Beniamin (Puszkar)

Beniamin
Вениамин
Boris Puszkar
Борис Пушкарь
Metropolita władywostocki i nadmorski
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia8 listopada 1938
Chorol
Metropolita władywostocki i nadmorski
Okres sprawowania2011–2018
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia władywostocka
Śluby zakonne13 września 1992
Diakonat1988
Prezbiterat1988
Nominacja biskupia12 sierpnia 1992
Chirotonia biskupia21 września 1992
Sukcesja apostolska
Data konsekracji21 września 1992
MiejscowośćMoskwa
MiejsceSobór Objawienia Pańskiego
KonsekratorAleksy II
WspółkonsekratorzyJuwenaliusz (Pojarkow), Pitirim (Nieczajew), Sergiusz (Fomin), Arseniusz (Jepifanow), Filaret (Karagodin), Wiktor (Pjankow)

Beniamin, imię świeckie Boris Nikołajewicz Puszkar, Борис Николаевич Пушкарь (ur. 8 listopada 1938 w Choroli) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Urodził się w głęboko religijnej rodzinie robotniczej, jednak z powodu braku czynnej cerkwi w miejscu jego urodzenia został ochrzczony dopiero w wieku ośmiu lat. Od 1947 mieszkał razem z rodziną we Władywostoku, gdzie po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę w fabryce. Został zwolniony ze służby wojskowej z uwagi na zły stan zdrowia. W 1959 wyjechał do Moskwy na naukę w seminarium duchownym, które ukończył cztery lata później z wyróżniającymi wynikami. W 1967 ukończył z tytułem kandydata nauk teologicznych Moskiewską Akademię Duchowną. Jako stypendysta profesorski został zatrudniony w akademii jako wykładowca historii biblijnej, logiki oraz teologii zasadniczej. W 1976 uzyskał tytuł naukowy docenta.

Decyzję o wstąpieniu do stanu duchownego Boris Puszkar podjął w 1988, po odbyciu pielgrzymki do Ziemi Świętej. W tym samym roku został wyświęcony kolejno na diakona i kapłana. W 1992 otrzymał godność protojereja. W tym samym roku, 12 sierpnia, otrzymał nominację na biskupa władywostockiego i nadmorskiego. W związku z tym 13 września 1992 złożył wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Beniamin na cześć metropolity piotrogrodzkiego i nowomęczennika Beniamina (Kazanskiego). Tydzień później otrzymał godność archimandryty. Dzień później w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie miała miejsce jego chirotonia na biskupa władywostockiego i nadmorskiego, w której jako konsekratorzy wzięli udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II, metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz, metropolita wołokołamski i juriewski Pitirim, arcybiskup solnecznogorski Sergiusz, biskup istriński Arseniusz, biskup dmitrowski Filaret oraz biskup podolski Wiktor.

W 2003 podniesiony do godności arcybiskupiej[1]. Zaliczany do konserwatywnego skrzydła w hierarchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[2].

W 2011 został podniesiony do godności metropolity[3] w związku z powstaniem metropolii nadmorskiej[4].

W 2018 r. odszedł w stan spoczynku[5].

Przypisy

Bibliografia

Poprzednik
Mikołaj (Szkrumko)
Biskup władywostocki i nadmorski
1992 – 2018
Następca
Włodzimierz (Samochin)

Media użyte na tej stronie

Veniamin primorye.jpg
Autor: Dr. Leonid Kozlov, http://l-e-kozlov.narod.ru, Licencja: CC BY-SA 3.0
Veniamin, Erzbischof von Wladiwostok und Primorje