Benedetto Cotrugli

Benedetto Cotrugli
Ilustracja
pomnik Benedetta Cotrugli w Zagrzebiu
Data i miejsce urodzenia

1416
Dubrownik

Data i miejsce śmierci

1469
Aquila

Zawód, zajęcie

kupiec

Benedetto Cotrugli, łac. Benedictus de Cotrullis, chorw. Benedikt Kotruljević (ur. 1416 w Dubrowniku w Republice Dubrownickiej, zm. 1469 w Aquili w Królestwie Neapolu) – raguzański handlowiec, ekonomista, naukowiec, dyplomata i humanista.

Życiorys

Urodził się w kupieckiej rodzinie. Jego pradziad, Živo (Ziue), zamieszkał w Dubrowniku około 1350 roku, zaś ojciec, Giacomo, był przedsiębiorcą prowadzącym swoje interesy w Bośni i Serbii, na Półwyspie Iberyjskim oraz w Italii, zwłaszcza w Królestwie Neapolu, gdzie dzierżawił solany w Apulii, a później również królewską mennicę. Giacomo miał ośmioro dzieci: czterech synów i cztery córki. Benedetto Cotrugli urodził się około 1416 roku jako trzeci syn. Dzieciństwo spędził w Dubrowniku. Tam też uczęszczał do szkoły publicznej. Następnie pojechał na studia do Włoch (nie wiadomo jednak gdzie dokładnie studiował), których nie ukończył z powodu śmierci ojca w 1436 roku i konieczności przejęcia jego interesów w kraju. Początkowo większość czasu spędzał w Dubrowniku, wykorzystując kontakty handlowe ojca na Bałkanach i w innych krajach basenu Morza Śródziemnego. Był właścicielem statku oraz włączał się we wspólne przedsięwzięcia kilku kupców dla zminimalizowania ryzyka. W 1440 roku wyruszył w podróż na Sycylię i do Afryki północnej. W latach 1444–1446 przebywał w Barcelonie. Pobyt ten był związany z kupnem bardzo dochodowej wełny owiec Merynosów[1].

Od 1451 roku rozpoczął współpracę z władcą Neapolu Alfonsem. Na dworze objął m.in. stanowisko sędziego, następnie zaś został mianowany sędzią Wielkiego Sądu. Zaangażował się także w sprawę uzyskania odszkodowania od króla za napady piratów korsykańskich na statki kupców dubrownickich. Było to ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż podpisując umowę z władzami Republiki Raguzy, zgodził się wypłacić 15% należności w ciągu 5 lat, niezależnie od tego, czy uda mu się ją odzyskać od monarchy. W styczniu 1454 roku wyjechał z rodziną do Neapolu na stałe. Udało mu się odzyskać część długu we wrześniu 1455 roku, jednak nie wypłacił go władzom republiki. Z tego powodu został powołany pod sąd z powództwa cywilnego, lecz pozycja jaką sobie wyrobił na dworze neapolitańskim spowodowała, iż władze Dubrownika ponownie, w listopadzie 1455 roku, zwróciły się do niego o pomoc, tym razem w kupnie zboża. Następnie, jeszcze raz poprosiły go o interwencję w sprawie wypłaty reszty odszkodowania. Cotrugli nie odpowiedział na roszczenia i mimo tego, w maju 1458 roku, na żądanie Alfonsa został mianowany dubrownickim konsulem w Neapolu[2].

Po śmierci Alfonsa w 1458 roku i przejęciu władzy w Neapolu przez jego syna Ferdynanda pozycja Cotrugli na dworze umocniła się. W listopadzie tego roku pojawił się w Dubrowniku jako poseł nowego króla. Na skargi władz odpowiedział wymieniając swoje zasługi dla kraju. W czerwcu 1459 roku Cotrugli został wezwany przed sąd w terminie dwóch miesięcy. Pozew odparł mówiąc, że jego wyjazd z Neapolu jest uzależniony od woli króla. Władze Raguzy chciały skazać Cotrugli na wygnanie. W sprawie tej interweniował jednak król Ferdynand i Raguzanie zgodzili się przesunąć termin rozprawy sądowej, nie chcąc zrywać kontaktów z tak ważnym partnerem politycznym. Ostatecznie Cotrugli pojawił się w Dubrowniku w 1462 roku jako ambasador zmierzający do Bośni. Ze względu na status poselski nie podjęto wobec niego żadnych działań prawnych[3].

