Bernard Lyot

Obserwatorium Meudon

Bernard Lyot Ferdinand (ur. 27 lutego 1897 w Paryżu, zm. 2 kwietnia 1952 w Kairze) − francuski astronom, członek francuskiej Akademii Nauk, wynalazca koronografu (1930).

W 1922 skonstruował polarymetr do obserwacji planet. Dowiódł, że niektóre z linii Fraunhofera w widmie słonecznym reprezentują zjonizowane postacie znanych metali, a nie nieznane pierwiastki.

Większość jego badań w latach 20. dotyczyła spolaryzowanego światła, odbitego w kierunku Ziemi z Księżyca i innych planet. Stwierdził, że Księżyc jest prawdopodobnie pokryty warstwą wulkanicznego pyłu oraz że burze pyłowe są częstym zjawiskiem na powierzchni Marsa. Później skoncentrował się na badaniu korony słonecznej, do którego zaprojektował w 1931 koronograf. Umożliwiając obserwacje korony Słońca w pełnym świetle dnia, a nie tylko podczas zaćmień, koronograf pozwolił także dokonywać obserwacji ciągłych zmian korony słonecznej. Oznaczało to, że koronę można sfilmować, czego Lyot dowiódł po raz pierwszy w 1935.

Nagrody i wyróżnienia

W 1964 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna jeden z kraterów na Księżycu nazwała Lyot[3], a w 1973 roku krater Lyot na Marsie[4].

Przypisy

  1. Bernard Lyot, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-03] (ang.).
  2. Henry Draper Medal. National Academy of Sciences. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).
  3. Krater Lyot na Księżycu w bazie IAU
  4. Krater Lyot na Marsie w bazie IAU

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gold Medal Royal Astronomical Society.png
This is the actual Gold Medal of the Royal Astronomical Society that was awarded to Asaph Hall in 1879.
Meudon-Observatoire.jpg
Autor: Jean-Christophe BENOIST, Licencja: CC BY 3.0
La Grande Coupole de l'Observatoire de Meudon (abritant la Grande Lunette)