Białystok

Białystok
miasto na prawach powiatu
Ilustracja
Dom Koniuszego, Ratusz, pałac Branickich, rynek Kościuszki, sobór św. Mikołaja, kościół św. Rocha, pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Polska
Województwo podlaskie
Aglomeracjabiałostocka
Data założenia1440–1444
Prawa miejskie27 lipca 1691
PrezydentTadeusz Truskolaski
Powierzchnia102,13[1] km²
Wysokość120–160 m n.p.m.
Populacja (30.06.2020)
• liczba ludności
• gęstość

297 585[2]
2914,1 os./km²
Strefa numeracyjna85
Kod pocztowy15-XXX
Tablice rejestracyjneBI
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Białystok”
Położenie na mapie Polski
Ziemia53°08′07″N 23°08′44″E/53,135278 23,145556
TERC (TERYT)2061011
SIMC0922410
Urząd miejski
ul. Słonimska 1
15-950 Białystok
Strona internetowa
BIP
Położenie Białegostoku na mapie powiatu białostockiego

Białystok (wymowa (lit. Balstogė, biał. Беласток, ukr. Білосток, jid. ‏ביאַליסטאָק‎, ros. Белосток) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą. Jest stolicą województwa podlaskiego i siedzibą władz ziemskiego powiatu białostockiego.

Białystok, liczący 297 585 mieszkańców (30 czerwca 2020)[2] i zajmujący powierzchnię 102,13 km²[1], jest wśród miast wojewódzkich dziesiąty pod względem liczby ludności[3] i drugi pod względem gęstości zaludnienia. Białystok pełni funkcję administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum regionu. Miasto z przyległymi gminami tworzy aglomerację białostocką.

Położenie

Białystok leży na Wysoczyźnie Białostockiej, będącej częścią makroregionu Nizina Północnopodlaska. Znajduje się w centralnej części województwa podlaskiego. Historycznie Białystok leży na Podlasiu. Uwarunkowania geograficzne (miasto leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji) i historyczne sprawiły, że Białystok jest miejscem, gdzie od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, co ukształtowało specyficzny charakter miasta.

Warunki naturalne

Miasto jest położone nad rzeką Białą, będącą lewym dopływem Supraśli.

Klimat

Zgodnie z podziałem rolniczo-klimatycznym Polski Romualda Gumińskiego, Białystok położony jest w dzielnicy podlaskiej. Klimat jej jest wyraźnie chłodniejszy od innych dzielnic nizinnych. Średnie temperatury stycznia mieszczą się w granicach od -4 do –6 °C, należą one do najniższych w Polsce. Średnia temperatura roczna wynosi ok. +7 °C. Liczba dni mroźnych wynosi od 50 do 60, z przymrozkami od 110 do 138 dni, a czas zalegania pokrywy śnieżnej od 90 do 110 dni. Średnie sumy opadów rocznych oscylują wokół wartości 550 mm, a okres wegetacyjny trwa 200 do 210 dni[4].

Przyroda

Znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski (dawne tereny województw: białostockiego, łomżyńskiego, olsztyńskiego, ostrołęckiego i suwalskiego). Około 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Parki i skwery oraz 1886 ha lasów[5] znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody o powierzchni łącznej 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska sąsiaduje z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Takie usytuowanie rezerwatów przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest unikatowe. Ze względu na te walory w 1993 r. Białystok jako pierwsze miasto w Polsce został przyjęty do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia[6]. Na terenie miasta znajdują się 2 rezerwaty przyrody:

Zieleń miejska

Parki w Białymstoku
Dywan kwiatowy Park Planty
Fontanna w parku Planty
Schody prowadzące do pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku położonego na terenie Parku Centralnego

Historia

Szkic parku Branickich autorstwa Pierre Ricaud de Tirregaille z widokiem na pałac – rycina z 1752 roku

Osada Białystok powstała między 1440 a 1444 rokiem, gdy na miejsce obecnego Rynku Kościuszki przybyli osadnicy z ziemi kolneńskiej, a do dzisiejszych Dojlid – z powiatu lidzkiego. W miejscu obecnego Rynku Kościuszki krzyżowały się drogi do Suraża, Wasilkowa oraz Choroszczy. Między 1444 a 1447 rokiem Białystok od Michała Zygmuntowicza otrzymuje Jakub Raczko Tabutowicz. W ciągu następnych trzech lat powstają dwa dwory oraz kościół parafialny. Przy kościele w 1578 roku stanęła karczma. W latach 1617–1626 z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiego zbudowano zachowany do dziś stary kościół farny. To on wzniósł w Białymstoku murowany gotycko-renesansowy zamek, który po gruntownej przebudowie w latach 90. XVII wieku, stał się barokową rezydencją magnackiego rodu Branickich znaną do dziś jako pałac Branickich. Z 1727 r. pochodzi pierwsza wzmianka o białostockiej cerkwi, która znajdowała się w miejscu obecnego soboru św. Mikołaja.

W 1745 Białystok był miastem prywatnym, położonym w ziemi bielskiej województwa podlaskiego, posiadającym prawo magdeburskie[7]. W tym samym roku rozpoczęto budowę białostockiego ratusza. Całość założenia urbanistycznego Białegostoku przypisywana jest architektom związanym z dworem hetmana Jana Klemensa Branickiego. W 1769 w pobliżu miasta konfederaci barscy stoczyli z armią carską przegraną bitwę pod Olmontami. W XIX wieku miejscowość zmieniła charakter z rezydencjonalnego na administracyjny i przemysłowy.

W latach 1807–1915 Białystok znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego. Do 1842 r. miasto było stolicą obwodu białostockiego, następnie przyłączono je do guberni grodzieńskiej. Po powstaniu listopadowym w pobliżu miasta ustalono granicę celną między Kongresówką a Rosją, co wywołało gwałtowną falę migracji ekonomicznej łódzkich fabrykantów. Przyczyniło się to do dynamicznego rozwoju prowincjonalnego wówczas miasteczka. W tym okresie rozrastający się Białystok zyskał miano Manchesteru Północy. W 1862 r. przez Białystok przeprowadzono Kolej Warszawsko-Petersburską, która także przyczyniła się do rozwoju gospodarczego miasta. W 1892 uruchomiono w mieście system wodociągów.

Żydzi zamordowani podczas pogromu w Białymstoku w 1906 roku

W dniach 14–16 czerwca 1906 w Białymstoku doszło do pogromu ludności żydowskiej, podczas którego zamordowano 88 osób.

W latach 1915–1919 miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. W 1920 Wojsko Polskie stoczyło zwycięską bitwę białostocką z Armią Czerwoną, uwalniając miasto spod bolszewickiej okupacji. Do 1939, już w niepodległej Polsce, miasto było stolicą województwa białostockiego. W pierwszej połowie 1936 roku doszło tam do ekscesów o podłożu antysemickim[8]. W październiku 1939 Białystok przyłączono do Białoruskiej SRR i nadano mu status stolicy obwodu białostockiego. Od września 1939 r. do wybuchu wojny radziecko-niemieckiej Białystok był jednym z dwóch głównych (obok Lwowa) ośrodków działania polskich komunistów, którzy po 1945 roku objęli władzę w Polsce. Przywódcą tego środowiska był Alfred Lampe, pod przywództwem którego działali m.in.: Janina Broniewska, Paweł Finder, Małgorzata Fornalska, Marceli Nowotko, Jakub Berman, Czesław Skoniecki i Leon Lipski[9].

Białystok, 1941

W czerwcu 1941 do Białegostoku wkroczyły wojska niemieckie. Od lipca 1941 do lipca 1944 był on ośrodkiem administracyjnym Okręgu Białostockiego. Pod koniec lipca 1941 roku w mieście utworzono getto, w którym w 1943 r. wybuchło powstanie. AK odmówiło pomocy żydowskiemu ruchowi oporu w getcie ze względu na obecność w nim komunistów[10]. Ostatecznie białostoccy Żydzi zginęli w obozach zagłady w Treblince i na Majdanku. Po zajęciu miasta, w dawnych koszarach 10 Pułku Ułanów Litewskich hitlerowcy utworzyli obóz dla jeńców radzieckich. Pierwotnie przetrzymywano tam ok. 10–12 tys. jeńców, którzy na skutek ekstremalnych warunków bytowych, głodu i chorób masowo ginęli. Obóz zlikwidowano jesienią 1943 roku[11]. W lipcu 1944 miały miejsce ciężkie walki o wyzwolenie Białegostoku spod okupacji hitlerowskiej, w wyniku których miasto poważnie ucierpiało. Po II wojnie światowej odbudowane miasto na zawsze utraciło swój poprzedni charakter, będący dziedzictwem parowiekowej jego historii. Dzięki powojennym migracjom ludności wiejskiej Białystok powiększył się, kilkukrotnie przewyższając liczbę swoich mieszkańców sprzed 1939 r. W tym okresie powstały liczne uczelnie i nowe ośrodki przemysłowo-usługowe.

Od 1999 r. stolica województwa podlaskiego i obecnie dynamicznie się rozwija. W 2002 roku przyłączono wieś Zawady, a w 2006 r. 4 kolejne miejscowości.

Architektura

Zespół pałacowo-parkowy Branickich
Tympanon Pałacu Branickich wraz z herbem rodowym, wyżej rzeźba, tzw. Grupy Atlasa
Ogród przed Pałacem Branickich
Brama główna – (wieża Gryfa) wejście do zespołu pałacowo-parkowego w Białymstoku, widok z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Brama główna – (wieża Gryfa), widok od strony pałacu
Jedna z wielu rzeźb w ogrodzie Pałacu BranickichAkteon
Pawilon Włoski w Parku Branickich
Pałac Nowika jest punktem Szlaku Esperanto i Wielu Kultur, Szlaku Białostockich Fabrykantów oraz Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego
Wybrane kamienice Białegostoku
Austeria (barokowa)
Kamienica Jossema, obecnie Hotel Aristo
Kamienica przy ul. Spółdzielczej (w Centrum)
Kamienica przy ul. Waszyngtona (na os. Piaski)
Kamienica przy ul. Warszawskiej (na os. Bojary)
Pierzeja zachodnia Rynku Kościuszki
Kamienica, Rynek Kościuszki 7 – obecnie bank
Kamienica przy ul. Ciepłej (na os. Sienkiewicza)
Kamienica przy ul. Sienkiewicza (na os. Sienkiewicza)
Kamienica przy ul. Lipowej (w Centrum)
Hotel Villa Tradycja

Zabytki

Budynki gotyckie:

Budynki renesansowe:

Budynki barokowe:

Obiekty powstałe w XIX wieku:

Obiekty powstałe w XX wieku:

Obiekty niezachowane:

Turystyka

Hotele
Hotel Esperanto
Hotel Ibis Styles
Hotel Aristo
Hotel Gołębiewski
Hotel Cristal
Hotel Branicki
Hotel Turkus
Hotel Gromada
Hotel BOSiR
Hotel Pod Herbem
Hotel 3 Trio
Hotel Podlasie
Hotel Belweder
Hotel Titanic
Hotel Villa Tradycja

Szlaki turystyczne

Część z zabytków została oznakowana na pięciu turystycznych szlakach tematycznych utworzonych w mieście w latach 2008–2010:

W maju 2011 dodatkowo powstały[16]:

 • Szlak rodu Branickich
 • Szlak architektury drewnianej w Białymstoku
 • Szlak białostockich świątyń
 • Szlak białostockich fabrykantów

Alternatywę dla pieszych szlaków stanowi „Białostocki Audiobus. Dźwiękowy przewodnik do słuchania w autobusach komunikacji miejskiej” – utworzony w 2011 roku szlak turystyczny oparty na trasach linii autobusowych numer 2 i 10.

