Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 Vancouver | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data | 13 – 26 lutego 2010 | ||
Liczba konkurencji | 10 |
Biathlon na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 | ||
---|---|---|
Sprint | ||
Indywidualny | mężczyźni | kobiety |
Dystanse | ||
Bieg pościgowy | mężczyźni | kobiety |
Bieg indywidualny | mężczyźni | kobiety |
Bieg masowy | mężczyźni | kobiety |
Sztafety | mężczyźni | kobiety |
Zawody w biathlonie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 odbyły się w dniach 13 – 26 lutego 2010 roku. Biathloniści po raz osiemnasty rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.
Zawodnicy i zawodniczki walczyli w pięciu konkurencjach: w biegu indywidualnym, sprincie, biegu pościgowym, biegu masowym i sztafecie. Łącznie rozdanych zostało dziesięć kompletów medali. Zawody odbyły się w Whistler, położonym około 125 km na północ od Vancouver, miasta-organizatora ZIO 2010. Zaliczały się jednocześnie do cyklu Pucharu Świata w sezonie 2009/2010.
Medaliści poprzednich igrzysk
Puchar Świata w Biathlonie 2009/2010 Vancouver 13 – 26 lutego 2010 | |
---|---|
Östersund • Hochfilzen • Pokljuka • Oberhof • Ruhpolding • Anterselva • Vancouver • Kontiolahti • Holmenkollen • Chanty-Mansyjsk |
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Bieg indywidualny | Michael Greis Niemcy (GER) | Ole Einar Bjørndalen Norwegia (NOR) | Halvard Hanevold Norwegia (NOR) |
Sprint | Sven Fischer Niemcy (GER) | Halvard Hanevold Norwegia (NOR) | Frode Andresen Norwegia (NOR) |
Bieg pościgowy | Vincent Defrasne Francja (FRA) | Ole Einar Bjørndalen Norwegia (NOR) | Sven Fischer Niemcy (GER) |
Bieg masowy | Michael Greis Niemcy (GER) | Tomasz Sikora Polska (POL) | Ole Einar Bjørndalen Norwegia (NOR) |
Sztafeta | Niemcy (GER)
| Rosja (RUS) | Francja (FRA) |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz |
Bieg indywidualny | Swietłana Iszmuratowa Rosja (RUS) | Martina Glagow Niemcy (GER) | Albina Achatowa Rosja (RUS) |
Sprint | Florence Baverel-Robert Francja (FRA) | Anna Carin Zidek Szwecja (SWE) | Lilija Jefremowa Ukraina (UKR) |
Bieg pościgowy | Kati Wilhelm Niemcy (GER) | Martina Glagow Niemcy (GER) | Albina Achatowa Rosja (RUS) |
Bieg masowy | Anna Carin Zidek Szwecja (SWE) | Kati Wilhelm Niemcy (GER) | Uschi Disl Niemcy (GER) |
Sztafeta | Rosja (RUS) | Niemcy (GER) | Francja (FRA) |
Terminarz
Wyniki
Kobiety
Sprint
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Anastasija Kuźmina | Słowacja | 19:55,6 | ||
Magdalena Neuner | Niemcy | 19:57,1 | +1,5 | |
Marie Dorin | Francja | 20:06,5 | +10,9 | |
4. | Anna Bułygina | Rosja | 20:07,7 | +12,1 |
5. | Jelena Chrustalewa | Kazachstan | 20:20,4 | +24,8 |
6. | Marie-Laure Brunet | Francja | 20:23,3 | +27,7 |
7. | Olga Zajcewa | Rosja | 20:23,4 | +27,8 |
8. | Darja Domraczewa | Białoruś | 20:27,4 | +31,8 |
DSQ[1] | Teja Gregorin | Słowenia | 20:29,2 | +33,6 |
10. | Ann Kristin Aafedt Flatland | Norwegia | 20:29,7 | +34,1 |
Bieg pościgowy
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Magdalena Neuner | Niemcy | 30:16,0 | ||
