Bitwa o Panamę

Bitwa o Panamę
Ilustracja
Przesmyk Panamski na mapie z XVII w.
Czas20 stycznia 1671
MiejscePanama
TerytoriumWicekrólestwo Peru
Przyczynachęć zdobycia hiszpańskich bogactw
Wynikzwycięstwo piratów
Strony konfliktu
HiszpaniaPiraci
Dowódcy
prezydent, audiencji, PanamyHenry Morgan
Siły
ok. 3000 ludzi, w tym:
24,5 kompanii, piechoty
400 kawalerzystów
600 Czibczów;
kilkanaście armat
ok. 1000 ludzi[1]
Straty
znacznestosunkowo duże
brak współrzędnych

Bitwa o Panamę – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 stycznia 1671 pomiędzy piratami dowodzonymi przez Henry'ego Morgana a hiszpańską załogą Panamy dowodzoną przez prezydenta audiencji panamskiej.

Prolog

Panama należała w XVII w. do najbogatszych miast Wicekrólestwa Peru i całego Nowego Świata. Hiszpanie czerpali z tej posiadłości olbrzymie zyski, gdyż krzyżowały się tam szlaki handlowe i istniały ogromne złoża srebra. Miasto było położone nad Pacyfikiem, w tzw. Złotej Kastylii, dzięki czemu stosunkowo łatwo przewożono towary z Morza Karaibskiego nad Ocean Spokojny i z powrotem i nie obawiano się ataków piratów lub innych wrogich sił (głównie Anglii).

Tę pewność siebie Hiszpanów postanowił wykorzystać jeden z najsławniejszych piratów Karaibów – Henry Morgan. W końcu 1670 zebrał on 36 statków pirackich (angielskich i francuskich) – była to największa flota piracka w historii – i 16 grudnia wypłynął z Haiti w kierunku wysepki Santa Catalina (w archipelagu Wysp Świętego Andrzeja[2]).

Szlak do Panamy

Na Santa Catalinie flota Morgana, po krótkich negocjacjach z miejscowym garnizonem, zajęła wyspę i dozbroiła się w 40 armat, muszkiety i zapas amunicji. Następnie część pirackich sił w sile 5 okrętów pod dowództwem kapitana Josepha Bradleya popłynęła do ujścia rzeki Chagres, która była najszybszą drogą wiodącą do Panamy. Ujścia bronił silnie umocniony fort San Lorenzo (przy nadmorskiej osadzie Chagres, ale po dwudniowej walce, piraci zdobyli umocnienia. W czasie walk poległo ok. 300 Hiszpanów oraz 100 bukanierów, a po kilku dniach Bradley zmarł z powodu odniesionych ran.

11 stycznia główne siły wraz z Morganem wypłynęły w górę Chagres, a po kilku dniach rozpoczęto marsz przez zalesione wzgórza. Przez cały ten czas ekspedycji doskwierał znaczny głód, gdyż mieszkańcy lokalnych wiosek opuszczali swoje domostwa zabierając całą żywność. Jednak 19 stycznia piratom po uciążliwym marszu udało się wyjść nad wybrzeże Pacyfiku i stanąć w pobliżu Panamy.

Bitwa

20 stycznia siły Morgana wymaszerowały na pozycje na polach przed miastem, gdzie rozlokowała się armia hiszpańska: dwa szwadrony kawalerii, cztery regimenty piechoty oraz stado bydła dla rozproszenia napastników. Piraci podzielili się z kolei na cztery formacje: awangardę złożoną z francuskich strzelców wyborowych, skrzydła oraz ariergardę, które składały się z Anglików.

Bitwę rozpoczęła szarża hiszpańskiej kawalerii, ale wobec grząskiego gruntu (kilkudniowe opady przed bitwą) konie musiały zwolnić, a salwy francuskich bukanierów załamały ostatecznie ten atak. W tym momencie do ataku ruszyła królewska piechota, próbując osłaniać odwrót kawalerii, ale z kolei dostała się pod ostrzał piratów zgrupowanych na skrzydłach. Ostatnią próbą zmiany losu bitwy było wypuszczenie na tyłach napastników stada bydła, ale również to zakończyło się niepowodzeniem. Celny ogień piratów zmusił stado do rozproszenia się w kilku kierunkach. W tej sytuacji resztki hiszpańskich sił wycofały się do miasta, a piraci rozpoczęli przygotowania do szturmu.

Jeszcze tego samego dnia Henry Morgan przypuścił decydujący atak. Hiszpanie byli dobrze ufortyfikowani i zadali piratom znaczne straty z armat, ale w ciągu kilku godzin piraci zmusili obrońców do wycofania się z miasta. Niezdobyta Panama została zajęta, ale mieszkańcy zdążyli przed napaścią zbiec i ukryć większość wartościowych rzeczy.