Rynek Kościuszki

Pod koniec roku 2007 otwarto plac miejski za Ratuszem (pomiędzy ul. Suraską i Rynkiem Kościuszki). W marcu 2008 r. UM przedstawił plan remontu ścisłego centrum. Według tego planu w roku 2009 Rynek Kościuszki, Suraska i Kilińskiego nabrały charakteru miejskiego centrum. Rynek został wyłożony kostką i płytami granitowymi, znajduje się tam stylowe oświetlenie oraz donice z kwiatami i ławki[17][18]. Historia Rynku Kościuszki sięga roku 1753, kiedy to po pożarze miasta jego przebudową zajął się ówczesny właściciel Białegostoku – Jan Klemens Branicki. Do najważniejszych zachowanych obiektów z tego okresu należy Ratusz z wieżą zegarową, ukończony w 1761 roku. Dawniej pełnił on funkcje usługowo-handlowe, znajdowały się w nim kramy kupieckie, w większości należące do ludności żydowskiej. W roku 1939 radzieccy okupanci zburzyli Ratusz, a na jego miejscu planowano wybudowanie pomnika Józefa Stalina. W latach 1954–1958 odbudowano rozebrany budynek. Obecnie mieści się w nim główna siedziba Muzeum Podlaskiego[19]. Przy Rynku Miejskim znajduje się także cekhauz – hetmańska zbrojownia. Jest to barokowo-klasycystyczny budynek w kształcie typowego dla XVIII wieku dworku szlacheckiego. W swojej historii był wykorzystywany głównie jako magazyn sprzętu strażackiego. Dziś znajduje się tu Archiwum Państwowe[19]. Do najefektowniejszych obiektów na Rynku Kościuszki zalicza się budynek dawnej austerii, czyli karczmy. Jest to budowla dwukondygnacyjna, pokryta mansardowym dachem z lukarnami, ze ściętym narożem z balkonem ozdobionym portykiem i frontonem wspartym na dwóch kolumnach. Obecnie mieści się w niej restauracja Astoria, która stanowi wraz z sąsiednim budynkiem część kompleksu gastronomiczno-usługowego pod nazwą Centrum Astoria. W jego skład wchodzi cukiernia z tarasem widokowym, na którym serwowana jest kawa i desery. W piwnicach Astorii znajduje się pub, a na parterze stylowy bar. Ponadto w Centrum Astoria znajdują się sale konferencyjno-bankietowe. Przy wschodniej pierzei Rynku wznosi się zespół katedralny Wniebowzięcia NMP, w którego skład wchodzi XX-wieczna bazylika wybudowana w stylu neogotyckim, barokowa plebania zbudowana w 1761 roku oraz XVII-wieczny kościółek farny, który jest najstarszym zachowanym zabytkiem murowanym w mieście[19]. Przy zachodniej pierzei Rynku znajdują się kolorowe fasady odbudowanych po wojnie kamieniczek. w których mieszczą się galerie, kawiarnie, puby, księgarnia i sklepy[19].

Demografia

Ludność Białegostoku

 • Wykres liczby ludności miasta Białegostoku w ciągu ostatnich 160 lat[20]

Największą populację Białystok odnotował 30 czerwca 2020 roku – według danych GUS 297 585 mieszkańców[21][22].

Powierzchnia Białegostoku

Zmiany granic miasta Białegostoku na przestrzeni lat

     – granice Białegostoku w roku 1691, pow. 0,43 km²
     – obszar przyłączony w roku 1749, pow. 1,20 km²
     – obszar przyłączony w roku 1845, pow. 6,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1877, pow. 10,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1919, pow. (42,00) 44,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1954, pow. 71,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1973, pow. 89,00 km²
     – obszar przyłączony w roku 1980-81, pow. 89,75 km²
     – obszar przyłączony w roku 2002, pow. 93,96 km²
     – obszar przyłączony w roku 2006, pow. 102,12 km²

Mniejszości narodowe

Białorusini

Białystok to ośrodek kulturalno-społeczny Białorusinów (według spisu powszechnego z 2002 roku mieszka ich tutaj prawie 7,5 tys., co stanowi 2,5% mieszkańców Białegostoku). Działają tu Konsulat Białorusi oraz takie organizacje jak: Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Związek Młodzieży Białoruskiej, Związek Białoruski w RP, Białoruskie Stowarzyszenie Literackie „Białowieża”, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich, Białoruskie Zrzeszenie Studentów, Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś, Towarzystwo Kultury Białoruskiej. W Białymstoku odbywają się także ogólnopolskie imprezy kulturalne m.in. Festiwal „Piosenka Białoruska” oraz Święto Kultury Białoruskiej. Działa niezależne białoruskie Radio Racja, nadające sygnał także na Białoruś. Wydawane są tu białoruskie czasopisma: Niwa, Białoruskie Zeszyty Historyczne, Pravincyja oraz Czasopis.

Rosjanie

Rosjanie to mniejszość narodowa, która liczy około 10–15 tys. osób, mieszkających głównie w Białymstoku, na Suwalszczyźnie i Mazurach. W Białymstoku działa ich główna organizacja – Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, organizujące Dni Kultury Rosyjskiej.

Tatarzy

W Białymstoku mieszka ok. 1800 Tatarów. Działa Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej (oddział podlaski), wydawane jest czasopismo „Życie Tatarskie”. W planach jest stworzenie w stolicy województwa podlaskiego Instytutu Historii Tatarów.

Pozostałe narodowości

W Białymstoku mieszkają również: Romowie (działa Centralna Rada Romów w Polsce, ukazuje się ich miesięcznik „Rrom p-o Drom)” oraz Ukraińcy (według spisu powszechnego z 2002 roku w Białymstoku mieszka 417 Ukraińców; działają: Związek Ukraińców Podlasia, Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej).

Gospodarka

Zespół apartamentowców mieszkalno-usługowych przy ul. Tysiąclecia 10
Wieżowiec mieszkalny (17 pięter, wys.46,5 m) położony przy ul. Waszyngtona 36
Browar Dojlidy, ul. Dojlidy Fabryczne 28
Yuniversal Podlaski Sp. z o.o. – deweloper z Białegostoku realizujący inwestycje w budownictwie, m.in. w Warszawie
Siedziba Kuriera Porannego przy ul. Świętego Mikołaja 1
Galerie i centra handlowe
Dawna Fabryka pluszów później Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna” SA, obecnie Alfa Centrum Białystok
Zielona Kamienica
Pasaż

Białystok jest dużym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, rozwinięty jest też przemysł elektromaszynowy (elektroniczny, maszynowy i metalowy), drzewny, spożywczy (największy w Polsce Polmos), materiałów budowlanych, huta szkła oraz elektrociepłownia.

Miasto jest ośrodkiem handlu, głównie ze wschodem. Działa tu Centrum Promocji Rynku Wschodniego. W Białymstoku odbywają się międzynarodowe Targi Tekstylno-Odzieżowe, Żywności i Przetwórstwa, Konsumpcyjne, Rolno-Spożywcze. W Białymstoku znajduje się: 7 hipermarketów, 27 supermarketów, 18 centrów handlowych (Atrium Biała, Alfa Centrum, Galeria Jurowiecka, Auchan Produkcyjna, Auchan Hetmańska, Outlet Center, Outlet Białystok, Galeria Zielone Wzgórze, Galeria M, Galeria Antoniuk, CH Panorama, Dom Handlowy Wenus, Centrum Handlowe Park, CH Sienny Rynek Centrum Handlowe, CH Zielona Kamienica, Centrum Handlowe Fasty, Centrum Handlowe M2, Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe), 19 marketów elektronicznych, marketów budowlano-dekoracyjnych[23]. W miejscowości działało państwowe gospodarstwo rolnePaństwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Białystok[24].

W końcu listopada 2010 liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Białymstoku obejmowała ok. 14,8 tys. mieszkańców, co stanowi stopę bezrobocia na poziomie 12,0% do aktywnych zawodowo[25]. Według GUS w październiku 2013 roku stopa bezrobocia wynosiła 13,6% – najwięcej z miast wojewódzkich.

We wrześniu 2019 liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 7200 osób, a stopa bezrobocia wynosiła 5,5%[26].

Transport

Białystok to największy węzeł komunikacyjny północno-wschodniej Polski. Przez miasto przebiega linia kolejowa Rail Baltica o znaczeniu europejskim (WarszawaSuwałkiKownoRygaTallinn).

Drogi

Drogi w Białymstoku
Tunel Augusta Emila Fieldorfa Nila w Białymstoku
ul. Popiełuszki (widok z mostu Fieldorfa)
ul. Bohaterów Monte Cassino
Widok na osiedle Słoneczny Stok

Przez Białystok przebiega międzynarodowa drogowa trasa europejska E67, pokrywająca się na terenie kraju z drogą krajową nr 8, łącząca kraje Europy Zachodniej ze Skandynawią, znana też pod nazwą Via Baltica. W mieście krzyżuje się ona z drogą krajową nr 19. Przez Białystok biegnie również droga krajowa nr 65, którą można dojechać do przejścia granicznego z Białorusią (Bobrowniki-Bierestowica). W skrócie:

Dodatkowo wokół Białegostoku przebiegają/planowane są drogi ekspresowe:

 • droga ekspresowa S8 – w październiku 2018 roku zakończono prace nad ostatnim odcinkiem tej drogi, łącząc Białystok z siecią dróg ekspresowych i autostrad w Polsce[27].
 • droga ekspresowa S19 – trasa będąca aktualnie w fazie projektowej, ma połączyć granicę polsko-białoruską z Białymstokiem, Lublinem i Rzeszowem. Przy Białymstoku ma tworzyć obwodnicę, która ominie miasto od strony zachodniej przechodząc przez okolice miejscowości m.in. Zalesiany, Tołcze, Choroszcz (gdzie będzie się krzyżować z droga S8).

Tranzyt

Ruch tranzytowy został poprowadzony przez wewnętrzne obwodnice miasta: północną - Trasę Generalską, zachodnią - Trasę Niepodległości i południową - ul. Konstantego Ciołkowskiego[28][29].

