Bill Hewlett

Bill Hewlett
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

William Hewlett

Data i miejsce urodzenia

20 maja 1913
Ann Arbor

Data i miejsce śmierci

12 stycznia 2001
Palo Alto

Zawód, zajęcie

wynalazca, przedsiębiorca

William „Bill” Hewlett (ur. 20 maja 1913 w Ann Arbor, zm. 12 stycznia 2001 w Palo Alto) – amerykański wynalazca i organizator przemysłu komputerowego.

Współzałożyciel Hewlett-Packard Company, podał się do dymisji jako prezes w 1977 i zrezygnował z funkcji dyrektora naczelnego w 1978. Prezes zarządu HP do 1983, kiedy to został wiceprezesem rady dyrektorów spółki. W 1987 otrzymał status dyrektora honorowego, którym pozostał do śmierci. Był działaczem różnych organizacji naukowych i członkiem wielu akademii nauk.

Studiował na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uzyskał stopień bakałarza w 1934. W 1936 stopień magistra elektrotechniki przyznał mu Massachusetts Institute of Technology, zaś Uniwersytet Stanforda w 1939 stopień inżyniera.

W czasie studiów na stanfordzkiej uczelni poznał Davida Packarda, z którym się serdecznie zaprzyjaźnił. Wspólnie w 1939 założyli przedsiębiorstwo Hewlett-Packard Company z kapitałem zakładowym 538 dolarów.

Hewlett pozostawał w ścisłym kierownictwie spółki do 1987, z wyjątkiem lat służby wojskowej podczas II wojny światowej, kiedy to kierował zespołem elektroniki Wydziału Nowych Technologii Departamentu Wojny. Pod koniec służby należał do specjalnego zespołu badającego wojenne osiągnięcia Japonii.

W 1947, wkrótce po powrocie do Palo Alto, Hewlett został wiceprezesem HP. Został wybrany wiceprezesem zarządzającym w 1957, prezesem w 1964; stanowisko dyrektora naczelnego objął w 1969. Oprócz zainteresowań zawodowych William Hewlet posiadał też obszerną wiedzę botaniczną. Był alpinistą, narciarzem i zapalonym wędkarzem.

W 1983 prezydent Ronald Reagan przyznał mu National Medal of Science, najwyższe amerykański odznaczenie naukowe.

Hewlett otrzymał liczne doktoraty honoris causa, między innymi z prawa od Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytet Yale, Mills College, Uniwersytetu Marquette’a i Uniwersytetu Browna; nauk technicznych od Polytechnic Institute of New York, Kenyon College, Uniwersytetu w Notre Dame, Dartmouth College i Utah State University; z humanistyki od Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Był także doktorem h. c. włoskiego Uniwersytetu Bolońskiego.

Media użyte na tej stronie

National Medal of Science.jpg
Obverse of the United States National Medal of Science
William Hewlett 1993.jpg
Autor: Copyright held by English Wikipedia User:Alanhtripp. Na Commons przeniesiono z Wikipedia.org English Wikipedia. by User:Scm83x. Uploaded to commons by User:Ims, Licencja: CC-BY-SA-3.0
William Hewlett, co-founder of Hewlett-Packard)