Po bitwie

Pozostałości panamskiej katedry spalonej przez piratów Henry Morgana
Piraci z łupami w zdobytym mieście na obrazie Howarda Pyle'a

Piraci splądrowali zdobyte miasto, a następnie na rozkaz Morgana spalili je. Według przekazu pożar szalał przez 4 tygodnie i strawił ponad 5 tys. budynków i magazynów. Zgliszcza Panamy zaś ponownie przeszukano i ogołocono z przeoczonych wcześniej kosztowności. Mimo że w spalonym mieście przepadło wiele nieraz bezcennych kosztowności, klejnotów i dzieł sztuki, to łączny łup wyniósł ok. 155 tys. ówczesnych funtów szterlingów (w 1990 ok. 25 575 000 dolarów według wartości funta z 1790[3], a uwzględniając procesy inflacyjne od XIX wieku, obecnie byłoby to jeszcze więcej).

Kilka tygodni po zdobyciu miasta i zgromadzeniu dóbr, piraci wrócili na wybrzeże, jednak Morgan zagarnął większość skarbu i uciekł z nim na Jamajkę. Ponieważ nigdy nie udało się odnaleźć nawet części zagarniętego majątku, zaczęły krążyć plotki, że kapitan ukrył go gdzieś po drodze lub nawet w bardziej odległym rejonie Karaibów. Sam pirat zaś został w 1672 aresztowany i krótko więziony w Anglii, ponieważ ataku na Panamę dopuścił się już po zawarciu traktatu pokojowego pomiędzy Hiszpanią i Anglią.

Panama została odbudowana – jako tzw. Panama Nuevo – w 1674, w pobliżu opuszczonych zgliszczy (odtąd zwanych Panama La Vieja), ale już nigdy nie odzyskała w pełni swojej pozycji sprzed 1671.

W 1927 w podziemiach ruin kościoła Świętego Jana w Panamie odkryto kilka skrzyń z kosztownościami, które być może zostały tam ukryte przed napaścią piratów[4].

Największe okręty floty Henry'ego Morgana

Nazwa okrętuKapitanWyporność (t)Uzbrojenie (armaty)ZałogaBandera
Satisfaction (okręt flagowy)Henry Morgan12022140Royal Navy
Ste CatherineTribetor10014110Pavillon royal de France.svg
CivillianJohn Erasmus801275Royal Navy
Ste PeterPearse Hantol801090Pavillon royal de France.svg
GalliardenaGascoine801080Pavillon royal de France.svg
Ste JohnDiego801080Pavillon royal de France.svg
May-FlowerJoseph Bradley7014100Royal Navy
John of VaughallJohn Pyne70660Royal Navy
DolphinJohn Morris601060Royal Navy
ConstantThomas Coone Leloramell60640Royal Navy

Przypisy

  1. Wyprawa Morgana liczyła 1400–1850 ludzi, ale część obsadziła umocnienia wzdłuż trasy pochodu piratów, a część poległa w walce przed dotarciem do Panamy;
  2. Na wschód od wybrzeża Nikaragui;
  3. 1£~ 4,5 reala (łup wyniósł 30 tys. funtów i 750 tys. reali), a w 1790 1£= 165$ z 1990;
  4. Sunken Treasures, www.titanic-nautical.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-09].

Bibliografia

  • Terry Breverton, Admiral sir Henry Morgan: king of buccaneers, Gretna 2005.
  • Alexander Exquemelin, Dzienniki piratów. Dzieje kapitana Morgana i bukanierów, ręką naocznego świadka spisane [pod red. Terry'ego Brevertona], Warszawa 2009.
  • Manuel Lucena Salmoral, Piratas, Bucaneros, Filibusteros y Corsarios en América, Madrid 1992.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Pyle pirates city.jpg
Extorting Tribute from the Citizens: illustration of pirates' taking over a city
Pavillon royal de France.svg
A white flag sown with fleurs de lis, which served as the flag of the royal family of France according to the royal decree of Charles X of the du 11th of june 1828. Some consider it as the flag of the kingdom of France from 1815-1830, but that claim is contested.
Map of the Isthmus of Darien and Panama.jpg
Map of the Isthmus of Darien and Panama by Herman Moll
Panama viejo arquelogico.jpg
Autor: Melpanama, Licencja: CC BY 3.0
Casa Terrín in Panama Viejo
English Red Ensign 1620.svg
Red Ensign, as used by the Royal Navy, and merchant vessels of Kingdom of England from 1620-1707. Uploading with more accurate name.