Transport kolejowy

XIX-wieczny Dworzec kolejowy w Białymstoku – widok od strony peronów

W Białymstoku krzyżują się następujące linie kolejowe: linia kolejowa nr 6 (ZielonkaKuźnica Białostocka), nr 38 (BiałystokBartoszyce), nr 32 (Białystok – Czeremcha) oraz linia kolejowa nr 37 (Białystok – Zubki Białostockie).

Białystok posiada bezpośrednie połączenia kolejowe między innymi z: Warszawą, Olsztynem, Krakowem, Gdańskiem, Katowicami, Wrocławiem, Bielskiem-Białą oraz Jelenią Górą. Pociągi lokalne docierają do Suwałk, Ełku, Sokółki, Kuźnicy, Czeremchy, Łap, Szepietowa, Czyżewa, a do niedawna również do Małkini. Rozwinięty jest również transport autobusowy, obsługiwany zarówno przez przedsiębiorstwo PKS Białystok(od 2017 PKS Nova SA), które utrzymuje wiele linii dalekobieżnych (m.in. do Warszawy, Zielonej Góry, Gdańska, Szczecina, Lublina, Gołdapi, Suwałk) oraz lokalnych do większości miast i wsi województwa podlaskiego, jak i przewoźników prywatnych, obsługujących połączenia m.in. do Warszawy, Moniek, Bielska Podlaskiego, Czeremchy, Czarnej Białostockiej i Tykocina oraz Krynek.

22 września 2014 roku z inicjatywy stowarzyszenia Kolejowe Podlasie w celu zbadania możliwości uruchomienia w Białymstoku SKM, na jeden dzień eksperymentalnie uruchomiono 23 bezpłatne pociągi specjalne relacji Białystok BacieczkiBiałystok StarosielceBiałystokBiałystok Fabryczny, z których skorzystało 1551 osób[30].

Komunikacja miejska

Solaris Urbino 12 w barwach KPK Białystok
Dworzec autobusowy w Białymstoku
Ścieżka dla rowerów, przystanek autobusowy komunikacji miejskiej w Białymstoku przy ul. Wiejskiej

Aglomerację białostocką obsługuje Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Białystok jest największym miastem w Polsce posiadającym tylko jeden rodzaj komunikacji miejskiej, autobusową. Na niektórych ulicach zostały wydzielone pasy dla autobusów. W 2019 roku łączna ich długość wynosiła 17,7 km[31]. W ramach publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez UM w Białymstoku operują trzy przedsiębiorstwa autobusowe: Komunalny Zakład Komunikacyjny, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, istniały także spółki Abra, BIATRA. Białystok posiada 49 linii autobusowych, w tym 29 linii miejskich dziennych (1–13, 15–29, 50), 6 linii nocnych (N1–N6) oraz 14 linii podmiejskich (100–109, 112, 200–202)[32]. W czerwcu 2009 powstał Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku.

Infrastruktura rowerowa

W Białymstoku wybudowano ponad 149 km dróg rowerowych[33]. Przyjęty w połowie lat 90 XX w. tzw. AZ Plan zakładał pokrycie całego miasta gęstą siecią ścieżek, jednak część projektu nie została zrealizowana. Obecnie przy prawie każdej większej inwestycji drogowej jest tworzona wydzielona droga dla rowerów. Liczba ścieżek rowerowych wzrasta dzięki ujmowaniu w ramach inwestycji drogowych również sąsiadujących traktów rowerowych. Przez miasto przebiega szlak rowerowy Green Velo, prowadzący przez pięć województw we wschodniej Polsce.

W 2014 roku powstał publiczny system wypożyczania rowerów BiKeR[34].

Transport lotniczy

Na obszarze miasta istnieje lotnisko sportowe Aeroklubu Białostockiego. Wiele lat trwały dyskusje co do miejsca lokalizacji, celowości i zakresu działania nowego lotniska, gdyż z uwagi na położenie miasta miało ono nie mieć charakteru portu lotniczego. Na początku listopada 2017 rada miasta zadecydowała jednak, że na terenie Aeroklubu powstanie pas startowy mogący obsługiwać samoloty mieszczące do 50 pasażerów. Roboty zakończono we wrześniu 2018 roku. Droga startowa ma wymiary 1350 na 30 m (nawierzchnia utwardzona z asfaltobetonu). Powstała także płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i oświetleniem. Koszt inwestycji wyniósł ponad 45 mln zł, z czego 16,1 mln zł pochodziło z budżetu województwa podlaskiego[35].

Decyzją z dnia 31 lipca 2009 r. zarząd województwa postanowił, iż podlaskie lotnisko regionalne będzie budowane w Sanikach, znajdujących się około 27 km od centrum Białegostoku. Planu jednak nie zrealizowano.

Lądowiska

Przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie istnieją dwa lądowiska sanitarne. Pierwsze, oddane do użytku w 2014 roku lądowisko Białystok-Szpital oraz drugie lądowisko Białystok-Szpital Wojewódzki[36]. Około 14 km na południowy zachód od miasta leży lądowisko Turośń Kościelna.

Kultura

W Białymstoku działa ponad 570 organizacji pozarządowych (w tym 56 towarzystw i związków m.in. Białostockie Towarzystwo Naukowe, Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne). Białystok w 2010 r. przegrał rywalizację o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nie znalazł się na tzw. „krótkiej liście” miast-kandydatów.

Muzea i galerie

Białystok jest największym ośrodkiem kulturalnym w północno-wschodniej Polsce. Działa tu największe w województwie Muzeum Podlaskie, posiadające oddziały w Białymstoku (Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Białostockie Muzeum Wsi), w Choroszczy (Muzeum Wnętrz Pałacowych), w Supraślu, Tykocinie oraz Bielsku Podlaskim. W Białymstoku działają także: Muzeum Wojska oraz Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu w Białymstoku. Mieści się tu również jedna z najlepszych polskich galerii sztuki współczesnej – Galeria Arsenał. Drugą miejską galerią jest Galeria im. Sleńdzińskich, posiadająca największy w Polsce zbiór dzieł sztuki i pamiątek archiwalnych polskiego rodu artystów z Wilna. Ponadto działa tu 19 prywatnych galerii sztuki.

Teatry i filharmonia

Dzięki Białostockiemu Teatrowi Lalek oraz Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej Białystok uzyskał miano polskiego centrum sztuki lalkarskiej. Oprócz BTL-u istnieje tu także Teatr Dramatyczny oraz kilkanaście teatrów prywatnych (w tym Teatr Wierszalin z Supraśla oraz Teatr K3 z Białegostoku). Miasto posiada również filharmonię. Miasto wraz z Urzędem Marszałkowskim planuje budowę Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, w skład którego wchodzić mają: Opera i Filharmonia Podlaska, rozbudowany teatr lalek oraz multikino.

Chóry

Kina

 • Helios (6 sal, 967 miejsc) – Galeria Jurowiecka
 • Helios (8 sal, 1705 miejsc) – Atrium Biała
 • Helios (7 sal, 1322 miejsca) – Alfa Centrum
 • Kino Forum (1 sala)
 • Kino Camera Cafe Kino Pokój (1 sala, 49 miejsc)[2]
 • Kino Ton (1 sala, 410 miejsc) – kino katolickie
 • Kino Studenckie (1 sala) – nieczynne do odwołania
 • Kino Pokój (2 sale, 648 miejsc) – kino zlikwidowane
 • Kino Syrena – zlikwidowane

Biblioteki

Biblioteki
Książnica Podlaska
Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Na terenie Białegostoku znajduje się 17 czynnych bibliotek:

 • Książnica Podlaska[37]
 • Dział zbiorów specjalnych – Czytelnia i Wypożyczalnia Książki Mówionej[37]
 • Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej[38]
 • Filia nr 2 Książnicy Podlaskiej[39]
 • Filia nr 3 Książnicy Podlaskiej[40]
 • Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej[41]
 • Filia nr 5 Książnicy Podlaskiej[42]
 • Filia nr 6 Książnicy Podlaskiej[43]
 • Filia nr 7 Książnicy Podlaskiej[44]
 • Filia nr 8 Książnicy Podlaskiej[45]
 • Filia nr 9 Książnicy Podlaskiej[46]
 • Filia nr 11 Książnicy Podlaskiej[47]
 • Filia nr 12 Książnicy Podlaskiej[48]
 • Filia nr 13 Książnicy Podlaskiej[49]
 • Filia nr 14 Książnicy Podlaskiej[50]
 • Filia nr 15 Książnicy Podlaskiej[51]
 • Filia nr 17 Książnicy Podlaskiej[52]

Inne ośrodki kultury

W Białymstoku działa kilkanaście bibliotek. Największe z nich to Książnica Podlaska oraz Biblioteka Uniwersytecka. Osoby starsze i niepełnosprawne mogą bezpłatnie korzystać z biblioteki Fundacji Edukacji i Twórczości, która oferuję usługę „Książka na telefon” skierowaną do osób nie będących w stanie dotrzeć osobiście do wypożyczalni. Pozostałe instytucje kulturalne to min. Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Prawosławnej, Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, Dom Kultury „Śródmieście”, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Imprezy cykliczne

Obchody święta Policji w Białymstoku
 • Festiwal Przedsiębiorczości BOSS w Białymstoku
 • Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich
 • Białysztuk – prezentacja inicjatyw teatralnych
 • Original Source Up To Date – festiwal muzyki elektronicznej i hip-hopowej
 • Podlaskie Spotkania Teatrów Lalkowych
 • Międzynarodowy Dzień Teatru
 • Dni Hiszpańskie w Białymstoku
 • Dni Kultury Studenckiej – Juwenalia
 • Dni Miasta Białegostoku
 • Dni Sztuki Współczesnej
 • Dzień Munduru – piknik rekonstrukcyjny
 • Klub Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej
 • Jesień z Bluesem
 • Zaduszki Bluesowe
 • Białostockie Spotkania Folkowe
 • Festiwalu Polskiej Kultury Niezależnej UNDERGROUND.pl
 • Filmowe Podlasie Atakuje
 • Pokazy filmowe Szorty i Cinema Off
 • Podlaski Festiwal Krótkich Filmów Niezależnych ŻubrOFFka
 • Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych
 • Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej
 • Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (tylko koncert galowy)
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka (tylko koncert galowy)
 • Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego
 • Letnie Koncerty w Ogrodach Branickich
 • Katedralne Koncerty Organowe
 • Dni Kultury Chrześcijańskiej
 • Liga Kabaretów Białostockiej Pustyni Kabaretowej
 • Białostockie Dni Zamenhofa
 • Białostocka Wiosna Muzyczna
 • Festiwal Muzyki Barokowej
 • Moniuszkowski Festiwal Podlasia
 • Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych
 • „Frankofonia na Wiosnę”
 • Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść
 • Międzynarodowy Turniej Tańca „Złote Pantofelki”
 • Białostocka Masa Krytyczna
 • Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki
 • Tydzień Nauk Humanistycznych
 • Centralia
 • Dzień Kultury Ulicy
 • Rap Piknik – przegląd różnych nurtów kultury hip-hopowej
 • Ulica Dla Hospicjum
 • MyStage Rock Festival – przegląd młodych zespołów rockowych
 • Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych – Inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „AKTYWNI”
 • Wampiriada – studenckie honorowe krwiodawstwo
 • Festiwal Światła i Sztuki Ulicy – Lumo Bjalistoko

Festiwale mniejszości narodowych:

 • Ogólnopolski Festiwal „Piosenka Białoruska”
 • Festiwal Piosenki Polskiej i Białoruskiej „Białystok – Grodno”
 • Święto Kultury Białoruskiej
 • Dni Kultury Rosyjskiej
 • Festiwal Kultury Ukraińskiej Na Podlasiu „Podlaska Jesień”
 • Urodziny Rafała Lipki

Bezpieczeństwo publiczne

W Białymstoku znajduje się utworzony w 1996 zakład karny. Pojemność jednostki wynosi 296 miejsc[53]. Przy ulicy Warszawskiej 3, istniało Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zostało przeniesione do Zaścianek[54].

