Bitwa pod Apollonią

Bitwa pod Apollonią
I wojna macedońska 215205 p.n.e.
Ilustracja
Lokalizacja Apolloni (Epir)
Czas214 p.n.e.
MiejsceApollonia (Iliria)
TerytoriumEpir
Wynikzwycięstwo Rzymian
Strony konfliktu
RzymianieMacedonia
Dowódcy
Kwintus Newiusz KristaFilip V
Siły
2 000nieznane
Straty
nieznane3 000
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
40,716667°N 19,466667°E/40,716667 19,466667

Bitwa pod Apollonią – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 214 p.n.e. w trakcie pierwszej wojny rzymsko-macedońskiej, będące pierwszą poważną porażką Filipa V.

W roku 214 p.n.e. Filip V Antygonida przemaszerował przez Epir, chcąc połączyć się tam z wojskami swoich greckich sojuszników. Równocześnie flotę, która mogła liczyć ponad 200 lekkich okrętów, wysłał z kolejnymi wojskami do ujścia rzeki Aoos. Połączona armia uderzyła na Apollonię, ale szturm się nie powiódł. Filip zdobył więc port Orikon, gdzie zostawił mały garnizon i rozpoczął regularne oblężenie Apolonii. Obrońcy Orikonu zdołali zawiadomić stacjonującego w Brundisium Waleriusza Lewinusa, który natychmiast przerzucił przez cieśninę Otranto armię liczącą co najmniej 6 tys. legionistów, zdobył Orikon i potajemnie przerzucił 2 000 żołnierzy do Apollonii. Następnie Apollończycy i Rzymianie, dowodzeni przez Kwintusa Newiusza Kristę przeprowadzili nocą niespodziewaną wycieczkę, wywołując panikę w obozie Filipa. Straty macedońskie sięgały 3 000 zabitych lub pojmanych, i wszystkie machiny oblężnicze, wciągnięte do miasta. Równocześnie eskadra ponad 50 ciężkich kwinkwerem zablokowała flotę macedońską. W tej sytuacji Filip po spaleniu floty wycofał się do Macedonii, unikając wrogich mu Ilirów i Dardanów.

Rzym przyłączył doskonały port Orikon do swojego protektoratu, ustanawiając blokadę Cieśniny Otranto, a Filip stracił flotę, której budowa była bardzo kosztowna. Porażka pod Apolonią była też wielkim ciosem dla prestiżu Filipa V.

Bibliografia

  • Krzysztof Kęciek: Kynoskefalaj 197 p.n.e.. Warszawa: Bellona, 2002, s. 95-97. ISBN 83-11-09471-3.

Media użyte na tej stronie

Map of ancient Epirus and environs (English).svg
Autor: MaryroseB54, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map of ancient Epirus & Environs, Thracian, Illyrian, Paeonian, & Greek contact zones with illustration and extent of Hellenization up to the creation of Epirus Nova or Illyria Graeca
Battle icon gladii.svg
Sign of place of battle to use in map's legend made of two crossed gladii
World location map.svg
Blank political world map for location map templates (Equirectangular projection).