Biblioteka Celsusa
Ten artykuł od 2015-01 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Rozpoczęcie budowy | |
Ukończenie budowy | |
37°56′20,9″N 27°20′26,7″E/37,939139 27,340750 |
Biblioteka Celsusa[1] (tr. Celsus Kütüphanesi) – jeden z ważniejszych zabytków Efezu, który został zrekonstruowany i udostępniony zwiedzającym. Zlokalizowana jest przy skrzyżowaniu ulicy Marmurowej i Drogi Kuretów.
Budynek biblioteki powstał dla uczczenia pamięci Tyberiusza Juliusza Celsusa Polemenusa i jako miejsce jego pochówku. Gmach zbudował syn Celsusa, konsul Gajusz Juliusz Akwila[2], w latach 114-117. Odkryta podczas badań archeologicznych krypta z sarkofagiem mieści się pod posadzką w zachodniej części budynku. Nad nią umieszczono pomieszczenie, które pełniło funkcję biblioteki i czytelni. Salę o wymiarach 16,0 × 10,0 m otaczały podwójne mury, które rozdzielała pusta przestrzeń o szerokości ok. 1,0 m. Takie rozwiązanie miało pomóc zachować stałą wilgotność i temperaturę wnętrza. Zbiory biblioteczne, liczące około 12 tysięcy zwojów, umieszczono w szafach rozlokowanych w niszach ściennych. W centralnej części pomieszczenia najprawdopodobniej znajdował się posąg Ateny.
Budowę biblioteki rozpoczęto w zabudowanym wcześniej terenie, pomiędzy istniejącymi już budynkami. Dla nadania budowli pozorów znacznie większej monumentalności niż pozwalał na to wolny teren budowniczy zaprojektował budynek na podwyższeniu, na które prowadziło 9 stopni zajmujących całą szerokość fasady, którą dodatkowo wysunął do przodu w środkowej osi. To uwypuklenie jest przyczyną złudzenia optycznego, w wyniku którego elementy środkowe sprawiają wrażenie, że są wyższe i szersze. Dwupoziomowa fasada ma szerokość 21,0 m i wysokość 16,0 m. Ścianę budynku poprzedzają kolumny o kompozytowych kapitelach. W niszach ściennych, na dwóch poziomach, umieszczono posągi. Podczas prowadzonych prac wykopaliskowych odnaleziono cztery z nich. Oryginały są eksponowane w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, a w fasadzie umieszczono ich kopie. Są to alegorie cnót (od lewej): Sofia (mądrość), Areté (Dzielność), Ennoia (Myśl) i Episteme (Wiedza).
W 260 roku salę czytelni zniszczył pożar, ocalała fasada. Na przełomie IV i V wieku, na placu przed biblioteką zbudowano fontannę z basenem na wodę.
W latach 1970-1978 przeprowadzono rekonstrukcję budynku i udostępniono go zwiedzającym.
Przypisy
- ↑ Polski egzonim uchwalony na 109. posiedzeniu KSNG.
- ↑ Biblioteka Celsusa w Efezie. WSP Kraków. [dostęp 2015-01-05]. (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Klapi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Library of Celsus, Turkey
Autor: Benh LIEU SONG, Licencja: CC BY-SA 3.0
Façade of the Celsus library, in Ephesus, near Selçuk, west Turkey.
Autor: Praca własna, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Statue at the Celsus library in Ephesus. Inscription in Greek: ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΕΛΣΟΥ, transcription: Epistèmè Kelsou, translation: Knowledge/Science of Kelsos.
(c) Carlos Delgado, CC BY-SA 3.0
Arete sculpture in Ephesus, in modern-day Turkey.