Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998 Nagano | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 9 – 21 lutego 1998 | ||
Liczba konkurencji | 6 |
Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 | ||
---|---|---|
Sprint | mężczyźni | kobiety |
Bieg indywidualny | mężczyźni | kobiety |
Sztafeta | mężczyźni | kobiety |
Zawody w biathlonie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyły się w dniach 11 – 20 lutego 1998 roku na trasach w Nozawa Onsen, niedaleko Nagano. Biathloniści po raz piętnasty rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.
Zawodnicy i zawodniczki walczyli w trzech konkurencjach: w biegu indywidualnym, sprincie i sztafecie. Łącznie rozdanych zostało sześć kompletów medali.
Terminarz
Data | Godzina | Konkurencja |
---|---|---|
9 lutego | 10:00 (JST) / 18:00 (CET) | Bieg indywidualny kobiet (15 km) |
11 lutego | 10:00 (JST) / 18:00 (CET) | Bieg indywidualny mężczyzn (20 km) |
15 lutego | 10:00 (JST) / 18:00 (CET) | Sprint kobiet (7,5 km) |
18 lutego | 12:15 (JST) / 20:15 (CET) | Sprint mężczyzn (10 km) |
19 lutego | 13:00 (JST) / 21:00 (CET) | Sztafeta kobiet (4 x 6 km) |
21 lutego | 13:00 (JST) / 21:00 (CET) | Sztafeta mężczyzn (4 x 7,5 km) |
Medaliści
Konkurencja | Złoto | Czas | Srebro | Czas | Brąz | Czas |
---|---|---|---|---|---|---|
Sprint mężczyzn | Ole Einar Bjørndalen | 27:16,2 | Frode Andresen | 28:17,8 | Ville Räikkönen | 28:21,7 |
Sprint kobiet | Galina Kuklewa | 23:08,0 | Uschi Disl | 23:08,7 | Katrin Apel | 23:32,4 |
Bieg indywidualny mężczyzn | Halvard Hanevold | 56:16,4 | Pieralberto Carrara | 56:21,9 | Ołeksij Ajdarow | 56:46,5 |
Bieg indywidualny kobiet | Ekaterina Dafowska | 54:52,0 | Ołena Petrowa | 55:09,8 | Uschi Disl | 55:17,9 |
Sztafeta mężczyzn | Niemcy | 1:21:36,2 | Norwegia | 1:21:56,3 | Rosja | 1:22:19,3 |
Sztafeta kobiet | Niemcy | 1:40:13,6 | Rosja | 1:40:25,2 | Norwegia | 1:40:37,3 |
Wyniki
Mężczyźni
Sprint
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Ole Einar Bjørndalen | Norwegia | 27:16,2 | – | |
Frode Andresen | Norwegia | 28:17,8 | +1:01,6 | |
Ville Räikkönen | Finlandia | 28:21,7 | +1:05,5 | |
4. | Wiktor Majgurow | Rosja | 28:36,0 | +1:19,8 |
5. | Jēkabs Nākums | Łotwa | 28:36,9 | +1:20,7 |
6. | Oļegs Maļuhins | Łotwa | 28:37,4 | +1:21,2 |
7. | Frank Luck | Niemcy | 28:40,3 | +1:24,1 |
8. | Halvard Hanevold | Norwegia | 28:40,8 | +1:24,6 |
9. | Paavo Puurunen | Finlandia | 28:44,0 | +1:27,8 |
10. | Pieralberto Carrara | Włochy | 28:44,2 | +1:28,0 |
Bieg indywidualny
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Halvard Hanevold | Norwegia | 56:16,4 | – | |
Pieralberto Carrara | Włochy | 56:21,9 | +5,5 | |
Ołeksij Ajdarow | Białoruś | 56:46,5 | +30,1 | |
4. | Ivan Masařík | Czechy | 57:32,7 | +1:14,3 |
5. | Ilmārs Bricis | Łotwa | 58:17,1 | +1:58,7 |
6. | Ricco Groß | Niemcy | 58:17,4 | +1:59,0 |
7. | Ole Einar Bjørndalen | Norwegia | 58:18,8 | +2:00,4 |
8. | Peter Sendel | Niemcy | 58:30,3 | +2:13,9 |
9. | Oleg Ryżenkow | Białoruś | 58:31,3 | +2:14,9 |
10. | Dag Bjørndalen | Norwegia | 58:34,7 | +2:18,3 |
Sztafeta
Miejsce | Reprezentacja | Zawodnicy | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Niemcy | Ricco Groß Peter Sendel Sven Fischer Frank Luck | 1:21:36,2 | – | |
Norwegia | Egil Gjelland Halvard Hanevold Dag Bjørndalen Ole Einar Bjørndalen | 1:21:56,3 | +20,1 | |
Rosja | Pawieł Muslimow Władimir Draczow Siergiej Tarasow Wiktor Majgurow | 1:22:19,3 | +43,1 | |