Anastasija Kuźmina | Słowacja | 30:28,3 | +12,3 | |
Marie-Laure Brunet | Francja | 30:44,3 | +28,3 | |
4. | Anna Carin Zidek | Szwecja | 30:55,4 | +39,4 |
5. | Tora Berger | Norwegia | 31:07,2 | +51,2 |
6. | Anna Bułygina | Rosja | 31:08,1 | +52,1 |
7. | Olga Zajcewa | Rosja | 31:20,3 | +1:04,3 |
8. | Ann Kristin Aafedt Flatland | Norwegia | 31:33,3 | +1:17,3 |
DSQ[1] | Teja Gregorin | Słowenia | 31:38,6 | + 1:22,6 |
10. | Andrea Henkel | Niemcy | 31:40,5 | +1:24,5 |
Bieg indywidualny
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Tora Berger | Norwegia | 40:52,8 | ||
Jelena Chrustalewa | Kazachstan | 41:13,5 | + 20,7 | |
Darja Domraczewa | Białoruś | 41:21,0 | + 28,2 | |
4. | Kati Wilhelm | Niemcy | 41:57,3 | + 1:04,5 |
5. | Weronika Nowakowska-Ziemniak | Polska | 41:57,5 | + 1:04,7 |
6. | Andrea Henkel | Niemcy | 42:32,4 | + 1:39,6 |
7. | Agnieszka Cyl | Polska | 42:32,5 | + 1:39,7 |
8. | Oksana Chwostenko | Ukraina | 42:38,6 | + 1:45,8 |
9. | Ludmiła Kalinczyk | Białoruś | 42:39,1 | + 1:46,3 |
10. | Magdalena Neuner | Niemcy | 42:42,1 | + 1:49,3 |
Bieg masowy
Miejsce | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Magdalena Neuner | Niemcy | 35:19,6 | ||
Olga Zajcewa | Rosja | 35:25,1 | +5,5 | |
Simone Hauswald | Niemcy | 35:26,9 | +7,3 | |
4. | Olga Miedwiedcewa | Rosja | 35:40,8 | +21,2 |
DSQ[1] | Teja Gregorin | Słowenia | 35:49,0 | +29,4 |
6. | Darja Domraczewa | Białoruś | 35:53,2 | +33,6 |
7. | Sandrine Bailly | Francja | 36:02,0 | +42,4 |
8. | Anastasija Kuźmina | Słowacja | 36:02,9 | +43,3 |
9. | Andrea Henkel | Niemcy | 36:13,5 | +53,9 |
10. | Helena Jonsson | Szwecja | 36:15,9 | +56,3 |
Sztafeta
Miejsce | Reprezentacja | Zawodniczki | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Rosja | Swietłana Slepcowa Anna Bogalij-Titowiec Olga Miedwiedcewa Olga Zajcewa | 1:09:36,3 | ||
Francja | Marie-Laure Brunet Sylvie Becaert Marie Dorin Sandrine Bailly | 1:10:09,1 | +32,8 | |
Niemcy | Kati Wilhelm Simone Hauswald Martina Beck Andrea Henkel | 1:10:13,4 | +37,1 | |
4. | Norwegia | Liv-Kjersti Eikeland Ann Kristin Flatland Solveig Rogstad Tora Berger | 1:10:34,1 | +57,8 |
5. | Szwecja | Elisabeth Högberg Anna Carin Zidek Anna Maria Nilsson Helena Jonsson | 1:10:47,2 | +1:10,9 |
6. | Ukraina | Ołena Pidhruszna Wałentyna Semerenko Oksana Chwostenko Wiktorija Semerenko | 1:11:08,2 | +1:31,9 |
7. | Białoruś | Ludmiła Kalinczyk Darja Domraczewa Wolha Kudraszowa Nadieżda Skardino | 1:11:34,0 | +1:57,7 |
DSQ[1] | Słowenia | Dijana Grudiček-Ravnikar Andreja Mali Tadeja Brankovič-Likozar Teja Gregorin | 1:12:02,4 | +2:26,1 |
9. | Chiny | Wang Chunli Liu Xianying Kong Yingchao Song Chaoqing | 1:12:16,9 | +2:40,6 |
10. | Rumunia | Dana Plotogea Éva Tófalvi Mihaela Purdea Réka Ferencz | 1:12:32,9 | +2:56,6 |
Mężczyźni
Sprint
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Vincent Jay | Francja | 24:07,8 | ||
Emil Hegle Svendsen | Norwegia | 24:20,0 | +12,2 | |
Jakov Fak | Chorwacja | 24:21,8 | +14,0 | |
4. | Klemen Bauer | Słowenia | 24:25,2 | +17,4 |
5. | Andrij Deryzemla | Ukraina | 24:48,5 | +40,7 |
6. | Jean-Philippe Leguellec | Kanada | 24:57,6 | +49,8 |
7. | Pavol Hurajt | Słowacja | 25:15,0 | +1:07,2 |
8. | Björn Ferry | Szwecja | 25:20,0 | +1:12,4 |
9. | Jeremy Teela | Stany Zjednoczone | 25:21,7 | +1:13,9 |
10. | Iwan Czeriezow | Rosja | 25:25,9 | +1:18,1 |
Bieg pościgowy
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Björn Ferry | Szwecja | 33:38,4 | ||
Christoph Sumann | Austria | 33:54,9 | +16,5 | |
Vincent Jay | Francja | 34:06,6 | +28,2 | |
4. | Simon Eder | Austria | 34:09,4 | +31,0 |
5. | Michael Greis | Niemcy | 34:29,6[2] | +51,2 |
6. | Iwan Czeriezow | Rosja | 34:29,6[2] | +51,2 |
7. | Ole Einar Bjørndalen | Norwegia | 34:29,8 | +51,4 |
8. | Emil Hegle Svendsen | Norwegia | 34:30,4 | +52,0 |
9. | Klemen Bauer | Słowenia | 34:33,8 | +55,4 |
10. | Serhij Sedniew | Ukraina | 34:50,0 | +1:11,6 |
Bieg indywidualny
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Emil Hegle Svendsen | Norwegia | 48:22,5 | ||
Ole Einar Bjørndalen | Norwegia | 48:32,0 | +9,5 | |
Siarhiej Nowikau | Białoruś | 48:32,0 | +9,5 | |
4. | Jewgienij Ustiugow | Rosja | 49:11,8 | +49,3 |
5. | Pavol Hurajt | Słowacja | 49:39,0 | +1:16,5 |
6. | Simon Eder | Austria | 49:41,7 | +1:19,2 |
7. | Tomasz Sikora | Polska | 49:43,8 | +1:21,3 |
8. | Christoph Sumann | Austria | 50:04,9 | +1:32,4 |
9. | Daniel Mesotitsch | Austria | 50:32,0 | +1:59,5 |
10. | Michael Greis | Niemcy | 50:37,6 | +2:05,1 |
Bieg masowy
Miejsce | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Jewgienij Ustiugow | Rosja | 35:35,7 | ||
Martin Fourcade | Francja | 35:46,2 | +10,5 | |
Pavol Hurajt | Słowacja | 35:52,3 | +16,6 | |
4. | Christoph Sumann | Austria | 36:01,6 | +25,9 |
5. | Daniel Mesotitsch | Austria | 36:05,9 | +30,2 |
6. | Iwan Czeriezow | Rosja | 36:09,2 | +33,5 |
7. | Dominik Landertinger | Austria | 36:09,7 | +34,0 |
8. | Vincent Jay | Francja | 36:10,3 | +34,6 |
9. | Jakov Fak | Chorwacja | 36:10,5 | +34,8 |
10. | Michael Greis | Niemcy | 36:10,7 | +35,0 |
Sztafeta
Miejsce | Reprezentacja | Zawodnicy | Czas | Strata |
---|---|---|---|---|
Norwegia | Halvard Hanevold Tarjei Bø Emil Hegle Svendsen Ole Einar Bjørndalen | 1:21:38,1 | ||
Austria | Simon Eder Daniel Mesotitsch Dominik Landertinger Christoph Sumann | 1:22:16,7 | +38,6 | |
Rosja | Iwan Czeriezow Anton Szypulin Maksim Czudow Jewgienij Ustiugow | 1:22:16,9 | +38,8 | |
4. | Szwecja | Fredrik Lindström Carl Johan Bergman Mattias Nilsson Björn Ferry | 1:23:02,0 | +1:23,9 |
5. | Niemcy | Simon Schempp Andreas Birnbacher Arnd Peiffer Michael Greis | 1:23:16,0 | +1:37,9 |
6. | Francja | Vincent Jay Vincent Defrasne Simon Fourcade Martin Fourcade | 1:23:16,2 | +1:38,1 |
7. | Czechy | Jaroslav Soukup Zdeněk Vítek Roman Dostál Michal Šlesingr | 1:23:55,2 | +2:17,1 |
8. | Ukraina | Ołeksandr Biłanenko Andrij Deryzemla Wjaczesław Derkacz Serhij Sedniew | 1:24:25,1 | +2:47,0 |
9. | Szwajcaria | Thomas Frei Matthias Simmen Benjamin Weger Simon Hallenbarter | 1:24:36,8 | +2:58,7 |
10. | Kanada | Robin Clegg Marc-André Bédard Brendan Green Jean-Philippe Leguellec | 1:24:50,7 | +3:12,6 |
Składy
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasyfikacja medalowa