Szpitale w Białymstoku
Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Ogrodowej 12
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 24a
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Warszawskiej 18 (szpital gruźliczy)
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Białymstoku

Szpitale publiczne

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny (tworzą go 3 szpitale)
 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego
 • Samodzielny Szpital Miejski im. PCK
 • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa
 • Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Szpital MSWiA im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego[55]

Szpitale niepubliczne

Prywatna Klinika Położniczo-Ginekologiczna - ul. Parkowa 6

Oświata i nauka

Uczelnie
Pałac Branickich zwany Wersalem Północy – siedziba Uniwersytetu Medycznego
Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej na ul. Wiejskiej 45A
Centrum Nowoczesnego Kształcenia
Domy studenta na terenie kampusu PB przy ul. Zwierzynieckiej 4, 6 (DS4-Delta), 8 (DS3-Gamma), 12 (DS2-Beta) i 14 (DS1-Alfa)
Wydział Prawa UwB na ul. Mickiewicza 1
Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB na ul. Warszawskiej 63
Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB przy ul. Świerkowej 20
Katedra Teologii Katolickiej UwB na ul. Warszawskiej 50

Uczelnie

Instytucje naukowo-badawcze

 • Jednostki Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie: Zakład Profilaktyki Chorób Metabolicznych oraz Zakład Biologii i Patologii Rozrodu Człowieka
 • Oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie
 • Stacja Doświadczalna Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu
 • Zakład Doświadczalny Instytutu Energetyki w Warszawie
 • Podlaskie Laboratorium Oceny Mleka
 • Centrum Doskonałości Zrównoważonego Rozwoju i Zarządzania Środowiskiem PB
 • Centrum Innowacji i Transferu Technologii PB
 • Wschodni Ośrodek Transferu Technologii UwB
 • Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
 • Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
 • Ośrodek Diagnostyczno-Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową
 • Oddział Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej
 • Oddział Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie
 • Pracownia Badań Żywności Genetycznie Modyfikowanej WSSE w Białymstoku (bada żywność także w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim oraz mazowieckim)

Historia oświaty

Kamienica czynszowa przy ul. Sienkiewicza 14, obecnie w gestii Akademii Teatralnej im. A. ZelwerowiczaWydział Sztuki Lalkarskiej z siedzibą w Warszawie

We wrześniu i listopadzie 1939 roku w Białymstoku było 55 szkół wszystkich typów, w tym 6 gimnazjów państwowych, 6 gimnazjów prywatnych, liceum pedagogiczne i liceum handlowe. Po wejściu Białegostoku w skład Białoruskiej SRR władze radzieckie na ich bazie w roku szkolnym 1940/1941 zaczęły tworzyć technika, „dziesięciolatki”, „siedmiolatki” i szkoły początkowe. Wszystkie szkoły prywatne upaństwowiono. W ten sposób starano się upodobnić szkolnictwo do systemu panującemu w innych częściach ZSRR. Zmiany przerwał wybuch wojny niemiecko-radzieckiej[56]. Najstarszą uczelnią w Białymstoku jest Uniwersytet Medyczny (zał. 1950, 3900 studentów), zarządzający dwoma szpitalami klinicznymi: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym i Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Dzięki Klinice Ginekologii UMB (pierwsze w Polsce zapłodnienie in vitro) oraz Kriobankowi Białystok jest znanym ośrodkiem leczenia niepłodności. Do grona najlepszych w Polsce placówek badających alergie pokarmowe należy III Klinika Chorób Dziecięcych UMB. Politechnika Białostocka powstała w 1964 r. i obecnie jest największą uczelnią techniczną (15 tys. studentów) w północno-wschodniej Polsce. W 1968 r. powstała filia Uniwersytetu Warszawskiego, która w 1997 r. przekształcona została w samodzielny Uniwersytet w Białymstoku (16 tys. studentów). Jest to największa uczelnia w województwie podlaskim. Białostockie środowisko muzyczne dążyło do utworzenia uczelni muzycznej, mającej być kontynuatorką tradycji Konserwatorium Wileńskiego. Udało się to w 1974 roku. Powstała wtedy filia warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (później Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina). Filia dostała już od macierzystej uczelni zgodę na usamodzielnienie się. W 1975 r. powstał Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, który z Białostockim Teatrem Lalek, rozsławił miasto i uczynił je polskim centrum sztuki lalkarskiej. Po 1990 roku w Białymstoku zaczęły powstawać uczelnie prywatne (obecnie jest ich 12), są to m.in. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania (zał. 1993, jedna z najlepszych niepaństwowych uczelni magisterskich w Polsce) oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczna (1996). Uczelnie niepubliczne – Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku 1996, najlepsza polska uczelnia zawodowa 2005 i 2007 według rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”). Została założona przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Od roku akademickiego 2008/2009 istnieje tam możliwość kształcenia na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie) na kierunku „administracja”. W Białymstoku działa również Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, a także Sekcja św. Jana Chrzciciela Papieskiego Wydziału Teologicznego, która prowadzi Studium Teologii.

Lokalne media

Religia

Chrześcijaństwo

Katolicyzm

Miasto jest stolicą metropolii i archidiecezji białostockiej Kościoła rzymskokatolickiego. Powstanie diecezji, a następnie archidiecezji i metropolii białostockiej zakończyło okres tymczasowej administracji kościelnej na ziemiach Białostocczyzny należących przez wieki do diecezji wileńskiej, a które po II wojnie światowej pozostały w granicach Polski. Papież Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 r., w czasie wizyty w Białymstoku ogłosił decyzję o utworzeniu diecezji białostockiej[57]. W dniu 25 marca 1992 r., Jan Paweł II w bulli Totus Tuus Poloniae populus dokonał reorganizacji metropolii i diecezji polskich. Dokumentem tym podniósł diecezję białostocką do rangi archidiecezji i ustanowił metropolię białostocką, składającą się z archidiecezji białostockiej oraz diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej. Utworzenie diecezji białostockiej (1991) i podniesienie jej do rangi arcybiskupstwa, a Białegostoku do godności stolicy metropolii (1992), było ukoronowaniem procesu usamodzielniania się tego Kościoła lokalnego[57]. Pierwszym arcybiskupem metropolitą białostockim w dniu 25 marca 1992 r. został mianowany dotychczasowy biskup białostocki dr Edward Kisiel, któremu papież w czasie uroczystej mszy w bazylice św. Piotra na Watykanie dnia 29 VI 1992 r. wręczył paliusz arcybiskupi. Abp Kisiel poprowadził uroczysty ingres do Bazyliki Metropolitalnej Białostockiej 4 października 1992[57]. Miasto posiada 36 parafii, które znajdują się 6 dekanatach. W Białymstoku znajduje się również Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne oraz filia Papieskiego Wydziału Teologicznego. Na Uniwersytecie w Białymstoku istnieje Międzywydziałowa Katedra Teologii Katolickiej.

Prawosławie

Miasto jest stolicą diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia w Polsce. Istnieje tu 12 parafii prawosławnych[a] (w tym 1 wojskowa). Działają m.in. Centrum Kultury Prawosławnej, Radio Orthodoxia, Bractwo Świętych Cyryla i Metodego, Bractwo Młodzieży Prawosławnej, Chór AKSION oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Diecezja posiada także własną przychodnię. Wydawane są czasopisma: „Arche. Wiadomości Bractwa”, „Fos” oraz „Przegląd Prawosławny”. Odbywają się liczne prawosławne festiwale, m.in. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. W strukturach Uniwersytetu w Białymstoku działa Katedra Teologii Prawosławnej. W pobliskim Supraślu znajduje się Akademia Supraska oraz męski Klasztor Zwiastowania Bogurodzicy, a w podbiałostockiej wsi Zwierki – żeński Klasztor Narodzenia Bogurodzicy. W Białymstoku znajduje się największa w Polsce świątynia prawosławna, Cerkiew Świętego Ducha. W 2007 w Białymstoku utworzono Prawosławną Szkołę Podstawową im. Świętych Cyryla i Metodego.

Protestantyzm

W Białymstoku działalność prowadzą następujące kościoły protestanckie:

Świadkowie Jehowy

 • 13 zborów (w tym grupa angielskojęzyczna, rosyjskojęzyczna i j. migowego), korzystających z 4 Sal Królestwa[60].

Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego

 • zbór Białystok

Mormonizm

Islam

W stolicy województwa mieszkają również muzułmanie, jest ich ponad 2 tys. (gł. Tatarzy). Działa tu Centrum Islamskie, Dom Modlitwy oraz organizacje: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa, Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich oraz Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego. Wydawane jest czasopismo „Pamięć i trwanie”. Budowane jest także Centrum Kultury Islamu oraz meczet.

Judaizm

W 1931 roku w Białymstoku mieszkało 40 tysięcy Żydów na ok. 100 tysięcy mieszkańców, funkcjonowało ponad 60 synagog oraz innych placówek żydowskich. W 2008 roku w mieście z inicjatywy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku utworzono turystyczno-edukacyjny Szlak Dziedzictwa Żydowskiego[61].

Buddyzm

Baha’i

Pierwsze artykuły o bahaitach w lokalnej prasie ukazały się w drugiej połowie 1991 roku po wizytach bahaitów esperantystów oraz innych nauczycieli z Polski i zza granicy. W lipcu 1992 roku pierwszym białostockim bahaitą został Jan Zimnoch. We wrześniu utworzone zostało pierwsze Lokalne Zgromadzenie Duchowe składające się z dziewięciu dorosłych bahaitów, w tym czterech czarnoskórych studentów medycyny. W październiku 1992 roku odbyła się na terenie Szkoły Gastronomicznej Jesienna Szkoła Baha’i, na którą przyjechało kilkadziesiąt osób z Polski i zza granicy. W kolejnych latach bahaici organizowali kameralne spotkania modlitewne, spotykali się na świętach, uczestniczyli też w międzynarodowych projektach, m.in. spotykali się z bahaitami ze wspólnot Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji i Ukrainy. W Polsce mieszka ok. 400 wyznawców, z czego kilkunastu w Białymstoku[62].

