Bicykl

Bicykl w Škoda Muzeum (Mladá Boleslav, Czechy)

Bicykl – rodzaj dwukołowego roweru bez przekładni łańcuchowej, z wielkim przednim kołem i małym tylnym (welocyped). Konstrukcja przedniego koła o tak dużej średnicy była możliwa dopiero po patencie Jamesa Starleya i Williama Huntera w 1869 na koło z drutowymi szprychami, pracującymi na rozciąganie[1].

Przed wynalezieniem przekładni łańcuchowej pedały roweru umocowane były bezpośrednio do przedniego koła. Dla uzyskania większej prędkości jazdy powiększano jego średnicę, nawet do 2 metrów. Naturalnym ograniczeniem rozmiarów tego koła była długość nóg rowerzysty, który musiał dosięgnąć pedałów. Jazda na bicyklu była niebezpieczna, szczególne z powodu wysokości – siedząc na siodełku, kierujący nie sięgał stopami do ziemi[1].

Współczesna angielska nazwa bicykla brzmi penny-farthing. Penny to moneta jednopensowa, a farthing – znacznie mniejsza od niej ćwierćpensówka. Nazwa ta powstała, gdy słowo bicycle zaczęło być używane w odniesieniu do coraz popularniejszych rowerów o obu kołach jednakowej wielkości i gdy bicykl ze swym charakterystycznym kształtem zaczął wyglądać osobliwie.

Sposób wsiadania i jazdy na bicyklu

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Bicykl (pol.). Encyklopedia Rowerowa. [dostęp 2020-04-29].

Media użyte na tej stronie

Zbraslav 2011, vysoké kolo Kohout.jpg
(c) autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Prague-Zbraslav, the Czech Republic. Zbraslav Square, a show of Veteran Bicycle Club Zbraslav. A penny-farthing produced by the Smíchov company Kohout.
Ordinary bicycle01.jpg
Autor: Agnieszka Kwiecień (Nova), Licencja: CC BY-SA 3.0
Bicykl, Skoda Muzeum, Mlada Boleslav, Czechy.
Zbraslav 2011, jízda elegance (19).jpg
(c) autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Prague-Zbraslav, the Czech Republic. Zbraslav Square, a show of Veteran Bicycle Club Zbraslav.
Zbraslav 2011, jízda elegance (07).jpg
(c) autor: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Prague-Zbraslav, the Czech Republic. Zbraslav Square, a show of Veteran Bicycle Club Zbraslav.