Bet Josef

Bet Josef
‏בית יוסף‎
Państwo Izrael
DystryktPółnocny
PoddystryktJezreel
Samorząd RegionuEmek ha-Majanot
Powierzchnia2,3 km²
Wysokość-230 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

435
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bet Josef”
Ziemia32°33′31″N 35°33′06″E/32,558611 35,551667
Portal Izrael

Bet Josef (hebr. בית יוסף; ang. Beit Yosef) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie

Moszaw Bet Josef jest położony na wysokości 230 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, będącej częścią depresji Rowu Jordanu. Na południe od moszawu przepływa rzeczka Jisachar, który ma swoje ujście w położonej około 1,5 km na wschodzie rzece Jordan. Rzeka Jordan stanowi granicę z Jordanią. Na zachód od moszawu znajduje się struma skarpa płaskowyżu Ramot Issachar (280 metrów n.p.m.). Na najwyższym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku Belvoir. W jego otoczeniu znajdują się kibuce Newe Ur, Ma’oz Chajjim, Newe Etan, Chamadja i Sede Nachum, oraz moszaw Jardena. Po stronie jordańskiej jest wioska Wakkas.

Bet Josef jest położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[1][2]:

Historia

Pierwotnie w okolicy tej istniała arabska wioska Zaba. Została ona wysiedlona i zniszczona przez żydowskich żołnierzy Hagany w dniu 12 maja 1948 roku podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny[3]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Grupa założycielska moszaw zawiązała się w 1935 roku. Byli to absolwenci żydowskiej szkoły rolniczej Mikwe Jisra’el. Moszaw został założony w dniu 9 kwietnia 1937 roku przez imigrantów z Polski, Rumunii i Niemiec. Była to typowa osada rolnicza, z obronną palisadą i wieżą obserwacyjną. Nazwano ją na cześć jednego z liderów ruchu syjonistycznego, Josefa Aaronowicza. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej rejon moszawu odgrywał strategiczne znaczenie i był miejscem ciężkich walk. Irakijscy żołnierze usiłowali zdobyć moszaw, zostali jednak powstrzymani. W okresie tym ewakuowano z osady wszystkie kobiety i dzieci. Moszaw został poważnie zniszczony, i po 1949 roku mieszkańcy go opuścili. Po jakimś czasie została podjęta próba jego odbudowy, zakończyła się jednak niepowodzeniem. W 1951 roku osiedlili się tutaj imigranci z Kurdystanu i Iraku. Podczas wojny na wyczerpanie (1967-1970) moszaw był regularnie ostrzeliwany przez jordańską artylerię i jego mieszkańcy musieli spędzać wiele czasu w schronach[4][5]. Na początku XXI wieku rozpoczęto rozbudowę moszawu, budując tutaj nowe domy mieszkalne[6].

Kultura i sport

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. Obiekty te są w większości wspólnie użytkowane z sąsiednim moszawem Jardena.

Edukacja i religia

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w kibucu Chamadja i szkoły średniej w kibucu Newe Etan. Moszaw posiada własną synagogę.

Gospodarka i infrastruktura

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. W szklarniach produkowane są przyprawy i warzywa. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport

Z moszawu wyjeżdża się na zachód na drogę nr 90, którą jadąc na północ dojeżdża się do kibucu Newe Ur, lub jadąc na południowy wschód dojeżdża się do kibucu Chamadja i dalej do skrzyżowania z drogą nr 71 i miasta Bet Sze’an. Lokalna droga prowadzi na północny wschód do moszawu Jardena.

Wojsko

Na południowy zachód od moszawu znajduje się baza wojskowa Sił Obronnych Izraela, w której prawdopodobnie mieszczą się wyrzutnie rakiet Chetz-2.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-16].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-16].
  3. Welcome To Zab'a (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-16].
  4. Beit Josef (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-16].
  5. Beit Josef (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
  6. Beit Josef (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-16].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).