Sport i rekreacja

Kluby i organizacje sportowe

Lista drużyn biorących udział w rozgrywkach wojewódzkich i ogólnopolskich (stan na 27.09.2020 r.):

KlubSportData
powstania
LigaStadion/Boisko/HalaTrenerStrona www
Jagiellonia BiałystokPiłka nożna1920EkstraklasaStadion Miejski w BiałymstokuBogdan Zającwww
Hetman BiałystokPiłka nożna1948IV liga (grupa podlaska)boisko boczne przy Stadionie Miejskim w BiałymstokuMirosław Mojsiuszkowww
MOSP BiałystokPiłka nożna1996IV liga (grupa podlaska)boiska przy ul. ŚwiętokrzyskiejPiotr Szydłowskiwww
Piast BiałystokPiłka nożna1997Klasa okręgowaboisko boczne przy Stadionie Miejskim w BiałymstokuMarek Sawickiwww
BKS Jagiellonia BiałystokPiłka nożna1927(klub nie przystąpił do rozgrywek)Stadion MOSP w Białymstokuwww
Włókniarz BiałystokPiłka nożna1947Klasa A grupa: podlaska II?www
Włókniarz BiałystokPiłka nożna (sekcja żeńska)1947II liga kobiet (grupa: wschodnia)boisko boczne przy Stadionie Miejskim w BiałymstokuWojciech Sokółwww, www
PKK Żubry BiałystokKoszykówka2003II LigaHala sportowa VI LOTomasz Kujawawww
Lowlanders BiałystokFutbol amerykański2006PLFA Iboisko boczne przy Stadionie Miejskim w BiałymstokuŁukasz Lewandowski, Tomasz Żukowskiwww
ADH BiałystokHokej na lodzie2005II LigaLodowisko BOSiRDan Cherrywww
Podlasie Białystoklekka atletyka1962Ekstraklasa LAStadion „Zwierzyniec” w BiałymstokuJan Zalewskiwww
MKS Juvenia BiałystokPływanie
Basen przy ul. Zwycięstwa ("Mleczak")Piotr Anchimwww
Rugby BiałystokRugby2014I Liga Rugbyboisko boczne przy Stadionie Miejskim w BiałymstokuMikheli Chachuawww
BAS Białystok[63]siatkówka2010I liga siatkówkiHala ZSRMarek Antoniukwww
 • Fundacja Białystok Biega – organizator imprez sportowych, głównie biegowych.
 • Cresovia Białystok – kajakarstwo
 • Klub Judo Politechniki Białostockiej[64] – judo
 • Jagiellonia Judo Club Białystok[65]- judo
 • Human Białystok[66] – Kick-boxing
 • AZS WSFiZ
 • AZS PB
 • AZS WSAP
 • Aeroklub Białostocki – szybownictwo, skoki spadochronowe
 • Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok
 • Automobilklub Podlaski
 • Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji – tenis ziemny, lodowisko, lekka atletyka
 • Podlaski Klub Taekwondo „So-san” – karate
 • Białostocki Ośrodek Japońskich Sztuk Walki „SHOBUKAI” – karate
 • Podlaskie Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „Start” Białystok – tenis, siatkówka, lekka atletyka, pływanie
 • Kaisho Karate Klub – karate Shotokan/WKF
 • Międzyszkolny Osiedlowy Klub Sportowy „Słoneczny Stok” – tenis stołowy, piłka ręczna, lekka atletyka
 • Akademia Piłkarska „Talent” – piłka nożna
 • Białostocki Klub Karate Kyokushin „KANKU” – karate
 • Młodzieżowy Klub Sportowy „Batory 18” – koszykówka; klub utworzony 23 października 2013, spotkania rozgrywane są w hali sportowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 przy ul. Magnoliowej 13[67].
 • UKS 19 Bojary Białystok – lekka atletyka
 • Juvenia Białystok – lekka atletyka, łyżwiarstwo szybkie
 • LUKS Atletic Białystok- lekka atletyka
 • UKS Wygoda Białystok – kolarstwo, piłka nożna[68]
 • Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej i Tańca „BIS” – gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, taniec sportowy
 • Podlaski Klub Paralotniowy – paralotniarstwo
 • Klub Biegowy „Pędziwiatr” – bieganie
 • YMAA Białystok – chińskie sztuki walki – Taijiquan i Shaolin

Wydarzenia sportowe – cykliczne

 • Białystok Półmaraton (od 2013)[69]
 • Białystok Biega (od 2011)[70]
 • Ekiden – sztafeta maratońska (od 2015)[71]
 • Hero Run – bieg z przeszkodami (od 2016)[72]

Obiekty sportowo-rekreacyjne

Stadion BOSIR „Zwierzyniec”
Lodowisko BOSiR w Białymstoku
Stadiony i hale sportowe
Baseny[73]
 • BOSiR Pływalnia sportowa – ul. Włókiennicza 4 (kryta)
 • BOSiR Pływalnia kameralna – ul. Mazowiecka 39C (kryta)
 • BOSiR Pływalnia rodzinna – ul. Stroma 1A (kryta)
 • Pływalnia Domu Pomocy Społecznej – ul. Baranowicka 203 (kryta)
 • Basen Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego „Mleczak” – ul. Zwycięstwa 28 (kryty)
 • Basen „Tropicana” (kompleks rekreacyjny) – Hotel Gołębiewski, ul. Pałacowa 7 (kryty)
 • Basen „Maniac Gym” – ul. Warszawska 79A (kryty)
Korty tenisowe
 • Korty tenisowe BOSIR „Centrum Tenisowe Zwierzyniec” – ul. 11 Listopada 28
 • Korty tenisowe „Richi” – ul. Antoniuk Fabryczny 4
 • Korty tenisowe Politechniki Białostockiej – ul. Wiejska 45
 • Korty Towarzystwa Tenisowego „Stanley” – ul. Niedźwiedzia 56A
Inne
 • Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” – ul. Plażowa 1
 • Aeroklub białostocki – ul. Ciołkowskiego 2
 • Centrum Zabaw dla Dzieci FIKOLAND & RE-kreacja – ul. Handlowa 1A
 • Centrum Sportu i Rekreacji „Maniac Gym” – ul. Warszawska 79A
 • Skatepark w Parku im. Jadwigi Dziekońskiej
 • Skatepark Węglowa – ul. Węglowa 8
 • Lodowisko (w okresie letnim rolkowisko) BOSiR – ul. 11 Listopada 28
 • Strzelnica sportowa – ul. Produkcyjna 113
 • Strzelnica sportowa „UKS Kaliber” – ul. Grunwaldzka 18
 • Strzelnica sportowa Zespół Szkół Metalowo-Drzewnych – ul. Stołeczna 21
 • Strzelnica sportowa Zespół Szkół Mechanicznych – ul. Broniewskiego 14
 • Strzelnica sportowa V Liceum Ogólnokształcące – ul. Miodowa 5

Wojsko

Stacjonuje tu 18 Pułk Rozpoznawczy (ul. Kawaleryjska), 25 Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz dowództwo 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i wchodzący w jej skład 11 batalion lekkiej piechoty.

Administracja

Oficjalna pieczęć prezydenta miasta
Administracja publiczna w Białymstoku
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku
ZUS Oddział w Białymstoku
Sąd Rejonowy w Białymstoku
Prokuratura Rejonowa w Białymstoku
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku

Białystok ma status miasta na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do Rady Miasta Białystok 28 radnych. Organem wykonawczym władz jest prezydent miasta. Siedziba władz miasta znajduje się na ul. Słonimskiej. Prezydenci Białegostoku: II Rzeczpospolita

III Rzeczpospolita

Rada Miasta

UgrupowanieKadencja 2002–2006[74]Kadencja 2006–2010[75]Kadencja 2010–2014[76]Kadencja 2014–2018[77]Kadencja 2018 – 2023[78]
Liga Polskich Rodzin8
Sojusz Lewicy Demokratycznej10 (SLD-UP)4 (LiD)41
Białostockie Porozumienie Prawicy5
Prawo i Sprawiedliwość51281512
Platforma Obywatelska1216616
KWW Tadeusza Truskolaskiego6

W 2007 roku władze miasta powołały do życia Młodzieżową Radę Miasta, która jest organem samorządowym młodzieży zamieszkałej na terenie Białegostoku i uczącej się w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w mieście. Młodzieżowa Rada jest apolitycznym organem konsultacyjnym dla organów samorządu miejskiego[79]. Urząd Wojewódzki mieści się na ulicy Mickiewicza. Białystok należy do kilku organizacji miejskich: Unia Metropolii Polskich, Euroregion Niemen, Fundacja Zielone Płuca Polski (siedziba), Eurocities.

Podział administracyjny

Uchwałą Nr XXXI/331/04 z 25.10.2004r. uchwalono nowy podział miasta na osiedla. Białystok podzielony jest na 29 osiedli[80], z których każde posiada swoją radę i zarząd. Do zadań organów osiedla należy dbanie o potrzeby mieszkańców, m.in. załatwianie spraw związanych z życiem osiedla, zapewnianie ścisłego współdziałania z organami władz miasta w sprawach związanych z osiedlem, wyrażanie opinii, o które zwrócą się organy miasta, organizowanie prac mieszkańców na rzecz osiedla, współdziałanie z jednostkami organizacyjnymi.

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie[81]
MiastoRok podpisania umowy
WapenEindhoven.png Eindhoven, Holandia Holandia1992
Coat of arms of Kaunas.svg Kowno, Litwa Litwa1994
Seal of Milwaukee, Wisconsin.png Milwaukee, Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone1995
Dessinblasondijon.jpg Dijon, Francja Francja1996
Pskovgfull.svg Psków, Rosja Rosja2002
Coat of arms of Kaliningrad.svg Kaliningrad, Rosja Rosja2009
Yehud Monoson COA.png Yehud, Izrael Izrael2010
Герб Томска 2019.png Tomsk, Rosja Rosja2011
Escut Jelgava.png Jełgawa, Łotwa Łotwa2014
Coat of Arms of Irkutsk.png Irkuck, Rosja Rosja2014
Mazara del Vallo, Włochy Włochy2014
Lusaka, Zambia Zambia2014
Bornova, Turcja Turcja2015
Chongzuo, Chiny2018
Sliema coa.svg Sliema, Malta Malta[82]2018
Dobrich-coat-of-arms.svg Dobricz, Bułgaria Bułgaria2018
Coat of arms of Hrodna.svg Grodno, Białoruś Białoruś2018

Białystok współpracuje również z innymi miastami w ramach obszaru Partnerstwa Wschodniego[81]

Honorowi obywatele Białegostoku[84][85]

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku został przyznany 16 osobom:

Uchylone

Zobacz też

Uwagi

 1. Łącznie z parafiami w Fastach i Zaściankach, obejmującymi swoim zasięgiem część Białegostoku.

