Bill Browder
Browder na Światowym Forum Ekonomicznym w 2011 roku | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie | przedsiębiorca, działacz społeczny |
William Felix Browder (ur. 23 kwietnia 1964 w Chicago) − amerykańsko-brytyjski przedsiębiorca i działacz społeczny, ścigany przez organy ścigania Federacji Rosyjskiej.
Życiorys
Pochodzi z żydowskiej rodziny działaczy komunistycznych. Jego dziadek Earl Browder był sekretarzem generalnym amerykańskiej partii komunistycznej i dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich. Ojciec Browdera, Felix, był utalentowanym fizykiem, w wieku 20 lat zdobył doktorat na Princeton University[1].
Browder urodził się 23 kwietnia 1964 roku w Chicago. Studiował ekonomię na University of Chicago, następnie zrobił studia MBA na Stanford University.
Od 1996 roku zarabiał w Moskwie, gdzie prowadził wraz z Edmondem Safra i Benym Steinmetzem fundusz inwestycyjny Hermitage Capital Management, który przyniósł duże zyski[1]. Kupował tam po niskich cenach udziały w źle zarządzanych firmach i przeprowadzał reformę zarządzania, by podnieść efektywność i tym samym wartość przedsiębiorstwa. Prowadził ponadto akcję ujawniania korupcji w Rosji[2]. W 2005 roku w jego firmie Hermitage Capital Management została przeprowadzona akcja rosyjskich służb podatkowych, które dopatrzyły się rzekomej defraudacji środków[1]. Funkcjonariusze skonfiskowali dokumenty księgowe i pobili stawiających opór pracowników, a Browdera deportowali, w związku z czym sprzedał swój majątek i przeniósł swoją działalność do innych krajów[2].
Dzięki zajętym dokumentom rosyjskie służby przeprowadziły serię procesów, w wyniku których przejęto należące uprzednio do funduszu przedsiębiorstwa i doprowadzono do ponownego opodatkowania. W ten sposób wyprowadzono z tych przedsiębiorstw 230 mln dolarów[2], które trafiły następnie do organizacji przestępczych[1]. Oszustwa rosyjskich służb zostały ujawnione przez prawnika podatkowego Browdera, Siergieja Magnitskiego, który zaczął domagać się odszkodowania od rosyjskiego państwa. Aresztowany, bity i przetrzymywany w złych warunkach zmarł po roku, 16 listopada 2009 roku[2].
W.F. Browder obwinia siebie za śmierć S. Magnitskiego i od czasu jego śmierci przeznaczył znaczne środki na śledztwo, które miało wyjaśnić mechanizmy nieuczciwej działalności rosyjskich służb, a wyniki opublikował w prasie i przedstawił w filmach dokumentalnych. Prowadził również lobbing na rzecz wprowadzenia sankcji wobec ludzi, którzy skorzystali na nieuczciwej działalności i byli współodpowiedzialni za śmierć Magnitskiego. W efekcie jego zabiegów Kongres USA uchwalił tzw. ustawę Magnitskiego w 2012 roku[2].
W 1998 zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa, chcąc nie płacić podatków[3].
Na podstawie działalności w Rosji i Europie Wschodniej Browder napisał książkę - "Czerwony alert" W 2014 roku w Polsce opublikowało ją wydawnictwo Sonia Draga[4].
Przypisy
- ↑ a b c d Bill Browder: 'Putin is a Macbeth figure...bad things will happen to him'. [w:] Management Today [on-line]. Haymarket Media Group Ltd. [dostęp 2015-03-27]. (ang.).
- ↑ a b c d e Rosyjski biznes bez znieczulenia, Onet.pl, 22 marca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-03-25] .
- ↑ Natasha Bertrand: Inside the battle between an anti-Putin banker and the firm that produced the Trump-Russia dossier. businessinsider.com, 9 January 2018. [dostęp 2018-02-26].
- ↑ Czerwony alert - Literatura faktu - Wydawnictwo SONIA DRAGA, www.soniadraga.pl [dostęp 2018-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-16] (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: World Economic Forum from Cologny, Switzerland, Licencja: CC BY-SA 2.0
DAVOS/SWITZERLAND, 27JAN11 - William F. Browder, Chief Executive Officer Hermitage Capital Management, asks questions during the session 'Russia's Next Steps to Modernization' at the Annual Meeting 2011 of the World Economic Forum in Davos, Switzerland, January 27, 2011.
Copyright by World Economic Forum
swiss-image.ch/Photo by Michael Wuertenberg