4. | Białoruś | Ołeksij Ajdarow Oleg Ryżenkow Aleksandr Popow Wadim Saszurin | 1:23:14,0 | +1:37,8 |
5. | Polska | Wiesław Ziemianin Tomasz Sikora Jan Ziemianin Wojciech Kozub | 1:24:09,8 | +2:33,6 |
6. | Łotwa | Oļegs Maļuhins Ilmārs Bricis Gundars Upenieks Jēkabs Nākums | 1:26:58,0 | +2:48,2 |
7. | Francja | Andreas Heymann Raphaël Poirée Thierry Dusserre Patrice Bailly-Salins | 1:24:53,0 | +3:16,8 |
8. | Finlandia | Ville Räikkönen Paavo Puurunen Harri Eloranta Olli-Pekka Peltola | 1:25:01,4 | +3:25,2 |
Kobiety
Sprint
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Galina Kuklewa | Rosja | 23:08,0 | – | |
Uschi Disl | Niemcy | 23:08,7 | +0,7 | |
Katrin Apel | Niemcy | 23:32,4 | +24,4 | |
4. | Soňa Mihoková | Słowacja | 23:42,3 | +34,3 |
5. | Yu Shumei | Chiny | 23:44,0 | +36,0 |
6. | Anna Stera | Polska | 23:53,1 | +45,1 |
7. | Martina Schwarzbacherová | Słowacja | 23:54,5 | +46,5 |
8. | Mari Lampinen | Finlandia | 23:55,2 | +47,2 |
9. | Anna Murínová | Słowacja | 23:56,7 | +48,7 |
10. | Nathalie Santer | Włochy | 23:59,6 | +51,6 |
Bieg indywidualny
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Ekaterina Dafowska | Bułgaria | 54:52,0 | – | |
Ołena Petrowa | Ukraina | 55:09,8 | +17,8 | |
Uschi Disl | Niemcy | 55:17,9 | +25,9 | |
4. | Pawlina Filipowa | Bułgaria | 55:18,1 | +26,1 |
5. | Andreja Grašic | Słowenia | 56:01,9 | +1:09,0 |
6. | Ryōko Takahashi | Japonia | 56:17,4 | +1:25,4 |
7. | Albina Achatowa | Rosja | 56:21,7 | +1:29,7 |
8. | Annette Sikveland | Norwegia | 56:38,7 | +1:46,7 |
9. | Yu Shumei | Chiny | 56:41,3 | +1:49,3 |
10. | Martina Zellner | Niemcy | 56:46,3 | +1:54,3 |
Sztafeta
Miejsce | Reprezentacja | Zawodniczki | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Niemcy | Uschi Disl Martina Zellner Katrin Apel Petra Behle | 1:40:13,6 | – | |
Rosja | Olga Mielnik Galina Kuklewa Albina Achatowa Olga Romaśko | 1:40:25,2 | +11,6 | |
Norwegia | Ann-Elen Skjelbreid Annette Sikveland Gunn Margit Andreassen Liv Grete Skjelbreid | 1:40:37,3 | +23,7 | |
4. | Słowacja | Martina Schwarzbacherová Anna Murínová Tatiana Kutlíková Soňa Mihoková | 1:41:20,6 | +1:07,0 |
5. | Ukraina | Wałentyna Cerbe-Nesina Ołena Petrowa Tetiana Wodopjanowa Ołena Zubryłowa | 1:42:32,6 | +2:19,0 |
6. | Czechy | Kateřina Losmanová Irena Česneková Jiřina Pelcová Eva Háková | 1:43:20,5 | +3:06,9 |
7. | Chiny | Yu Shumei Sun Ribo Liu Jinfeng Liu Xianying | 1:43:32,6 | +3:19,0 |
8. | Francja | Christelle Gros Emmanuelle Claret Florence Baverel Corinne Niogret | 1:43:54,6 | +3:41,0 |
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Norwegia | 2 | 2 | 1 | 5 |
2. | Niemcy | 2 | 1 | 2 | 5 |
3. | Rosja | 1 | 1 | 1 | 3 |
4. | Bułgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Ukraina | 0 | 1 | 0 | 1 |
Włochy | 0 | 1 | 0 | 1 | |
7. | Białoruś | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finlandia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Linki zewnętrzne
- Nagano 1998 Official Report – Volume 3. Nagano Olympics Organizing Committee. LA84 Foundation (ang.)
- Sports-Reference.com: Biathlon at the 1998 Nagano Winter Games. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)]. (ang.)
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Biathlon
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
- The joining of the rings is not correct drawn.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Flaga Finlandii
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a silver medal
An icon that represents a bronze medal
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.