Przypisy

 1. a b Tablica 2. Stan geodezyjny i kierunki wykorzystania powierzchni miasta, [w:] Położenie i warunki naturalne, Urząd Statystyczny w Białymstoku, 2019.
 2. a b Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-12-22].
 3. [1] GUS.
 4. Białystok – Klimat – INFORMATOR BIAŁOSTOCKI.
 5. Urząd Statystyczny w Białymstoku / Dane o województwie / Stolica województwa / Leśnictwo. Środowisko, bialystok.stat.gov.pl [dostęp 2021-01-29].
 6. Zielone Płuca Polski.
 7. Józef Maroszek, Rzemiosło w miastach podlaskich, w: Studia nad produkcją rzemieślniczą w Polsce (XIV-XVIII w.), Maria Kwapień, Józef Maroszek, Andrzej Wyrobisz, Wrocław 1976, s. 95.
 8. Szymon Rudnicki, Żydzi w parlamencie II Rzeczypospolitej, Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2015, s. 464, ​ISBN 978-83-7666-363-0​ ​ISBN 978-83-7666-412-5.
 9. Anna Sobór-Świderska, Jakub Berman. Biografia komunisty, Warszawa: IPN, 2009, s. 54, ISBN 978-83-7629-090-4, OCLC 836862492.
 10. August Grabski „Żydzi skazani na komunę”, „Gazeta Wyborcza” 16/17 września 2006, s. 30.
 11. „Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945”, Sport i Turystyka 1988, ​ISBN 83-217-2709-3​, s. 67.
 12. Wiesław Wróbel-Biblioteka Uniwersytecka, Cmentarz ewangelicki. Zapomniana historia (zdjęcia), Kurier Poranny, 7 grudnia 2014 [dostęp 2021-01-24] (pol.).
 13. Miasto Białystok: Budowa Muzeum Pamięci Sybiru (pol.). 2013-02-22. [dostęp 2013-10-31].
 14. Szlak esperanto i wielu kultur [dostęp 12 października 2009].
 15. Szlak śladami błogosławionego księdza Michała Sopoćki [dostęp 12 października 2009].
 16. Szlak esperanto i wielu kultur [dostęp 3 października 2010].
 17. Koncepcje 3D.
 18. Białystok – Promocja, głupcze – Wiadomości24.
 19. a b c d Rynek w Białymstoku – Polska turystyka wycieczki noclegi.
 20. Ludność Białegostoku.
 21. Liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 22. GUS - Bank Danych Lokalnych. [dostęp 2020-12-26].
 23. Inwestorzy zagraniczni.
 24. Dz.U. z 1990 r. nr 51, poz. 301.
 25. Liczba bezrobotnych oraz stopa bezrobocia według województw, podregionów i powiatów (stan w końcu listopada 2010 r.) (pol.). Główny Urząd Statystyczny, 2011-01-26. [dostęp 2010-01-26].
 26. GUS, Bezrobotni zarejestrowani i stopa bezrobocia. Stan w końcu września 2019 r., stat.gov.pl [dostęp 2019-11-27] (pol.).
 27. Bezpieczniej i szybciej z Białegostoku do Warszawy :: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny, www.gddkia.gov.pl [dostęp 2019-01-06].
 28. Trasa Niepodległości: koniec budowy, czekamy na otwarcie, bia24.pl [dostęp 2021-01-24] (pol.).
 29. Redakcja, Ring białostocki. Jedyna taka obwodnica w wewnątrz miasta. Liczy 28 km. To trasa generalska, trasa niepodległości i ul. Ciołkowskiego, Kurier Poranny, 17 listopada 2020 [dostęp 2021-01-24] (pol.).
 30. Podsumowanie projektu „Podlaska kolej na tak” – Rynek Kolejowy, www.rynek-kolejowy.pl [dostęp 2016-01-12].
 31. GUS - Bank Danych Lokalnych, Transport i łączność > Komunikacja miejska > Długość bus-pasów. Dane z roku 2019 dla jednostki 2061000 (Powiat m. Białystok), bdl.stat.gov.pl [dostęp 2021-01-24].
 32. Białostocka Komunikacja Miejska. BKM – Bliżej Celu (pol.). komunikacja.bialystok.pl. [dostęp 2014-10-11].
 33. GUS - Bank Danych Lokalnych, Transport i łączność > Ścieżki rowerowe. Dane z roku 2019 dla jednostki 2061000 (Powiat m. Białystok), bdl.stat.gov.pl [dostęp 2021-01-24].
 34. BiKeR? Jedziemy!, bikerbialystok.pl [dostęp 2021-01-25].
 35. Pas startowy na Krywlanach | Wschodzący Białystok – Oficjalny Portal Miasta, www.bialystok.pl [dostęp 2019-01-06].
 36. Wykaz lądowisk wpisanych do ewidencji lądowisk na dzień 18 stycznia 2021 r., Urząd Lotnictwa Cywilnego, 18 stycznia 2021.
 37. a b Godziny otwarcia – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 38. Filia nr 1 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 39. Filia nr 2 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 40. Filia nr 3 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 41. Filia nr 4 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 42. Filia nr 5 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 43. Filia nr 6 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 44. Filia nr 7 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 45. Filia nr 8 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 46. Filie nr 9 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 47. Filia nr 11 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 48. Filia nr 12 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 49. Filia nr 13 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 50. Filia nr 14 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 51. Filia nr 15 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 52. Filia nr 17 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
 53. Zakład Karny Białystok (pol.). sw.gov.pl. [dostęp 2021-01-29].
 54. Wykaz NKA dla lokalizacji Ab. Służb Alarmowych 112, Urząd Komunikacji Elektonicznej, 12 listopada 2020 [dostęp 2021-01-29].
 55. SP ZOZ MSWiA w Białymstoku, www.zozmswia.bialystok.pl [dostęp 2021-01-29].
 56. Jaszcze da wajny. W: Armija Krajowa... s. 12.
 57. a b c Archidiecezja Białostocka.
 58. Zbór w Białymstoku [dostęp 2020-08-23] (pol.).
 59. Kościół Zielonoświątkowy Zbór "Dobra Nowina" w Białymstoku [dostęp 2020-08-23] (pol.).
 60. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-12-05].
 61. kronika projektu Szlak Dziedzictwa Żydowskiego [dostęp 2009-07-21].
 62. Wiara bahai | Wiara bahai, www.bahai.org.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
 63. BAS Białystok - Sezon 2020/2021 - TAURON 1. Liga, www.tauron1liga.pl [dostęp 2020-09-27].
 64. Klub Judo Politechniki Białostockiej.
 65. Jagiellonia Judo Club.
 66. Human Białystok klub sportowy.
 67. O nas – MKS Batory 18
 68. UKS „WYGODA” Białystok. [dostęp 5 January 2011].
 69. Białystok Półmaraton (pol.). bialystokpolmaraton.pl. [dostęp 2018-02-04].
 70. Białystok Biega (pol.). bialystokbiega.pl. [dostęp 2018-02-04].
 71. Ekiden (pol.). electrumekiden.pl. [dostęp 2018-02-04].
 72. Hero Run Białystok (pol.). herorun.pl. [dostęp 2018-02-04].
 73. Baseny w Białymstoku.
 74. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 75. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 76. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo podlaskie – – m. Białystok. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-15].
 77. Wyniki wyborów samorządowych 2014. Nowi radni. Oficjalne wyniki PKW. poranny.pl. [dostęp 2015-10-15].
 78. Wybory samorządowe 2018, wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2020-09-27].
 79. Uchwała Nr XIX/197/07 Rady Miasta Białegostoku z dnia 26 listopada 2007 roku.
 80. Nowe osiedle – Bagnówka, Białystok - Oficjalny Portal Miasta [dostęp 2021-02-16] (pol.).
 81. a b Współpraca zagraniczna, Białystok - Oficjalny Portal Miasta [dostęp 2021-01-17] (pol.).
 82. Maltański partner Białegostoku.
 83. Associazione TECLA - Sito Ufficiale, tecla.org [dostęp 2021-01-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-30].
 84. Honorowi Obywatele Białegostoku.
 85. Honorowi Obywatele Białegostoku.
 86. a b c Honorowi obywatele miasta.
 87. Uchwała nr LIV/626/14 Rady Miasta Białegostoku z dnia 20.01.2014. [dostęp 2014-06-16].
 88. Arcybiskup Jakub uhonorowany, www.bialystok.pl [dostęp 2019-05-03].
 89. Paweł Adamowicz uhonorowany, www.bialystok.pl [dostęp 2019-05-21].
 90. Uchwała Nr XXXII/468/20 Rady Miasta Białystok z dnia 23 listopada 2020r., 23 listopada 2020.
 91. Kard. Gulbinowicz bez honorowego obywatelstwa Białegostoku. Nie wszyscy za tym głosowali (pol.). BIałystok Online. [dostęp 2020-12-02].

Bibliografia

 • Jauhien Siamaszka: Armija Krajowa na Biełarusi. Mińsk: Biełaruskaje wydawieckaje Tawarystwa „Chata”, 1994, s. 270. ISBN 985-6007-09-7. (biał.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

6418 Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku Ulica Mickiewicza 3 August 2019.jpg
Autor: Rakoon, Licencja: CC0
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Ulica Mickiewicza 3
Kamienica ul Sieniewicza 77 Białystok.jpg
Autor: Krzysztof Stasiewicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Sienkiewicza 77 - kamienica, obecnie siedziba Ośrodka Kształcenia Zawodowego ZDZ (zabytek nr A-224 z 4.05.1982)
Hotel 3 Trio Białystok 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel 3 Trio kat. *** w Białymstoku przy ul. Hurtowej 3 na Osiedlu Nowe Miasto.
Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
 • N: 54.50 N
 • S: 52.17 N
 • W: 21.45 E
 • E: 24.10 E
POL powiat białostocki Białystok.png
Autor:
Camera2 mgx.svg

This photo was taken by Przemysław Jahr
Autorem zdjęcia jest Przemysław Jahr

Wykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:
Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

