siegfried Lehmann, którego marzeniem było nauczenie żydowskich osadników syjonistycznej etyki w połączeniu z praktyczną nauką rolnictwa. W tym celu powstała tutaj szkoła rolnicza, której pierwszymi uczniami byli imigranci z Litwy[2].

Edukacja

We wsi znajdują się trzy szkoły: szkoła podstawowa, szkoła średnia i wyższa uczelnia rolnicza. Obecnie uczy się tutaj około 1 tys. uczniów, z których ponad 400 mieszka w internatach. System edukacji obejmuje wszystkie normalne przedmioty plus nauki o środowisku naturalnym, agrotechnikę i planowanie rozwoju rolnictwa[3]. Najwybitniejszymi absolwentami byli: Szimon Peres i Mosze Kacaw.

Turystyka

W odległości 2 km na wschód od Ben Szemen rozpościera się stuletni Las Ben Szemen, który pierwotnie nazywał się Lasem Herzla. Jest to największy wiejski kompleks leśny w Izraelu (powierzchnia 2100 ha), znajdujący się pod opieką Żydowskiego Funduszu Narodowego. Początki tego lasu sięgają 1908 roku, kiedy to posadzono pierwsze sadzonki drzewek oliwkowych i różnych drzew owocowych. Później oliwki zastąpiono sosnami, cyprysami i innymi drzewami. Jest to wspaniały teren do wypoczynku i aktywnej rekreacji[4]. Spełnia on rolę „zielonych płuc” dla mieszkańców aglomeracji miejskiej Gusz Dan[5].

Przy lesie znajduje się ogród zoologiczny Małpi Park Ben Szemen, w którym zgromadzono różnorodne małpy, od maleńkich sajmiri do marmozet, pawianów i goryli. Na terenie rekreacyjnym dla gości przygotowano ścianę wspinaczkową, most linowy i inne atrakcje[6].

Transport

Przy wiosce i moszawie Kerem Ben Szemen przebiega droga nr 443, którą jadąc na zachód dojeżdża się do moszawów Ben Szemen, Ginnaton i miasta Lod, natomiast jadąc w kierunku wschodnim znajduje się duży węzeł drogowy z autostradą nr 1 i autostradą nr 6.

Przypisy

  1. Israel Antiquities Authority: Ben Szemen. [dostęp 2008-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 listopada 2011)]. (ang.).
  2. Flowers in Israel: Ben-Shemen Forest al-Haditha. [dostęp 2008-10-06]. (ang.).
  3. Youth Village Ben Shemen: Studies. [dostęp 2008-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 marca 2016)]. (ang.).
  4. The Jerusalem Post: A walk through Ben Szemen Forest. [dostęp 2008-10-06]. (ang.).
  5. TravBuddy: Ben Szemen Vacations. [dostęp 2008-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 września 2008)]. (ang.).
  6. Israel Wonders: Zoos in Israel. [dostęp 2008-10-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Ben Shemen Youth Village IMG 8672.JPG
Autor: Deror Avi, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ben Shemen Youth Village, Israel