Miejsce | Państwo | Razem | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Norwegia | 3 | 2 | 0 | 5 |
2. | Niemcy | 2 | 1 | 2 | 5 |
3. | Rosja | 2 | 1 | 1 | 4 |
4. | Francja | 1 | 2 | 3 | 6 |
5. | Słowacja | 1 | 1 | 1 | 3 |
6. | Szwecja | 1 | 0 | 0 | 1 |
7. | Austria | 0 | 2 | 0 | 2 |
8. | Białoruś | 0 | 1 | 1 | 2 |
9. | Kazachstan | 0 | 1 | 0 | 1 |
10. | Chorwacja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Przypisy
- ↑ a b c d Decision Disciplinary Commision-Decision-Operative-Part-Taja-Gregorin (ang.). olympics.org. [dostęp 2017-12-21].
- ↑ a b O końcowej pozycji decydował fotofinisz
- ↑ a b c d Viktoria Franke: Weitere Olympiaaufstellungen benannt, Teams in Österreich und Schweiz gesetzt (niem.). biathlon-online.de. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-01)].
- ↑ a b c d e f g Viktoria Franke: Nächste Internationale Nominierungen für Vancouver bekannt (niem.). biathlon-online.de. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].
- ↑ a b c d e Viktoria Franke: Erste Nominierungen für Olympische Spiele in Vancouver bestätigt (niem.). biathlon-online.de. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-18)].
- ↑ Viktoria Franke: Schwedisches Olympiateam steht – David Ekholm nicht dabei (niem.). biathlon-online.de. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-22)].
Linki zewnętrzne
- Informacje o zawodach. vancouver2010.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-21)]. (ang.)
- Qualification Criteria (.doc document) System kwalifikacji. biathlon.asn.au. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-30)]. (ang.)
- Kalendarz zawodów. vancouver2010.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-08)]. (ang.)
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Biathlon
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/GOJU/browse/master/AUTHORS.txt, Licencja: MIT
An icon from the OOjs UI MediaWiki lib.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
- The joining of the rings is not correct drawn.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a silver medal
An icon that represents a bronze medal
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flaga Finlandii
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Army World Class Athlete Program biathlete Sgt. Jeremy Teela of the Utah National Guard nears the finish line for ninth place with a time of 25 minutes, 21.7 seconds in the Olympic men's 10-kilometer sprint race Feb. 14, 2010, at Whistler Olympic Park in Callaghan Valley, British Columbia, Canada. It was the best American finish ever on Olympic biathlon competition.
Army biathlete Sgt. Jeremy Teela (bib #28) and other competitors in the 2010 Winter Olympics men's 15-kilometer mass start. #21 Klemen Bauer, #22 Thomas Frei, #24 Tomasz Sikora, #27 Serguei Sednev, #30 Halvard Hanevold
U.S. Army World Class Athlete Program biathlete Sgt. Jeremy Teela, far right, shoots a perfect 10 for 10 from the prone position on his way to a 24th-place finish in the OIympic men's 12.5-kilometer pursuit at Whistler Olympic Park in British Columbia during the 2010 Winter Olympics. With #8: Björn Ferry, with #7 Pavol Hurajt, with #11 Simon Eder