Biskupice (Zabrze)

Biskupice
Dzielnica Zabrza
Ilustracja
Biskupice, bloki przy placu Hutniczym (2021)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Zabrze

W granicach Zabrza

1 stycznia 1927

Zarządzający

Maciej Zgrzendek

Powierzchnia

10,24 km²

Populacja 
• liczba ludności


12 530

Strefa numeracyjna

032

Kod pocztowy

41-803

Tablice rejestracyjne

SZ

Położenie na mapie Zabrza
Położenie na mapie
Portal Polska

Biskupice (niem. Biskupitz, śl. Biskupicy) – dzielnica miasta Zabrze.

Nazwa

W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego), spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna, w latach 1295–1305, miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie: Byscupitz[1].

Historia

Kościół św. Jana Chrzciciela (2021)

Biskupice mają najstarszy rodowód spośród wszystkich zabrzańskich dzielnic. Ślady osadnictwa prehistorycznego odnalezione w łachach piasku nad Bytomką sięgają epoki kamiennej, około 10 000 lat p.n.e. Okolica Biskupic wzmiankowana jest w bulli papieża z 1155 roku oraz w dokumencie Kazimierza I, księcia opolskiego, z 1222 roku, zezwalającym na osadnictwo na terenach należących do dóbr Ujazdu. Wieś Biskupice jako własność biskupów wrocławskich została wymieniona w dokumencie z 1243 roku[2]. Istnienie parafii potwierdzone zostało w wykazie świętopietrza z 1326 roku, mimo iż pleban od św. Jana nic nie zapłacił. Biskupice zostały spalone w 1241 roku przez Mongołów.

W roku 1354 dobra biskupickie prawdopodobnie użytkował biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli. Wiek XVII to okres panowania w Biskupicach rodów: von Praschma (Prażma), Konieckich, Biały Bielskich, Zwolskich, Welczków, von Rauthen. W 1742 roku, w efekcie pierwszej wojny śląskiej, Biskupice znalazły się pod panowaniem królów pruskich, a w roku 1743 w powiecie bytomskim. W 1748 roku dobra biskupickie zostały sprzedane przez Jana hr. Dunin Franciszkowi Wolfgangowi von Stechow, którego spadkobierczyni Elżbieta wniosła Biskupice w wianie rodzinie hrabiów von Ballestrem, jednej z największych rodzin magnatów przemysłowych na Górnym Śląsku. Wiek XIX, szczególnie jego druga połowa, to w Biskupicach okres gwałtownej industrializacji. W owym czasie August Borsig stworzył podwaliny pod jeden z największych kombinatów przemysłowych. Rozwój przemysłu przyciągnął rzesze ludności szukającej pracy, a to z kolei wymusiło potrzebę budowy zaplecza socjalnego – dziś Osiedle Borsiga.

W latach 1926–1933 przy ulicy Jana Kasprowicza znajdowała się siedziba Komitetu Obwodowego Komunistycznej Partii Polski.

Przypisy

  1. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  2. Panic 1991 ↓.

Bibliografia

  • Idzi Panic: Wczesnośredniowieczne osadnictwo w kasztelanii bytomskiej. W: Z dziejów dzielnic Bytomia. Jan Drabina (red.). Bytom: Towarzystwo Miłośników Bytomia, 1991, s. 12, seria: Magazyn Bytomski tom VIII.

Linki zewnętrzne

Panorama Biskupic, widok z hałdy: po lewej kościół św. Jana Chrzciciela, po prawej kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Panorama Biskupic, widok z hałdy: po lewej kościół św. Jana Chrzciciela, po prawej kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Media użyte na tej stronie

POL Zabrze dzielnice Biskupice.svg
Autor: Dżamper, Licencja: CC BY-SA 4.0
Położenie dzielnicy Biskupice w Zabrzu.
Zabrze Biskupice 2021.jpg
Autor: Adrian Tync, Licencja: CC BY-SA 4.0
widok na Zabrze-Biskupice, najpewniej z wiaduktu nad ul. Drzymały, z lewej blisko centrum bloki przy placu Hutniczym, kościół św. Jana Chrzciciela
Zabrze-Biskupice, kościół św. Jana Chrzciciela 01.jpg
Autor: Gabriel Wilk, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zabrze, kościół św. Jana Chrzciciela w Biskupicach - widok od wschodu
Zabrze Biskupice z haldy.jpg
Autor: Ludek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biskupice, dzielnica Zabrza, widok z hałdy. Po lewej kościół św. Jana Chrzciciela, po prawej kościół Wniebowzięcia Najswiętszej Maryi Panny.