, Licencja: CC BY-SA 3.0
Miasto Białystok, powiat białostocki, województwo podlaskie (na podstawie danych z http://www.openstreetmap.org)
Hotel Esperanto w Białymstoku (Legionowa 10).jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Hotel Esperanto" kat. *** w Białymstoku przy ul. Legionowej 10 (hotel, restauracja, bar).
Dessinblasondijon.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Question book-4.svg
Autor: Tkgd2007, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A new incarnation of Image:Question_book-3.svg, which was uploaded by user AzaToth. This file is available on the English version of Wikipedia under the filename en:Image:Question book-new.svg
150913 Sculpture in the Garden Palace Branicki in Białystok - 07.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Białystok, ul. Włókiennicza 5 (Villa Tradycja).jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Zespół d. fabryki Wolfa Zilberblatta:
 • Budynek mieszkalno-administracyjny „G”
 • Tkalnia „H”
 • Tkalnia „K”
 • Przędzalnia „L”
Białystok, ul. Włókiennicza 7/9, Białystok
Coat of Arms of Irkutsk.png
Irkutsk, coat of arms.
WapenEindhoven.png
Brasão de Eindhoven
Adalbert of Prague church in Białystok.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok ul. Warszawska 46 - Kościół parafialny p.w. św. Wojciecha (zabytek nr A-206 z 6.12.1969)
Coat of Arms of Gori, Georgia.svg
Coat of Arms of Gori, Georgia
Zmartwychwstania bialystok.jpg
Autor: Przemysław Wierzbowski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.
Pierwszy Urząd Skarbowy Białystok 2.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku ul. Świętojańska 13
Białystok.jpg
Autor: SilverTree, Licencja: CC BY-SA 3.0
Église St Roch, Kamienica Krakowska 1, Hôtel de ville, Palais de Branicki, Place du Marché de T. Kościuszko (deux photos), Église orthodoxe de St Nicolas, monument aux Héros de la Région de Białystok, Dom Koniuszego
Białystok - Hotel Ibis Styles - 2016-09-09 14-24-30.jpg
Autor: Zdjęcie to zostało zrobione przez użytkownika Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok - Hotel Ibis Styles
Kamienica na ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku.JPG
Autor: Ankabazylux, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Kilińskiego 8 - kamienica, pocz. XX w. (zabytek nr A-212 z 15.02.1979)
Hotel Pod Herbem Białystok 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel "Pod Herbem" kat. ** - położony przy ul. Kawaleryjska 49 w Białymstoku (Osiedle Piaski). Hotel, Restauracja, Karczma Zamkowa.
150913 Fountain in Planty Park in Białystok - 04.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Yuniversal Poldlaski Białystok (Legionowa) 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Yuniversal Podlaski Sp. z o.o. - deweloper z Białegostoku realizujący inwestycje w budownictwie na tarenach Warszawy, Białegostoku, Suwałk, Ełku.
Sliema coa.svg
Autor: Inkwina, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Sliema Local Council (Malta)
Bialystok granice 1691-2006.png
Autor: Krisgola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zmiany granic miast Białegostoku na przestrzeni lat
Pl-Białystok.ogg
(c) Halibutt, CC-BY-SA-3.0
Pronunciation of Białystok in Polish. Male voice.
Belweder w Białymstoku 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Hotel Belweder" w Białymstoku przy ul. Kleeberga 53 (hotel, restauracja).
150913 Italian Pavilion Park Branicki in Białystok - 02.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
150913 Wegierko Drama Theatre (Białystok) - 03.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
6718 Sąd Rejonowy w Białymstoku November 2019.jpg
Autor: Rakoon, Licencja: CC0
Sąd Rejonowy w Białymstoku, ul. Mickiewicza
Branicki Palace in Białystok.jpg
Autor: Karol508, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Pałac Branickich w Białymstoku (dziedziniec)
Saint Roch church in Białystok 2.jpg
Autor: Qkiel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Saint Roch church in Białystok, Poland
Bisłystok-pałac9.JPG
Autor: Krystian Cieślik, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Politechnika Białostocka - Hala widowiskowo-sportowa.jpg
(c) Baseciq z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Hala widowiskowo-sportowa Politechniki Białostockiej
Galeria Alfa Białystok Mariag36.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Świętojańska 15 - dawna fabryka pluszów, później Fabryka Wyrobów Runowych „Biruna” SA, obecnie Alfa Centrum Białystok (zabytek nr 361 z 20.06.1975)
ZUS Białystok.JPG
Autor: Sunridin, Licencja: CC BY 3.0
Budynek ZUS-u w Białymstoku, ul. Młynowa 29
Białystok św. Rocha 10 Pasaż.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Pasaż" (pawilony handlowe) przy ul. św. Rocha 10 w Białymstoku
Katedra Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.jpg
Autor: Nefmm, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok, ul. Warszawska 50 - dom, k. XIX w., obecnie Katedra Teologii Katolickiej UwB (zabytek nr A-159 z 30.12.1975)
6417 Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku Ulica Mickiewicza 3 August 2019.jpg
Autor: Rakoon, Licencja: CC0
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, Ulica Mickiewicza 3
Politechnika Białostocka - wydział informatyki.jpg
(c) Baseciq at pl.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Wydział informatyki Politechniki Białostockiej
Białystok, kamienica, 1890, Warszawska 29 - 01.jpg
Autor: XoRiK, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Hotel Gołębiewski w Białymstoku 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Gołębiewski - Białystok ul. Pałacowa 7
Yehud Monoson COA.png
Autor: Unknown ,reworked by User:Kippi70, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the town of Yehud-Monosson
PKS Nova Dworzec.jpg
Autor: Pksnova, Licencja: CC BY-SA 4.0
PKS Nova Dworzec
Białystok, ul. Popiełuszki.jpg
Autor: Janusz J., Licencja: CC BY 3.0
Białystok, ul. Popiełuszki w tle Kościół św. Jadwigi Królowej, plac-rondo Fieldorfa "Nila".
Court of Appeal in Białystok.jpg
Autor: Grzegorz Dąbrowski, Licencja: CC BY 4.0
Budynek Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, ul. Mickiewicza 5.
Bisłystok-pałac2.JPG
Autor: Krystian Cieślik, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej.jpg
Autor: Wojciech Oksztol, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gmach Opery Podlaskiej nocą, Białystok ul. Odeska 1
Waszyngtona 36 Białystok 3.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wieżowiec mieszkalny (17 pięter, H = 46,5 m) w Białymstoku położony przy ul. Waszyngtona 36.
Tysiąclecia 10 Białystok 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wieżowce mieszkalne (14 pięter) w Białymstoku położone przy ul. Tysiąclecia 10 (przychodnie, Bank PKO BP).
Białystok, Rynek Kościuszki panorama.jpg
Autor: SilverTree, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok, Kościuszko Square
Białystok Kilińskiego 15.JPG
Autor: Pacyfa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok - kamienica przy ul. Kilińskiego 15 (obecnie hotel)
Białystok train station.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok train station, Poland
Szpital Grużlicy i Choroby Płuc w Białymstoku.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku ul. Warszawska 18 (widok z al. J. Piłsudskiego).
Hotel MOSiR w Białymstoku 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Hotel MOSiR" kat. ** w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego 5 należący do zespołu obiektów sportowych MOSiR-u (BOSiR - Zespół Obiektów Sportowych Zwierzyniec).
Alfa Białystok 1.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Alfa Centrum Białystok - centrum handlowe znane również "Galerią Alfa", usytuowane u zbiegu ulic Mickiewicza i Świętojańskiej
Synagoga Cytronów.JPG
Autor: Simpledot, Licencja: CC BY-SA 3.0
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, mieszcząca się w dawnej Synagodze Cytronów. Budynek jest jednym z punktów na Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku.
Ratusz Białystok rok 2013.jpg
Autor: Karol Rutkowski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Konsulat Białorusi w Białymstoku.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, ulica Elektryczna 9
Balti-arm.jpg
Coat of Arms of Bălţi, Moldova
Muzeum Historyczne w Białymstoku.jpg
Autor: Erg Samowzbudnik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fasada tzw. kamienicy Cytronów (Lurie) w Białymstoku, ob. Muzeum Historyczne
Regional Prosecutor’s Office in Białystok.jpg
Autor: Grzegorz Dąbrowski, Licencja: CC BY 4.0
Budynek Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, ul. Kilińskiego 14.
Teatr Arkadia 1.jpg
Autor: Osamka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Teatru Arkadia Białystok, od frontu (ul. Św. Rocha).
University of Białystok Faculty of Law.jpg
Autor: Grzegorz Dąbrowski, Licencja: CC BY 4.0
Budynek Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Mickiewicza 1.
Podlaskie - Białystok - Białystok - Antoniuk Fabryczny 13 - Cerkiew św. Ducha - ENE - Widok - v-W.jpg
Autor: Krzysztof Kundzicz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cerkiew św. Ducha przy ulicy Antoniuk Fabryczny 13 w Białymstoku, gmina Białystok, podlaskie
Monument to the Heroes of the Earth Białystok.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kamienne schody prowadzące do pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej w Białymstoku położonego na terenie Parku Centralnego.
Białystok zespół pałacowy Branickich 1.JPG
Autor: Danuta Ruminowicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
POL location map.svg
Autor: Hiuppo, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Location map of Poland
HUN Miskolc Címer.svg
Autor: Kaboldy, Licencja: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Miskolc, Hungary
Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku (Włókiennicza) 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku przy ul. Włókienniczej 32.
Center of Modern Education, Białystok.jpg
Autor: Sunridin, Licencja: CC BY 3.0
Biblioteka w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Innowacyjne oświetlenie placu
Tunel Fieldorfa Nila w Białymstoku 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tunel im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" w Białymstoku. Tunel jest kluczowym elementem Trasy Kopernikowskiej, łączącym osiedla: Słoneczny Stok, Zielone Wzgórza z osiedlami: Przydworcowe i Bema oraz dla linii kolejowych nr 6 oraz 38.
Białystok ul. Lipowa 47.jpg
Autor: Damian Przestrzelski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Lipowa 47 - kamienica, mur., 1936 (zabytek nr A-248 z 23.08.1994)
POL Białystok flag.svg
Flaga Białegostoku
Godło II Rzeczypospolitej.png
Godło Rzeczypospolitej Polskiej ustalone Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach (Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980)
Pierzeja zachodnia Rynku Kościuszki w Białymstoku (2009).jpg
Autor: Gumisza, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pierzeja zachodnia w Białymstoku, Rynek Kościuszki 17 (księgarnia-antykwariat, puby)
DSK Białystok 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku ul. Waszyngtona 17
Muzeum Wojska 01.JPG
Autor: Nefmm, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Muzeum Wojska w Białymstoku ul. Kilińskiego 7 - widok od strony Pałacu Branickich
Białystok - BEST WESTERN Hotel Cristal - 2016-09-09 14-56-21.jpg
Autor: Zdjęcie to zostało zrobione przez użytkownika Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok - BEST WESTERN Hotel Cristal
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 11
Podlaskie - Wasilków - Osowicze - BMW - NE - Wiatrak - RFront.JPG
Autor: Krzysztof Kundzicz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wiatrak w Białostockim Muzeum wsi w pobliżu Osowicz, gmina Wasilków, podlaskie
150913 Town hall in Białystok - 03.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Zalew Dojlidy.jpg
Autor: Boskiipawelek, Licencja: CC0
Dojlidy. Zalew zimą
Św. Rocha 5. Białystok.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok, ul. św. Rocha 5 - kamienica (Zielona Kamienica), k. XIX w. (zabytek nr A-333 z 22.02.1994)
Białystok, ul. Sienkiewicza 4 (Astoria).jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Sienkiewicza 4 - dom, obecnie Centrum "Astoria": restauracja, pub, bar (zabytek nr A-219 z 11.03.1957)
Coat of arms of Kaunas.svg
Autor: vector version Bastianow (Bastian), Licencja: CC BY-SA 2.5
Herb Kowna
Wikipedia-bialystok-esperanto-2.jpg
Autor: Jacques Lahitte, Licencja: CC BY 3.0
Centre de l'Esperanto à Białystok
Kamienica ul. Ciepła 1, Białystok.jpg
Autor: Krzysztof Stasiewicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Ciepła 1 / Jurowiecka - kamienica w dniu 24 września 2011 roku (zabytek nr A-314 z 11.06.1993)
Browar Dojlidy w Białymstoku 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Browar Dojlidy w Białymstoku ul. Dojlidy Fabryczne 28
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Białymstoku (2009).jpg
Autor: Gumisza, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pomnik Piłsudskiego na tle Cekhausu w Białymstoku przy Rynku Kościuszki 4
Warszawska25 Warszawska27 (NO8).jpg
Autor: Grzegorz Koronkiewicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok ul. Warszawska - kamienice, od lewej
 • - ul. Warszawska 25 - budynek z kontrowersyjną dobudówką
 • - ul. Warszawska 27 - budynek
zabytek nr A-168 z 3.06.1993
SPSK w Białymstoku.jpg
(c) Pharynx z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny UMB
Hotel Villa Tradycja w Białymstoku 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel "Villa Tradycja" w Białymstoku przy ul. Włókiennicze 5
Clz expo.jpg
Autor: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wystawa "Białystok młodego Zamenhofa" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
Urząd Marszałkowski, Białystok.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1.
POL województwo białostockie II RP COA.svg
Herb województwa białostockiego II Rzeczypospolitej
Uwaga ta grafika jest wzorowana na projektowanym herbie województwa z 1928 r. Ostateczne projekty autorstwa Zygmunta Lorenca zostały opracowane w 1929 r. Jeśli masz do nich dostęp bardzo proszę o kontakt Poznaniak
Białystok - Katedra Wniebowzięcia NMP w Białymstoku (2008).jpg
Autor: Gumisza, Licencja: CC BY-SA 3.0
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białymstoku - widok od al. J. Piłsudskiego / ul. Kościelnej
Domy Studenta Politechniki Białostockiej.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Domy Studenta Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 4, 6 (DS4-Delta), 8 (DS3-Gamma), 12 (DS2-Beta) i 14 (DS1-Alfa)
Kamienica Trebickiego Warszawska 63 ob. Wydzial Ekonomii i Zarzadzania UwB (NO8).jpg
Autor: Grzegorz Koronkiewicz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Warszawska 63 - dom / "Kamienica pana Trębickiego", obecnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu w Białymstoku. Należała w przeszłości do rodzin Commichau i Moes (zabytek nr A-150 z 30.12.1975)
COA Gyumri.svg
Herb Giumri w wersji wektorowej, stworzony bazując na jednym i drugim pliku.
Nowik's Palace in Białystok (2).JPG
Autor: Sunridin, Licencja: CC BY 3.0
Białystok, ul. Lipowa 35 - zespół pałacowy: zabytek nr 475 z 27.11.1974
Oncology Centre. Białystok 3.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Ogrodowej 12
Hotel Gromada (Białystok).JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Gromada w Białymstoku ul. Jana Pawła II
Герб Томска 2019.png
Герб Томска, принятый 27 августа 2019 года
Białystok smouldering ruins 1941.jpg
Ruiny budynków w Białymstoku, 1941 r.
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
20130113 53 Kamienica, Białystok ul. Lipowa 24.JPG
Autor: Wandaworobiej, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Town house Bialystok, ul. Lipowa, no. 24
Białystok Rynek Kościuszki 7, bank.jpg
Autor: Damian Przestrzelski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, Rynek Kościuszki 16, Oddział Banku Pekao BP
Park Planty Białystok (2008).jpg
Autor: Gumisza, Licencja: CC BY-SA 3.0
Park Planty w Białymstoku (Aleja Zakochanych)
Cerkiew zmartwychwstania białystok.JPG
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
Swieto Policji-Bialystok-090717-9.jpg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 3.0
koncert orkiestry policyjnej na Święcie Policji w Białymstoku
The Ludwik Zamenhof Center, Białystok.JPG
Autor: Sunridin, Licencja: CC BY 3.0
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19
Białostocki Teatr Lalek 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok ul. Kalinowskiego 1. Budynek Białostockiego Teatru Lalek położony na terenie Parku Centralnego.
Bialystok seal.png
Pieczęć Prezydenta Białegostoku.
Białystok droga dla rowerów (Wiejska).jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bus shelters, and bikeways in Białystok Wiejska Street.
150913 Park Poniatowskiego in Białystok - 04.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Solaris Urbino 12 Bialystok.JPG
Autor: Świerzaq9, Licencja: CC BY-SA 3.0
Autobus Solaris Urbino 18 (#405, nr rej. BI 7049L) z 2012 roku w Białymstoku. Należy do KPK Białystok.
Rycina 1752 Palac Branickich.jpg
According to this source, engraving by "Rentz and Klemm". That would probably be en:Johann Heinrich Klemm or en:Jan Henryk Klemm (1728 – 1758), a baroque architect and one of the architects who built or extended the palace; and en:Michael Heinrich Rentz (1701 - 1758), an engraver born in Nuremberg, famous in his time. Lupo 20:44, 12 April 2006 (UTC)
Białystok Dojlidy Fabryczne 23, Pałac Hasbacha.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Dojlidy Fabryczne 23 - Pałac Hasbacha (zabytek nr A-134 z 8.12.1981 i z 18.12.1986)
6853 Książnica Podlaska w Białymstoku November 2019.jpg
Autor: Rakoon, Licencja: CC0
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w budynku siedziby przy ul. Marii Skłodowskiej –Curie 14 A
Dwna cerkiew starosielce.jpg
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawna cerkiew w Starosielcach, ob. kościół św. Stanisława Biskupa
Stadion "Zwierzyniec" w Białymstoku trybuna główna.jpg
Autor: Krisgola, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stadion lekkoatletyczny "Zwierzyniec" w Białymstoku, trybuna główna
Urząd Marszałkowski. Białystok.JPG
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1.
District Court in Białystok.jpg
Autor: Grzegorz Dąbrowski, Licencja: CC BY 4.0
Budynek Sądu Okręgowego w Białymstoku, ulica Marii Skłodowskiej-Curie 1.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Herb Lutsk.svg
Nowy herb miasta Łuck od 23.08.2007
Kurier Poranny Białystok 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Siedziba Kuriera Porannego w Białymstoku przy ul. Świętego Mikołaja 1
150913 Lubomirski Palace in Białystok - 03.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Pskovgfull.svg
Pskov, coat of arms
Kościół Najświętszego Serca Białystok3.JPG
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Białymstoku, dawna cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej
Białystok, ul. Popiełuszki (widok z mostu Fieldorfa).jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok; ul. Popiełuszki, ul. Fieldorfa "Nila" oraz plac-rondo Fieldorfa "Nila", widok z mostu Fieldorfa-Nila
Krywlany Białystok Lotnicze Pogotowie ratunkowe.jpg
Autor: SilverTree, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok-Krywlany - podlaska siedziba Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
150913 Tower and Gate of the Branicki Palace in Białystok - 03.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
Białystok ul. Waszyngtona 9, kamienica.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Waszyngtona 9 - kamienica (zabytek nr A-277 z 10.1985)
Hotel Titanic in Białystok 2.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Titanic kat. **** (Margo Group) w Białymstoku przy ul. Pogodnej 16/D (Osiedle Bema).
Białystok Świętojańska 17.JPG
Autor: Pacyfa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok - dom XIX/XX wiek przy ul. Świętojańskiej 17, obecnie Muzeum A. Karnego
Lodowisko w Białymstoku.jpg
Autor: Krisgola, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lodowisko BOSiR w Białymstoku
WiktionaryPl nodesc.svg
(c) Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0

