Bitwa pod Combapata

Bitwa pod Combapata
Powstanie Tupaca Amaru II 1780–1783
Ilustracja
Rejon Combapata
Czas

5 kwietnia 1781

Miejsce

Combapata, Peru

Terytorium

Peru

Wynik

klęska powstańców

Strony konfliktu
HiszpanieIndianie
Dowódcy
Jose del ValleTupac Amaru II
Siły
16 tys.10 tys.
Straty
nieznane1 tys. zabitych,
wielu jeńców
brak współrzędnych
Egzekucja Tupaca Amaru

Bitwa pod Combapata – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 kwietnia 1781 pomiędzy wojskami Indian i Hiszpanów w trakcie powstania Tupaca Amaru II (1780–1783).

Po przegranej bitwie pod Pucacasa Tupac Amaru starał się podjąć rokowania z marszałkiem Jose del Valle na temat kapitulacji i amnestii dla uczestników powstania. Del Valle odrzucił jednak tę propozycję, dążąc do decydującej bitwy. W kwietniu 1781 r. obie armie spotkały się niedaleko miasteczka Combapata, położonego w widłach rzek Vilcanota i Combapata, kilka kilometrów od miasta Tinta. Armia hiszpańska liczyła 16 tys. ludzi, powstańcy dysponowali siłami 10 tys. Indian.

W rejonie Combapaty Hiszpanie dzięki relacji jednego z dezerterów indiańskich poznali dokładne pozycje wojsk powstańczych na pobliskim wzgórzu. Wieczorem 5 kwietnia część sił hiszpańskich obeszła pozycje przeciwnika i wyszła na jego tyły. Tymczasem Del Valle, na czele kilkuset weteranów hiszpańskich i sprzymierzonych wojowników indiańskich, zaatakował z frontu. Atak hiszpański został odparty przez powstańców, którzy przeszli do kontrnatarcia w dół zbocza. Jose del Valle uporządkował jednak szyki, powstrzymując atak Indian. W tym momencie doszło do krwawej bitwy, prowadzonej w całkowitych ciemnościach. Dzięki sile artylerii i broni palnej, Hiszpanie odnieśli całkowite zwycięstwo. Resztki armii powstańczej wycofały się na południe. Tupac Amaru II wraz z żoną i dziećmi zbiegli na południe przeprawiając się przez rzekę. Zginęło około 1 tys. powstańców, a wielu dostało się do niewoli.

Po bitwie Hiszpanie wkroczyli do Tinty, gdzie powiesili 60 indiańskich jeńców, a ich głowy wystawiono na widok publiczny w mieście. Nazajutrz, 6 kwietnia na skutek zdrady Tupac Amaru został pojmany przez jednego z dowódców metyskich Francisca Santa Cruz i przekazany Hiszpanom. Wraz z Inką w ręce Hiszpanów wpadło 40 jego dowódców. Po trwającym miesiąc procesie Tupac skazany został na karę śmierci. 18 maja Inka, członkowie jego rodziny i uczestnicy powstania zostali straceni w Cuzco. Wielu ludzi skazano na więzienie.

Bibliografia

  • Jarosław Wojtczak: Powstanie Tupaka Amaru. Warszawa: Wydawnictwo Askon, Wydawnictwo Attyka, 2007. ISBN 978-83-7452-017-1.

Media użyte na tej stronie