Betty Ford

Betty Ford
Ilustracja
Betty Ford (1975)
Pełne imię i nazwisko

Elizabeth Ann Bloomer Warren Ford

Data i miejsce urodzenia

8 kwietnia 1918
Chicago

Data i miejsce śmierci

8 lipca 2011
Rancho Mirage

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 9 sierpnia 1974
do 20 stycznia 1977

Poprzedniczka

Pat Nixon

Następczyni

Rosalynn Carter

Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 6 grudnia 1973
do 9 sierpnia 1974

Poprzedniczka

Judy Agnew

Następczyni

Happy Rockefeller

Faksymile
Odznaczenia
Congressional Gold Medal
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Order Plejad (Iran)

Elizabeth Ann Bloomer Warren Ford (ur. 8 kwietnia 1918 w Chicago, zm. 8 lipca 2011 w Rancho Mirage) – żona Geralda Forda, jedna z założycielek kliniki Betty Ford Center do zwalczania uzależnień; pierwsza dama Stanów Zjednoczonych w latach 1974–1977.

Życiorys

Elizabeth Ann Ford urodziła się 8 kwietnia 1918 roku w Chicago, jako córka kupca, Williama Bloomera i jego żony Hortense[1][2]. Od wczesnego dzieciństwa była nazywana „Betty”[1]. W 1921 roku Bloomerowie przenieśli się do Grand Rapids, gdzie Betty zapisała się do szkoły tańca[1]. W 1934 roku zmarł jej ojciec i Betty musiała pomagać matce w utrzymaniu domu[2]. Pracowała dorywczo jako modelka i tancerka[2]. Dwa lata później ukończyła Central High School[1]. Jednocześnie uczęszczała do Bennington School of Dance, gdzie poznała swoją mentorkę, Marthę Graham[2].

Po pewnym czasie zrezygnowała z kariery tancerki i powróciła do rodzinnego domu[2]. Niebawem poznała i poślubiła agenta ubezpieczeniowego Williama Warrena[2]. Z powodu zmian miejsca pracy Warrena, często się przeprowadzali[3]. Po pięciu latach małżeństwa, rozwiedli się[3]. W tym samym roku poznała Geralda Forda, którego poślubiła w 1948[3]. Ponieważ trwała kampania wyborcza do Izby Reprezentantów, młodzi nie udali się w podróż poślubną[4]. Zaraz po zwycięskich wyborach, przenieśli się do Waszyngtonu[5].

Na początku lat 70. nalegała na męża, by zakończył działalność polityczną, w wyniku czego Ford obiecał w 1974 roku po raz ostatni kandydować do Kongresu[5]. Jednakże jesienią 1973 roku dotychczasowy wiceprezydent Spiro T. Agnew podał się do dymisji, a Ford został jego następcą[5]. Betty została wówczas drugą damą[5]. Po ośmiu miesiącach, w wyniku afery Watergate, Richard Nixon zrzekł się urzędu[2]. 9 sierpnia 1974 Gerald Ford został nowym prezydentem, a jego żona – nową pierwszą damą[5].

Po wprowadzeniu się do Białego Domu, znacznie zliberalizowała zwyczaje w nim panujące, w porównaniu z czasami, gdy pierwszą damą była Pat Nixon[6]. Z chęcią wyprawiała dużą liczbę przyjęć[6]. Wprawdzie nie organizowała konferencji prasowych, ale utrzymywała ciepłe relacje z mediami, poprzez nieformalne rozmowy w trakcie imprez[6]. Miała bardzo duży wpływ na decyzje swojego męża, m.in. popierając pełną amnestię dla Nixona[7]. Często wyrażała także kontrowersyjne poglądy, takie jak pochwała decyzji Sądu Najwyższego, legalizującej aborcję[8]. Poglądy te były niezgodne z przekonaniami konserwatywnych wyborców, a prawicowa gazeta „National Review” oskarżyła pierwszą damę o „przeredagowanie dekalogu[8].

Ponadto lobowała na rzecz uchwalenia Equal Rights Amendment, czyli poprawki konstytucyjnej, wprowadzającej równouprawnienie kobiet[8]. Aktywnie opowiadała się też za zwiększeniem liczby kobiet we władzach i rejestracją broni palnej osób prywatnych[8][9]. Wobec tych działań, prezydent powołał Carlę Hill na sekretarza urbanizacji, a Annę Armstrong na ambasadora w Wielkiej Brytanii[9]. Odmówił jednak nominacji kobiety do Sądu Najwyższego[9]. Pomimo że walczyła o prawa kobiet, była niechętna feministkom, które szydziły z roli gospodyni domowej[9]. Włączała się także w opiekę nad ubogimi i dziećmi z rozbitych rodzin[10]. Popierała program pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych[10]. Za swoją działalność otrzymała Prezydencki Medal Wolności (1991), Złoty Medal Kongresu (1999), Nagrodę Woodrowa Wilsona (2003)[11][12], a także tytuł Człowieka Roku tygodnika „Time” (1975)[13].