The logo for the Polish language Wiktionary without "Wolny, wielojęzyczny Wikisłownik" ("Free, multilingual, Wiktionary")

.
Pizza Italia Białystok (Świętojańska 21).jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Białystok, ul. Świętojańskiej 21, "Pizza Italia"; restauracja, pizzeria.
Białystok, ul. Sienkiewicza 63A.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Sienkiewicza 63A - kamienica (zabytek nr A-223 z 23.04.1998)
Białystok ul. Sienkiewicza 14, kamienica z oficynami.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Sienkiewicza 14 - kamienica z oficynami (zabytek nr A-218 z 4.05.1982)
Turkus Hotel w Białymstoku.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Turkus kat. ** - hotel, restauracja, bar w Białymstoku położony przy al. Jana Pawła II nr 54 na osiedlu Antoniuk.
Białystok, pałacyk gościnny Branickich (2).jpg
Autor: SilverTree, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pałacyk gościnny Branickich w Białymstoku ul.Klilńskiego 6. Obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego.
Pogrom de Bialostok.jpg
Les cadavres des tués au cours du pogrom de 1906 dans la cour de l'Hôpital juif de Bialystok. The corpses of the Jews killed durint the 1906 pogrom of Bialystok are laid down in the yard of the Jewish hospital
Hotel Branicki w Białymstoku (Zamenhofa 25) 1.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hotel Branicki w Białymstoku ul. Zamenhofa 25
Aristo hotel, kamienica Jossema w Białymstoku.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
"Hotel Aristo" kat. *** - Białystok, ul. Kilińskiego 15 (hotel, restauracja Savoy, Wine&bar) znajduje się w zabytkowj kamienicy Jossemana z 1897r.
Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Chorpb.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chór Politechniki Białostockiej
Sumqayıtın əvvəlki emblemi.png
Coat of arms of Sumgayit
150913 Detail of Branicki Palace in Białystok - 01.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta fotografia przedstawia zabytek wpisany do rejestru zabytków pod numerem ID
2007-11-29-galeriabiala07.jpg
Galeria Biała w Białymstoku podczas prac wykończeniowych.
Białystok, ul. Spółdzielcza 8.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Spółdzielcza 8 - kamienica (zabytek nr 426 z 15.02.1979)
PEA Białystok-wejście-090522.jpg
Autor: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), Licencja: CC BY-SA 4.0
wejście do centrum parafialnego parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku
Coat of arms of Kaliningrad.svg
Kaliningrad, coat of arms
Disambig.svg
Symbol wieloznaczności