Bezrakietowy start kosmiczny

Bezrakietowy start kosmiczny – start kosmiczny, w którym część lub całość potrzebnego przyspieszenia są zastąpione przez metody bezrakietowe, zamiast tradycyjnych i prostszych rakiet z napędem chemicznym. W niektórych systemach takich jak rocket sled launch oraz air launch, rakieta jest używana do osiągnięcia orbity, ale po osiągnięciu odpowiedniej wysokości prędkość utrzymywana jest w inny sposób.

Wyniesienie ładunków na orbitę jest jednym z najdroższych czynników podróży kosmicznych. Jeśli mogłoby to być bardziej efektywne, to całkowite koszty lotów kosmicznych byłyby o wiele niższe. Dzisiejsze koszty wyniesienia 1 kg ładunku z Ziemi na niską orbitę okołoziemską wahają się od 10 000 do 25 000 dolarów[1]. Aby skolonizować przestrzeń kosmiczną wymagane są niższe koszty startów kosmicznych. Oprócz zalet związanych z bezpieczeństwem, niezawodnością startów oraz niższymi kosztami eksploatacji, mogłoby być one również wykorzystywane do wywożenia w przestrzeń odpadów promieniotwórczych[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. "SpaceCast 2020" Report to the Chief of Staff of the Air Force, 22-06-1994
  2. Oleson, S. R., & Sankovic, J. M.: Advanced Hall Electric Propulsion for Future In-Space Transportation. [dostęp 2007-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-01-22)].