Beskid Andrychowski
Beskid Andrychowski – wschodnia część Beskidu Małego, między Sołą a Skawą; termin nie występuje w państwowym rejestrze nazw geograficznych.
Pasma górskie
Beskid Andrychowski można podzielić na dwa pasma:
- niższe Pasmo Bliźniaków – rozpoczyna się od Pańskiej Góry w Andrychowie i biegnie poprzez Kobylą Głowę, Wapienicę, Łysą Górę i Iłowiec do Skawy. Biegnie z zachodu na wschód, równolegle do pasm Beskidów. Średnia wysokość tego pasma wynosi 600 m.
- wyższe, rozpoczyna się z zachodu od Bukowskiego Gronia i Żaru poprzez Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec i Magurkę Ponikiewską po Skalnicę, kończące się na wschodzie Gancarzem. Średnia wysokość pasma wynosi 800 – 900 m n.p.m. Składa się z Grupy Kocierza, Pasma Łamanej Skały i Grupy Żurawnicy.
Pochodzenie nazwy
- Beskid Andrychowski – nazwa pochodząca od jednego z ważniejszych miast tego regionu: Andrychowa.
- Przez najstarszych bielszczan była używana nazwa Góry Zasolskie (dla nich rejon znajduje się za rzeką Sołą).
Schroniska
W Beskidzie Andrychowskim znajdują się trzy schroniska turystyczne: schronisko Leskowiec na Jaworzynie (Groń Jana Pawła II), schronisko koła PTTK "Limba" na Trzonce i schronisko studenckie w okolicach Potrójnej (Chatka pod Potrójną).
Ważniejsze miejscowości Beskidu Andrychowskiego
Zobacz też
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego
- Rezerwat przyrody Szeroka
- Rezerwat przyrody Madohora
Bibliografia
- Tadeusz Głąb: Beskid Andrychowski. Kraków: 1967.
- Aleksy Siemionow: Ziemia Wadowicka monografia Turystyczno-Krajoznawcza. Kraków: Drukarnia Wydawnicza im. Anczyca, 1984.
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Androllordna (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Widok polany podszczytowej na Potrójnej z lotu ptaka, zrobione z Pipera 1944rok produkcji, pilotował Andrzej Miciński. Data: 2005.10.21 Autor: Jan Podczaszyński - właściciel studenckiego schroniska "Pod Potrójną"
(wyraził pisemną zgodę na opublikowanie zdjęcia w Wikipedii)Tytuł: Andrychów : widok na Beskid.
Adres wydawniczy: Biała-Bielsko : "Regniol", [1929-1930]
Gatunek: pocztówka
Forma i typ: pocztówki
Opis fizyczny: [1] karta : ilustracja ; 9x13 cm
Na rewersie notatka: "Widok w kierunku Złotej Góry i Bujakowskiej Góry". Nazwa wydawcy i miejsce wydania według nadruku na rewersie. Rok wydania według: Jerzy Morgulec, Słownik nakładców i wydawców pocztówek na Ziemiach Polskich, oraz poloników. Cz. 10, Warszawa 2002. Tytuł według nadruku na awersie.
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok od południowej strony na Beskid Andrychowski
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polana Beskid na Groniu Jana Pawła II
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z Choczni na Bliźniak, Gancarza i dolinę Choczenki