Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

al. „Solidarności” 90

Data założenia

1933

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy”
Ziemia52°14′24,626″N 20°59′15,025″E/52,240174 20,987507
Budynek BIblioteki
III Czytelnia Naukowa

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy jest samodzielną jednostką organizacyjną w formie samorządowej instytucji kultury. Działa w obrębie krajowej sieci bibliotecznej, posiada osobowość prawną i samodzielnie gospodaruje przydzielonym oraz nabytym mieniem. Podstawowym przedmiotem działalności programowej Biblioteki jest zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz uczestnictwo w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Historia

Historia Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy rozpoczyna się 25 stycznia 1933. Tego dnia otwarto pierwszą bibliotekę - Wypożyczalnię nr 4 im. H. Wawelberga. Oprócz wypożyczalni mieściła się tutaj także czytelnia czasopism. Placówka powstała w wyniku umowy z Fundacją Tanich Mieszkań. Wydarzeniem dla Woli było otwarcie 29 marca 1935, III Filii Dzielnicowej przy ul. Karolkowej 45. Był to duży ośrodek biblioteczny. Składał się z Czytelni Naukowej, Wypożyczalni nr 7 im. M. Konopnickiej oraz Biblioteki dla dzieci nr 2. Jednym z fundatorów była Dyrekcja Miejskich Tramwajów i Autobusów. W 1935 Zarząd Miejski przejął 22 wypożyczalnie Towarzystwa Bibliotek Powszechnych. Włączono je do sieci placówek Biblioteki Publicznej, a niektóre ze względów praktycznych połączono z już istniejącymi. Z końcem tego roku rozpoczęły działalność trzy wypożyczalnie. W październiku 1938 otwarto drugą bibliotekę dla dzieci w budynku szkolnym przy ul. Dzielnej 61. Sieć stałych bibliotek uzupełniały punkty biblioteczne organizowane przez Bibliotekę Publiczną w świetlicach. Na Woli było dwanaście punktów z ruchomym, wymiennym księgozbiorem.

W czasie oblężenia Warszawy, we wrześniu 1939, biblioteki nie zaprzestały swojej działalności. Mimo wielu ograniczeń i represji udało się utrzymać ich pracę aż do 1942. Od sierpnia tego roku Biblioteka została zamknięta dla publiczności. Stosowano jedynie wypożyczanie tajne. W czasie powstania warszawskiego większość lokali i księgozbiorów uległa zniszczeniu.

Po wyzwoleniu Biblioteka wznowiła działalność w 1947, kiedy to zostają otwarte trzy placówki. Moment ten poprzedza wielka, ofiarna praca nad zgromadzeniem i przygotowaniem lokali. W 1955 powstał reprezentacyjny gmach biblioteczny przy ul. Świerczewskiego 90 (obecnie al. „Solidarności” 90). Przeniesiono tutaj czytelnię, wypożyczalnię i bibliotekę dla dzieci. Później umieszczono także Wypożyczalnię Kompletów Ruchomych. Powstał największy terenowy ośrodek biblioteczny w Warszawie. W 1968 powstała tu (jako biblioteka eksperymentalna) wyodrębniona terenowa czytelnia naukowa dla młodzieży (wówczas jedyna w Warszawie). Dysponowała specjalnie dobranym księgozbiorem dla starszych dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich.

Struktura

Obecnie sieć biblioteczną dzielnicy Wola tworzą:

Zbiory

Zbiory Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy to 0,53 mln jednostek bibliotecznych. W tym:

  • książki
  • czasopisma
  • programy i gry komputerowe
  • gry planszowe
  • filmy
  • książka mówiona na kasetach magnetofonowych oraz płytach CD, DVD nagranych w formatach Audio-CD, mp3
  • audiobooki
  • e-booki wraz z czytnikami

Wolskie Regionalia

Biblioteka, we współpracy z Ośrodkiem Karta, realizuje projekt Wolskie Regionalia[1], którego celem jest promocja i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego i historycznego dzielnicy oraz ochrona i udostępnienie źródeł historycznych o unikalnej, nieznanej dotąd treści. Ma on przyczynić się do aktywizacji i integracji społeczności lokalnej mieszkańców Woli, oraz promować wśród nich tworzoną przez III Czytelnię Naukową bazę publikacji dotyczących Woli.

Katalogi

Biblioteka dysponuje 2 katalogami dostępnymi w wersji on-line. Są to:

  • Katalog Centralny zawierający całość zbiorów bibliotecznych Bibliotek Wolskich.
  • Bibliografia Regionalna obejmuje książki i czasopisma lokalne zawierające wszelkie wiadomości na temat Woli. Gromadzone informacje dotyczą najczęściej takich zagadnień jak życie społeczne, inwestycje, samorząd, kultura, historia.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wolskie Regionalia. [dostęp 2019-06-19].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Bibliotekawola.jpg
Autor: Warspite, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wola Library in Warsaw
Bibl.jpg
Autor: Katarzyna Jankowska, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Czytelnia naukowa.jpg
Autor: Warspite, Licencja: CC BY-SA 4.0
III Czytelnia Naukowa, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy