Biedermann i podpalacze

Biedermann i podpalacze
Biedermann und die Brandstifter
Ilustracja
Pierwsze wydanie dramatu z 1953 roku
Autor

Max Frisch

Tematyka

terroryzm

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1953 rok

poprzednia
Rip van Winkle
następna
Szewska pasja Filipa Hotza

Biedermann i podpalacze (oryg. niem. Biedermann und die Brandstifter) – dramat Maxa Frischa napisany w 1953 roku dla radia, w 1958 autorsko zaadaptowany dla teatru i telewizji jako sztuka w 6 scenach (w 1960 dodano epilog).

Treść

"Do willi pana Biedermanna przychodzą podpalacze. Wyglądają bardzo niewinnie, jeden jest bezrobotnym zapaśnikiem, drugi byłym kelnerem. Pan Biedermann daje im jeść, nawet pozwala im spać na własnym strychu. Chce wierzyć, że to nie są podpalacze. Ale dwaj młodzi ludzie wcale się nie krępują. Nawet nie udają. Na strychu Biedermanna magazynują beczki z benzyną. Biedermann nie dzwoni na policję, nie alarmuje strażaków. Podpalacze są na jego własnym strychu, są swoi i można ich oswoić. Wtedy nie zrobią nic złego. Najwyżej spalą parę kamienic obok. Ale Biedermann nie oswoił podpalaczy, raczej podpalacze oswoili pana Biedermanna. Jadł im niemal z ręki. Nawet im pożyczył zapałki. Potem wybuchł pożar. Spalił się w nim pan Biedermann i jego żona, i jego pokojówka, i stołowe srebra, i willa [...]"[1]. (Teatr Wybrzeże, 1999)

"Bohaterem jest Biedermann, biznesmen z ambicjami politycznymi. Wraz z żoną wiodą dostatnie życie, chcąc być postrzegani jako wzór cnót moralnych i obywatelskich. Miasto jest terroryzowane przez podpalaczy. Chaos i strach nie udzielają się Biedermannowi, przekonanemu, że zło może wydarzyć się tylko u sąsiada. Na strychu biznesmena pojawiają się tajemniczy goście. Biedermann przyjmuje ich jak przyjaciół. Czy zapaśnik i były więzień istnieją naprawdę? Spektakl z zaskakującym, kryminalnym i metafizycznym finałem, dawką czarnego humoru, ze świetnie napisanymi rolami. To zresztą komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów, którzy przenikają społeczeństwo i powodują ludźmi bez ich wiedzy. Konfrontuje widza z tymi, którzy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność. Gdzie zgoda na mniejsze lub większe zło to jak podpisanie cyrografu z diabłem"[2]. (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, 2010)

Wymowa nazwiska

Biedermann to po polsku poczciwiec, lecz jest też określeniem mieszczucha, który osiągnąwszy minimum dobrobytu uważa, że najważniejsze jest jego zachowanie. Wierzy, że dro­bne ustępstwa pozwolą mu zachować odro­binę komfortu i pozy­cję społeczną. Taka postawa doprowadza do katastrofy. Sztukę Maxa Frischa interpretowano jako parabolę groteskowo-historyczną, ukazującą socjolo­giczne i psychologiczne podło­że przemocy istniejącej na świecie, co odczyty­wano jako symboliczne ukazanie źródeł faszyzmu[3].

Ważniejsze polskie inscenizacje dramatu

Max Frisch z Oskarem Wälterlinem podczas próby do Biedermanna i podpalaczy (1958)
Okładka pierwszego programu teatralnego (1958)
rokteatrreżyserobsada
2010Teatr Nowy w ŁodziKrzysztof BabickiAndrzej Szczytko, Małgorzata Flegel, Wojciech Bartoszek, Piotr Seweryński, Ryszard Chlebuś, Teresa Makarska, Leszek Żukowski, Magdalena Kaszewska, Jerzy Krasuń[4]
1999Teatr WybrzeżeKrzysztof BabickiIgor Michalski, Ewa Kasprzyk, Zbigniew Olszewski, Jarosław Tyrański, Adam K. Trela, Alina Lipnicka, Tamara Arciuch
1975Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w SopocieStanisław RóżewiczStanisław Igar, Bogusława Czosnowska, Krzysztof Gordon, Lech Grzmociński, Leszek Ostrowski, Barbara Patorska, Henryk Sakowicz, Kazimierz Iwor
1964Teatr TelewizjiErwin AxerMieczysław Pawlikowski, Barbara Ludwiżanka, Mieczysław Czechowicz, Andrzej Łapicki, Tadeusz Surowa, Hanna Parysiewicz, Edmund Fiedler, Barbara Wrzesińska oraz Kazimierz Rudzki, Jerzy Dobrowolski, Stanisław Gawlik, Marian Friedmann, Witold Skaruch, przewodnik chóru strażaków – Władysław Hańcza,
1959Teatr Współczesny w WarszawieErwin AxerMieczysław Pawlikowski, Barbara Ludwiżanka, Mieczysław Czechowicz, Andrzej Łapicki, Tadeusz Surowa, Hanna Parysiewicz, Edmund Fiedler, Barbara Wrzesińska oraz Kazimierz Rudzki, Jerzy Dobrowolski, Stanisław Gawlik, Marian Friedmann, Witold Skaruch, przewodnik chóru strażaków – Władysław Hańcza,

Bohaterowie dramatu

  • Gottlieb Biedermann, fabrykant i właściciel willi
  • Babette Biedermann, jego żona
  • Willy Eisenring, kelner (podpalacz)
  • Josef Schmitz, zapaśnik (podpalacz)
  • doktor filozofii, ich wspólnik (podpalacz)
  • Anna, służąca
  • wdowa Knechtling
  • policjant
  • dziennikarz
  • chór strażaków

Przypisy

  1. Biedermann i podpalacze - Teatr Wybrzeże w Gdańsku. [dostęp 2010-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-11-30)].
  2. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. [dostęp 2010-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-09)].
  3. D.B. Antena nr 49, 25-11-1991 e-teatr.pl
  4. Teatr przyjemności, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2016-11-14].

Media użyte na tej stronie

Biedermann und die Brandstifter 1958.jpg
Autor: H.-P.Haack, Licencja: CC BY 3.0
Frisch, Max: Biedermann und die Brandstifter. Ein Lehrstück ohne Lehre. Mit einem Nachspiel.

Berlin und Frankfurt am Main: Suhrkamp 1958, 173 Seiten + 1 nicht paginierte Seite. Erstausgabe (Wilpert/Gühring² 24). Original-Karton 8° mit Rückenlängstitel, Gestaltung Imre Reiner.

Uraufführung 1958 am Züricher Schauspielhaus.
Max Frisch mit Oskar Wälterlin - Com M07-0074-0001.jpg
Autor:
NieznanyUnknown , Comet Photo AG (Zürich)
, Licencja: CC BY-SA 4.0
Max Frisch sitzend auf einem Metallkorbstuhl mit Oskar Wälterlin, Proben zu "Biedermann und die Brandstifter" und "Die grosse Wut des Philipp Hotz"
Biedermann und die Brandstifter1953.jpg
Autor: H.-P.Haack, Licencja: CC BY 3.0
Frisch, Max: Herr Biedermann und die Brandstifter. Mit einem Nachwort von Christian E. Lewalter.

Hamburg: H. Bredow, ohne Jahresangabe, 36 Seiten; (= Hörwerke der Zeit 2); Erstdruck (Wilpert/Gühring² 20). Original-Karton mit geradem Rücken.

Erstsendung des Hörspiels "Herr Biedermann und die Brandstifter" im März 1953 Bayerischer Rundfunk.