Beskid (Koczerha)

Beskid (Koczerha)
Państwo Polska
PasmoBeskid Niski, Karpaty
Wysokość689 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa konturowa Beskidu Niskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Beskid (Koczerha)”
Ziemia49°27′26″N 21°20′30″E/49,457222 21,341667

Beskid (dawniej też: Koczerha, Pasika; 689 m n.p.m.) – szczyt w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, w zachodniej części Beskidu Niskiego. Przez szczyt biegnie granica państwowa polsko-słowacka.

Położenie

Leży na wschód od przełęczy Dujawa. W kierunku południowo-wschodnim obniża się łagodnie grzbietem, który poprzez Vysoký vrch (642 m n.p.m.) i Panský vrch (617 m n.p.m.) opada ku Przełęczy pod Zajęczym Wierchem.

Ukształtowanie

Wydłużony w kierunku z północnego zachodu na południowy wschód masyw Beskidu w kierunku południowo-zachodnim opada słabo rozczłonkowanymi, dość stromymi stokami ku źródłowym dopływom rzeki Ondawy. W kierunku północno-zachodnim opadają nieco bardziej rozczłonkowane stoki, na których znajdują się źródliska Zdynianki (niżej płynącej jako Zdynia). W kierunku północnym od szczytu wykształca się grzbiet, biegnący przez Łysą Górę (704 m n.p.m.) i Kamienny Wierch (710 m n.p.m.) ku Popowym Wierchom, stanowiący dalej wododział Wisłoki i Ropy. Natomiast w kierunku północno-wschodnim od szczytu odchodzi krótkie ramię, zwieńczone szczytem Mały Beskid (631 m n.p.m.) w widłach Wisłoki i jej lewobrzeznego dopływu, potoku Lipna, nad Radocyną.

Praktycznie cały masyw zarośnięty jest dość gęstym lasem (sosna, brzoza, osika), jedynie w zejściu nad przełęcz Dujawa ku słowackiej stronie opadają rozległe łąki z widokami ku południu (Smilniansky vrch), południowemu zachodowi (Stebnická Magura) i zachodowi (Jaworzyna Konieczniańska).

Na szczycie wznosiła się kiedyś drewniana wieża triangulacyjna, jednak na przełomie tysiącleci istniały z niej jedynie szczątki belek.

Piesze szlaki turystyczne

Przez szczyt, wzdłuż przecinki granicznej biegną:

Północnymi podnóżami Beskidu, poprzez dwie przełączki łączące go ze wzmiankowanymi wyżej grzbietami, biegnie:

  • znakowany żółto szlak turystyczny żółty szlak z przełęczy Dujawa przez górny skraj Koniecznej do Radocyny.

Bibliografia

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
  • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977.

Media użyte na tej stronie

U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Beskid Niski mapa.png
Mapa Beskidu Niskiego