1998Lech Poznań8(0)
1999Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
2000–2001KSZO Ostrowiec Św.
2001Dyskobolia Grodzisk Wlkp.13(1)

Benedykt Nocoń (ur. 19 stycznia 1974 w Kielcach, zm. 18 lipca 2002 tamże) – polski piłkarz, grał na pozycji obrońcy.

Kariera piłkarska

Będąc uczniem szkoły podstawowej w Łagowie uczestniczył w międzyszkolnych turniejach piłkarskich, grał również w miejscowej drużynie. W 1990 trafił do Korony Kielce, by po roku powrócić do ŁKS-u. Przed sezonem 1993/1994 ponownie zasilił szeregi kieleckiego klubu. Występował w nim przez trzy lata, z roku na rok prezentując się coraz lepiej[1].

W 1996 roku Nocoń przeszedł do KSZO Ostrowiec Św., z którym wywalczył awans do I ligi. Zadebiutował w niej 9 sierpnia 1997 w zremisowanym bezbramkowo meczu przeciwko Lechowi Poznań, w którym grał do 84. minuty (został zmieniony przez Mariusza Jopa)[2]. Pierwszego gola zdobył 4 kwietnia 1998 w przegranym 2:3 spotkaniu z Odrą Wodzisław Śl[3]. W sezonie 1997/1998 był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny, łącznie wystąpił w 28 pojedynkach i strzelił w nich trzy bramki[4]. Ostrowiecki klub zajął przedostatnie miejsce i został zdegradowany, Nocoń odszedł zaś do Lecha Poznań. W nowym zespole nie wywalczył miejsca w pierwszej jedenastce, na boisku najczęściej pojawiał się dopiero w drugich połowach[5].

W przerwie zimowej sezonu 1998/1999 Nocoń przeszedł do Dyskobolii Grodzisk Wlkp., z którą wywalczył awans do I ligi. W kolejnych rozgrywkach wystąpił w dwóch pierwszych meczach, następnie został zmuszony przerwać karierę, gdyż wykryto u niego raka jąder[6]. Rozpoczął leczenie, dzięki któremu zdołał powrócić do profesjonalnego futbolu – od 2000 roku ponownie reprezentował barwy KSZO Ostrowiec Św., z którym po raz drugi wywalczył awans do I ligi. Jesień sezonu 2001/2002 spędził jednak w Dyskobolii[7].

22 września 2001 roku strzelił ostatniego gola w I lidze – zdobył bramkę w przegranym 3:4 spotkaniu Dyskobolii ze Śląskiem Wrocław[8]. Po raz ostatni na ligowych boiskach wystąpił 17 listopada, grając w meczu z Zagłębiem Lubin[9]. Łącznie w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej zaliczył 51 meczów, strzelił cztery gole[6].

W 2002 roku choroba znów zaatakowała, tym razem okazała się silniejsza. Nocoń zmarł 18 lipca[10]. Pogrzeb odbył się w Łagowie, żegnało go kilka tysięcy osób[11]. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w szaliku Dyskobolii[12].

1. Odcisnął ślad (pol.). ostrowiec-sw.pl. [dostęp 2011-04-22].
  2. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0 - 0 Lech Poznań (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  3. Odra Wodzisław Śląski 3 - 2 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  4. Benedykt Nocoń → Sezon 1997/1998 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  5. Benedykt Nocoń → Sezon 1998/1999 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  6. a b Benedykt Nocoń (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  7. Pamięci Benka (pol.). kszo.info. [dostęp 2011-04-22].
  8. Śląsk Wrocław 4 - 3 Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  9. Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 1 - 2 Zagłębie Lubin (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-04-22].
  10. Benedykt Nocoń nie zyje (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2011-04-22].
  11. Pożegnali Benka (pol.). gazeta.pl. [dostęp 2011-04-22].
  12. Pożegnanie – Benedykt Nocoń (pol.). igol.pl. [dostęp 2011-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 maja 2008)].