Bitwa o Cchinwali

Bitwa o Cchinwali
Wojna w Osetii Południowej 2008
Ilustracja
Przemieszczenia przeciwstawnych sił, 8 sierpnia 2008
Czas

8 sierpnia 2008 - 10 sierpnia 2008

Miejsce

Cchinwali

Terytorium

 Osetia Południowa
 Gruzja

Przyczyna

ofensywa rosyjska 2008 r.

Wynik

zwycięstwo Rosji i Osetii Południowej

Strony konfliktu
 Gruzja Osetia Południowa
 Rosja
Dowódcy
Mamuka KuraszwiliAnatoly Barankevich
Anatolij Chrulow z 58 Armii Federalnej

Marat Kulachmetow
Sulim Jamadajew

Siły
Gruzja nieznaneOsetia Południowa nieznane
Rosja 1700 żołnierzy
Straty
Gruzja prawdopodobnie 30 zabitych żołnierzy, dokładna liczba jednak nieznana Osetia Południowa nieznany
 Rosja co najmniej 25 zabitych
ponadto przynajmniej kilkadziesiąt ofiar cywilnych [1]
Położenie na mapie Osetii Południowej
Mapa konturowa Osetii Południowej, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
42°13′59,1600″N 43°57′57,9600″E/42,233100 43,966100

Bitwa pod Cchinwali – walka o stolicę Osetii Południowej w dniach 8-10 sierpnia 2008 w ramach II wojny w Osetii Południowej. Cchinwali było głównym celem dla armii gruzińskiej w Osetii Południowej.

Bitwa

O północy 8 sierpnia 2008 rozpoczął się gruziński atak rakietowy na zbuntowaną prowincją Gruzji, Osetię Płd. w ramach operacji pod kryptonimem "Czyste Pole", a w godzinach nocnych rozpoczęły się walki na obrzeżach Cchinwali. Nocne walki opierały na długotrwałym ostrzale artyleryjskim i bombardowaniu z powietrza. Około godziny 2.20 gruziński minister spraw reintegracji Temuri Jakabaszwili ogłosił, że Cchinwali jest oblężone przez siły gruzińskie. Po godzinie bombardowania wojska gruzińskie przeniosły się do centrum miasta, gdzie napotkały opór rebeliantów z Osetii Płd. Od 8. rano walki objęły południowe dzielnice miasta[2], a pół godziny później prezydent Osetii Płd. Eduard Kokojty powiedział: "W pełni kontrolujemy naszą stolicę, walki trwają na przedmieściach". W wyniku wymiany ognia z separatystami zostało zniszczonych kilka czołgów, jednak pomimo kolejnych strat po stronie Gruzji, na bieżąco zajmowali kolejne sektory miasta, by o 14.30 przejąć pełną kontrolę nad miastem.

Z kolei po godzinie 8. rosyjskie siły wsparcia lotniczego przeprawiły się przez granicę z Osetią Południową i następnie ostrzeliwały ziemie Gruzji[3] [4].

Symbol 58. Armii

O godzinie 16. siły rosyjskich batalionów z 58 Armii Federalnej osiągnęły Cchinwali [5], którą następnie zbombardowali. Tym samym Gruzja traciła kolejne dzielnice osetyjskiej stolicy[6]. O 17. rozpoczął się marsz sił rosyjskich z północy na południe stolicy. Godzinę później artyleria rosyjska przeszła do szturmu południowych dzielnic. Wieczorem rosyjskie dowództwo poinformowało o 12 zabitych i 150 rannych żołnierzy. Później Micheil Saakaszwili oznajmił, że w walkach zginęło 30 gruzińskich żołnierzy[7]

Eduard Kokojty doniósł o 1400 zabitych cywilach. Jednak Human Rights Watch donosiło o kilkudziesięciu ofiarach[8] Rzeczniczka separatystycznego rządu Irina Gogłajewa oświadczyła o godz. 22., że nadal trwają ciężkie walki na południu miasta, a północne części Cchinwali są kontrolowane przez jednostki obrony Osetii Północnej.

Rano 9 sierpnia 2008 po nocnych walkach o ok. 9.00 oddziały rosyjskich spadochroniarzy wkroczyły do Cchinwali. Po kilkudziesięciu minutach armia rosyjska podała, że zupełnie "wyzwoliła" stolicę Osetii Płd. z rąk gruzińskich. Po południu gruzińskie siły podjęły nową ofensywę na obrzeżach miasta wykorzystując artylerię rakietowa. Artyleria gruzińska zniszczyła 3 czołgi rosyjskie i raniła w zasadzce generała broni 58. Armii Anatolija Chrulowa. Tuż przed północą artyleria zakończyła ostrzał, jednak piechota walczyła dalej na obrzeżach Cchinwali. Miasto pozostawało bez żywności i wody pitnej, a siły Osetii oskarżały Gruzję, że ta nie zorganizowała korytarza ewakuacji dla cywilów.

10 sierpnia 2008 siły rosyjsko-osetyjskie przejęły pełna kontrolę nad miastem[9], a siły gruzińskie po 9.00 wycofywały się[10]. Szef gruzińskiego departamentu informacji MSW Szota Utiaszwili zakomunikował - "nasze siły zostały całkowicie wycofane". Później jednak widziano grupkę piechoty gruzińskiej na przedmieściach Cchinwali.

Skutki

Gruzini przegrali bitwę, w której to na początku zajęli stolicę Osetii Południowej po niewielkim naporze obronnych sił Osetii. Gdy tylko siły rosyjskie zaatakowały miasto Gruzini wycofali swoje wojska z Cchinwali, nie mogąc sobie poradzić z natarciem Rosjan. Wojska gruzińskie doznały klęski w swoim najpoważniejszym celu jakim było odzyskanie zbuntowanej prowincji. Rosja stała się obrończynią prorosyjskiej prowincji, zauważyła również, że w trakcie wojny Gruzja jest słabszym państwem, więc w dalszej fazie wojny walczyła na terytorium Gruzji. Gruzinom pozostało więc w następnej fazie wojny bronić terytorium własnego kraju z miastami takimi jak Zugdidi, Gori, Tbilisi.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

Media użyte na tej stronie

South Ossetia location map relief.svg
Autor: Bouron, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of South Ossetia with relief
Battle icon active (rifles).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Abstract crossed rifles symbol on sunburst
Flag of South Ossetia.svg
Flag of South Ossetia
Big58.jpg
emblem 58th Army (Russian Federation)
Kokojty zhgjot narkotiki.jpg
Mr. Eduard KOKOITY, President of the Republic of South Ossetia burns drugs at an anti-drug ceremony in Tskhinval.
Tskhinvali battles (8 August) (en).svg
Autor: Giorgi Balakhadze, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tskhinvali battles in Russo-Georgian war.