Jednocześnie Cotrugli prowadził swoje interesy w Królestwie Neapolu, zarządzając w latach 1460–1468 mennicą w Neapolu, którą po śmierci Benedetta, do 1475 roku zarządzał jego syn, Giacomo. Cotrugli angażował się także w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia finansowe. Pomimo niezałatwionej sprawy z odszkodowaniem utrzymywał kontakty z władzami Raguzy m.in. dostarczając na kredyt sól z Dubrownika królowi Ferdynandowi oraz przysyłając Raguzanom 20 hiszpańskich najemników, w czasie gdy republika była zagrożona atakiem osmańskim w 1463 roku[4].

Dzieła

Della mercatura, 1602

Pozostawił po sobie 4 traktaty[5]. W kolejności chronologicznej są to:

  • „O małżeństwie” (wł. De uxore ducenda) – napisany przed 1458 rokiem, zadedykowany Volzo de Bobalii, jego główne myśli zostały powtórzone w Księdze o sztuce handlu[5].
  • Księga o sztuce handlu” (wł. Il libro dell’arte di mercatura) – napisany latem roku 1458, zadedykowany Franciszkowi Stafani, kupcowi z Dubrownika[6].
  • „O naturze kwiatów” (wł. Della natura dei fiori) – napisany około 1460 roku, został mu przypisany w XVII wieku przez biografów[5].
  • O żegludze” (wł. De navigatione) – napisany pod koniec życia uczonego, zadedykowany Senatowi Wenecji[7].

Do naszych czasów przetrwały tylko dwa dzieła – O żegludze i Księga o sztuce handlu[5]. Najstarsza istniejąca kopia Księgi o sztuce handlu z 1475 roku jest przechowywana w Bibliotece Narodowej Malty[8]. Oryginalny rękopis jest datowany na 1458 rok. W manuskrypcie znajduje się dodatek, w którym została opisana reguła podwójnego zapisu. Opis reguły znajduje się w XIII rozdziale pierwszej księgi traktatu zatytułowanym O porządnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Benedetto Cotrugli tym samym dokonał pierwszego teoretycznego opisu zasad podwójnej księgowości, wyprzedzając o przeszło 20 lat prace Luki Paciolego, który skodyfikował zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych w swoim dziele Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita, wydanym w Wenecji w 1491 roku[9].

Przypisy

Bibliografia

  • Jacek Bonarek, Piotr Wróbel: Benedykt Cotruglio i jego dzieło. W: Benedykt Cotruglio: Księga o sztuce handlu. Kraków: Towarzystwo wydawnicze „Historia Iagiellonica”, 2007. ISBN 978-83-88737-54-1.

Media użyte na tej stronie

Cotrugli - Della mercatura, 1602 - 122.tif
Della mercatura et del mercante perfetto
Autor
Cotrugli, Benedetto
Tytuł
Della mercatura et del mercante perfetto
Wydawca
Libraria del Bozzola
Opis
[6], 10, 9-213 [i.e. 203], [1] p. ; 8°
Język Italian
Data wydania 1602
institution QS:P195,Q22916244
Miejsce wydania Brescia
Źródło Available in the library of the Mansutti Foundation (Milan, Italy) and uploaded in partnership.
Licencja
(Ponowne użycie tego pliku)
Public domain

Ten plik jest własnością publiczną w kraju pochodzenia oraz w państwach i na obszarach, gdzie prawo autorskie wygasa 100 lat po śmierci autora.


Powyższa praca jest własnością publiczną w Stanach Zjednoczonych, ponieważ została opublikowana (lub zarejestrowana w U.S. Copyright Office) przed 1 stycznia 1927.

Benedikt Koturljevic.jpg
Autor: Suradnik13, Licencja: CC BY-SA 3.0
Benedikt Kotruljević (aka en:Benedetto Cotrugli, 1416-1469) memorial in Zagreb, Croatia.