Benjamin Tucker

Benjamin Tucker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 kwietnia 1854
Dartmouth

Data i miejsce śmierci

22 czerwca 1939
Monako

Narodowość

Amerykanin

podpis

Benjamin Tucker (ur. 17 kwietnia 1854 w Dartmouth, zm. 22 czerwca 1939 w Monako) – amerykański anarchoindywidualista oraz redaktor i wydawca anarchistycznego periodyku Liberty[1].

Wczesne życie

Urodził się 1854 w Dartmouth jako syn Abnera Ricketsona Tuckera i Caroline Almy Cummings. Swoje imię otrzymał po swoim dziadku, Benjamine Ricketson Tuckerze. W latach 1870-1872 Tucker uczęszczał na Massachusetts Institute of Technology. Wtedy to zaczął interesować się anarchizmem, a przede wszystkim po spotkaniu starszego od siebie Williama Batcheldera Greene'a, z którym zostali bliskimi przyjaciółmi. Dzięki Williamowi poznał innych wpływowych anarchistów, m.in. Ezra Heywooda oraz Josiaha Warrena. W tamtym czasie związał się także z Victorią Woodhull, z którą był 1872 do 1875. Powodem zakończenia ich relacji, było burzliwe życie polityczne Victorii, która w tamtym okresie była często aresztowana i prześladowana.

Tucker znał dobrze kilka języków, dlatego zaczął tłumaczyć dzieła znanych europejskich anarchistów. Jego pierwszym przetłumaczonym pismem było Co to jest własność? autorstwa Pierre-Josepha Proudhona. Tłumaczył także prace Michaiła Bakunina, Piotra Kropotkina, Victora Hugo, Nikołaja Czernyszewskiego i Lwa Tołstoja. Pisał w The Word oraz w Radical Review.

Liberty

Poglądy

Tucker twierdził, że kiepska kondycja materialna amerykańskich robotników jest powodowana przez legalny monopol przejawiający się na czterech płaszczyznach:

  1. monopol pieniężny
  2. monopol ziemi
  3. cło
  4. patenty

Jego poglądy skupiały się na kontroli jaką państwo sprawowało w zakresie handlu oraz waluty. Twierdził, że odsetki i zysk są forma wyzysku, możliwą do realizowania poprzez zmonopolizowaną bankowość, która to utrzymywana była poprzez przymus. Tucker nazywał wszelkie odsetki i zysk "lichwą", która miała być podstawą ucisku robotników. Jak sam twierdził:[2]

Odsetki są kradzieżą, wypożyczoną kradzieżą, i zysk jest jedynie inną nazwą grabieży.

Określał anarchizm jako doktrynę, która opowiada się za tym, aby wszelkie sprawy dotyczące człowieka były podejmowane przez niego samego, bądź przez dobrowolnie zakładane stowarzyszenia, a państwo powinno zostać zlikwidowane[3].

Prywatne życie

Jego życiową partnerką była Pearl Johnson, z którą nigdy nie wziął formalnego ślubu. W 1879 urodziła im się córka Oriole.

Przypisy

  1. Benjamin Tucker (ang.). Find a grave.
  2. Are individualist anarchists anti-capitalist? (ang.). Blackened.
  3. Benjamin R. Tucker: State Socialism and Anarchism (ang.). Praxeology.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

BlackFlagSymbol.svg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Jsymmetry z angielskiej Wikipedii, Licencja: CC BY 3.0

The black flag, a traditional anarchist and pirate symbol. Use it for any purposes whatsoever.

-Jonathan Spangler / en:User:jsymmetry
Benjamin Tucker signature.svg
Firma del filósofo libertario estadounidense Benjamin Tucker.
Anarchy-symbol.svg
Anarchy symbol - Basic traditional circumscribed "A" anarchy symbol based on File:Anarchy symbol neat.png