Benzyna (obraz Edwarda Hoppera)

Benzyna
Gas
ilustracja
Autor

Edward Hopper

Data powstania

1940

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

66,7 × 102,2 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Nowy Jork

Lokalizacja

Museum of Modern Art

Benzyna (ang. Gas) – obraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera w 1940, obecnie w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku[1].

Tło powstania

Hopper jest oszczędny w słowach, co lepiej oddaje wpływ benzyny na codzienność Ameryki doby II wojny światowej, niż czyniłby to tytuł Stacja paliw czy Pracownik przy dystrybutorach benzyny. Artysta wykonał aż jedenaście próbnych szkiców, z których sześć znajduje się w kolekcji Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku. Malarz (co wiadomo z korespondencji prywatnej) długo i bezskutecznie szukał odpowiedniej stacji paliw dla przedstawienia jej na obrazie. Przygotował jednak szkice charakterystycznych amerykańskich dystrybutorów. Pracę nad tym płótnem rozpoczął we wrześniu 1940[2].

Interpretacja

Obraz przedstawia styk dwóch światów: natury i cywilizacji. Sztuczne światło bijące z wnętrza budki benzyniarza symbolizuje prawdę. Temat obrazu jest zwyczajny, jak wszystkie u Hoppera: pojedyncza osoba, melancholijne otoczenie, pusta droga i tajemnicza gęstwina. Cywilizacja w swoich nienaturalnych barwach kontrastuje z melancholijnymi barwami natury. Cywilizacja, reprezentowana przez dystrybutory i symbol stacji – jarzy się, natura koi[2].

Przypisy

  1. Edward Hopper. Gas. moma.org. [dostęp 2016-05-14]. (ang.).
  2. a b Elena Pontiggia: Hopper. Mediolan: Rizzoli Skira, 2004, s. 74–75. (wł.).

Media użyte na tej stronie

Hopper-Gas-1940.png
Hopper painting of gas pumps