W 1975 roku poparła decyzję Forda o ubieganiu się o reelekcję, pomimo że kilka lat wcześniej była temu przeciwna[14]. Brała udział w konwencjach partyjnych i spotkaniach z wyborcami[14]. Porażka w wyborach odbiła się znacznie na jej zdrowiu[15]. Wkrótce potem Fordowie opuścili Biały Dom[15]. Zamieszkali w Rancho Mirage, gdzie Gerald zmarł 26 grudnia 2006 roku[12]. Pomimo podeszłego wieku i słabego zdrowia, Betty wzięła udział w ogólnokrajowych uroczystościach pogrzebowych[12]. Sama zmarła 8 lipca 2011 roku[12].

Życie prywatne

Elizabeth Ann Bloomer poślubiła Williama C. Warrena w 1942 roku[2]. Małżeństwo to nie było udane, jednak decyzja o rozwodzie była odwlekana, z powodu złego stanu zdrowia Warrena (cierpiał na cukrzycę)[3]. W 1947 orzeczono pomiędzy nimi rozwód[3].

15 października 1948 wyszła za mąż za Geralda Forda w Kościele episkopalnym[4]. Mieli trzech synów: Michaela Geralda (ur. 1950), Johna Gardnera (ur. 1952), Stevena Meigsa (ur. 1956) i jedną córkę – Susan Elizabeth (ur. 1957)[4].

Zdrowie

Latem 1964 roku zaczęły się jej dolegliwości bólowe, spowodowane skurczem nerwu, a także postępującym artretyzmem[5]. Zaczęła wówczas regularnie zażywać leki przeciwbólowe[3]. Tuż przed wprowadzeniem się do Białego Domu, wykryto u niej raka piersi[10]. Upubliczniła tę informację co sprawiło, że wiele Amerykanek poddało się badaniom kontrolnym[10]. Sama przeszła zabieg mastektomii[10]. Gdy w 1976 roku jej mąż przegrał z Jimmym Carterem wybory prezydenckie, podupadła na zdrowiu i ponownie wpadła w uzależnienie od leków[16]. Dwa lata później zdała sobie także sprawę, że jest alkoholiczką i udała się na kurację odwykową do Alcohol and Drug Rehabilitation Service w Long Beach[16]. Wkrótce potem upubliczniła swoją chorobę[16]. W 1982 roku założyła ośrodek do walki z uzależnieniami Betty Ford Center for Drug and Alcohol Rehabilitation[17]. Gdy jej stan zdrowia się pogorszył, kierownictwo ośrodka przekazała córce, Susan[12]. Jej walka z nałogiem została opisana w autobiografii „Betty: A Glad Awakening” (1987) i serialu biograficznym pt. „The Betty Ford Story”[1]. Jesienią 1987 roku przeszła zabieg poczwórnego bypassu w Eisenhower Medical Center[11].

Przypisy

  1. a b c d e L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 529.
  2. a b c d e f g h L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 530.
  3. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 531.
  4. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 532.
  5. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 533.
  6. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 534.
  7. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 535.
  8. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 536.
  9. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 537.
  10. a b c d e L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 538.
  11. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 542.
  12. a b c d e L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 543.
  13. American Women, Women of the Year (ang.). Time. [dostęp 2016-12-07].
  14. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 540.
  15. a b L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 541.
  16. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 527.
  17. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 528.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Betty Ford Signature.svg
Signature of Betty Ford
Presidential Medal of Freedom (ribbon).png
Ribbon of Presidential Medal of Freedom
Betty Ford ERA.jpg
First Lady Betty Ford sports a button expressing her support for ratification of the Equal Rights Amendment while taking some personal time as President Ford plays in the Jackie Gleason Inverrary Classic Celebrities Golf Tournament, Hollywood, Florida.
Seal of the Vice President of the United States.svg
Seal of the Vice President of the United States. The blazon is defined in Executive Order 11884 as:

The Coat of Arms of the Vice President of the United States shall be of the following design:

SHIELD: Paleways of thirteen pieces argent and gules, a chief azure; upon the breast of an American eagle displayed holding in his dexter talon an olive branch proper and in his sinister a bundle of thirteen arrows gray, and in his beak a gray scroll inscribed "E PLURIBUS UNUM" sable.

CREST: Behind and above the eagle a radiating glory or, on which appears an arc of thirteen cloud puffs gray, and a constellation of thirteen mullets gray.

The Seal of the Vice President of the United States shall consist of the Coat of Arms encircled by the words "Vice President of the United States."

The design is the same as the Seal of the President of the United States, except that there is no ring of stars, the clouds are gray (instead of proper), the stars are gray (instead of argent), the scroll is gray (instead of white), the arrows are gray (instead of proper), and the background colors and inscription (obviously) differ.
Order of the Pleiades (Iran).gif
Order of the Pleiades (Iran)
Gerald and Betty Ford Congressional Gold Medal (front).jpg
Bronze duplicate of Congressional Gold Medal awarded to Gerald and Betty Ford, authorized October 21, 1998, Presented October 27, 1999