Bitwa pod Al-Mazzą

Bitwa pod Al-Mazzą
II wyprawa krzyżowa
Czas24 lipca 1148
Miejsceokolice Damaszku, wieś Al-Mazza
TerytoriumEmirat Damaszku
Przyczynapróba niedopuszczenia krzyżowców do Damaszku
Wynikzwycięstwo krzyżowców
Strony konfliktu
KrzyżowcyEmirat Damaszku
Dowódcy
Baldwin III
Ludwik VII Młody
Konrad III Hohenstauf
nieznany
Siły
15000 krzyżowców francuskich:

2000 krzyżowców niemieckich:[1]

  • 200 konnych rycerzy
  • 1800 piechoty

6550 wojsk Królestwa Jerozolimy:

  • 550 konnych rycerzy
  • 6000 piechoty
nieznane
Straty
znikomeciężkie
brak współrzędnych

Bitwa pod Al-Mazzą – starcie zbrojne, mające miejsce 24 lipca 1148 roku w ramach II wyprawy krzyżowej w pierwszym dniu walk o Damaszek, zakończone wygraną chrześcijan.

Atak krzyżowców na Damaszek i bitwa w gajach

Po przybyciu do Palestyny, król Francji Ludwik VII i król Niemiec Konrad III odbyli naradę z królem Jerozolimy Baldwinem III w sprawie dalszego przebiegu krucjaty. Krzyżowcy europejscy skłonili Baldwina, by poprowadzić wspólną wyprawę przeciwko Damaszkowi[2]. Armia chrześcijańska wyruszyła z Galilei w połowie lipca 1148 i podążyła drogą przez Banijas.

W sobotę, 24 lipca, dotarła pod Damaszek i rozłożyła się obozem na skraju gajów i ogrodów, które otaczały miasto. Łacinnicy zatrzymali się początkowo w miasteczku Manazil al-Asakir, znajdującym się 6 km na południe od Damaszku. Nie pozostali tam długo i jeszcze tego samego dnia przenieśli się do wioski Al-Mazza, bogato zaopatrzonej w wodę. Tam zagrodziły im drogę oddziały damasceńskie. Po krótkiej bitwie, muzułmanie zostali zmuszeni do odwrotu. Po tym zwycięstwie, krzyżowcy rozproszyli się w celu pozbycia się wszystkich żołnierzy nieprzyjaciela, którzy ukrywali się w okolicznych gajach[3].

Przypisy

  1. Liczba rycerzy wśród krzyżowców niemieckich jest jedynie domniemana. Przed bitwą nad rzeką Bathys, armia niemiecka liczyła 20 tys. ludzi, z czego 2 tys. było rycerzami, więc proporcje między rycerstwem a piechotą wynosiły 2:18. Zakładam, że po bitwie, kiedy armia ta skurczyła się do 2 tys., nadal występowały te same proporcje między rycerzami a piechotą.
  2. Wilhelm z Tyru, XVII, 1, s. 578-579.
  3. Ibid., XVII, 2-5, s. 760-767.

Bibliografia

  • Wilhelm z Tyru, Historia rerum in partibus transmarinarum gestarum
  • Steven Runciman, Dzieje wypraw krzyżowych, tom II, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987, ​ISBN 83-06-01457-X