Biskupi zwienigorodzcy

Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Zwienigorodzie – katedra biskupów zwienigorodzkich

Biskupi zwienigorodzcywikariusze eparchii moskiewskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia

Jako pierwszy biskup Zwienigorodu wymieniany jest Daniel, biskup smoleński. Prawdopodobnie nie powstała wówczas jednak eparchia zwienigorodzka, a jedynie biskup Daniel rezydował wówczas w Zwienigorodzie. Daniel opuścił Smoleńsk na początku lat 80. XIV w. z powodu swoich promoskiewskich sympatii, kiedy to księstwo smoleńskie znalazło się w strefie wpływów Wielkiego Księstwa Litewskiego[a]. Wygnany hierarcha otrzymał Zwienigorod w biskupie władanie z nominacji Dymitra Dońskiego i w 1383 wzmiankowany jest jako „władyka zwienigorodzki”. Jednakże część ówczesnych latopisów (głównie twerskie), nadal nazywa Daniela „biskupem smoleńskim”, nie bacząc na to, iż wówczas katedrę smoleńską objął już biskup Michał[1].

Prawdopodobnie po raz pierwszy jako wikariat eparchii moskiewskiej ustanowiono biskupstwo zwienigorodzkie w 1681 z katedrą biskupią w soborze Archangielskim na moskiewskim Kremlu. Jednakże w tym samym roku wikariat został zniesiony[2].

W 1921 reaktywowano biskupstwo zwienigorodzkie jako wikariat eparchii moskiewskiej, ale w 1931 ponownie je zniesiono[2]. Kolejna reaktywacja nastąpiła 29 listopada 1962 decyzją Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[3].

W latach 1974–1995 biskupi zwienigorodzcy byli przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego przy prawosławnym Patriarchacie Antiochii i całego Wschodu[2].

Lista biskupów zwienigorodzkich

Uwagi

  1. Księstwo smoleńskie stało się lennem litewskim po bitwie nad Wiechrą 29 kwietnia 1386
  2. Eparchia kołomieńska istniała do 1799 r.

Przypisy

  1. ДАНИИЛ, www.pravenc.ru [dostęp 2019-04-09] (ros.).
  2. a b c Звенигородское Викариатство, www.pravenc.ru [dostęp 2019-04-09] (ros.).
  3. Определения Священного Синода [1962.11.29: архим. Владимиру (Котлярову) быть епископом Звенигородским, викарием Московской епархии] // Журнал Московской Патриархии. М., 1963. №1. стр. 27.

Media użyte na tej stronie

Ascension-cathedral-zvenigorod.jpg
Autor: A.Savin (WikiCommons), Licencja: CC BY-SA 3.0
Ascension Cathedral in Zvenigorod, Moscow Oblast