Bitwa pod Fraaspą

Bitwa pod Fraaspą
Wojny partyjsko-rzymskie
Ilustracja
Marek Antoniusz
Czas36 p.n.e.
MiejsceFraaspa (Fraata, Fraapa), na płd-wschód o jeziora Urmia
TerytoriumMedia
Wynikzwycięstwo Partów
Strony konfliktu
Rzymianie
Armeńczycy
wojska Pontu
Partowie
Dowódcy
Oppiusz Statianus,
Polemon I Pytodoros,
Artawazdes II
Monaeses,
Fraates IV
Siły
2 legiony rzymskie, posiłki z Pontu i Armeniinieznane
Straty
10 000 zabitych, kilka tysięcy jeńcównieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Fraaspą – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 36 p.n.e. w czasie wyprawy partyjskiej Marka Antoniusza.

W roku 36 p.n.e. Marek Antoniusz zebrał w Zeugmie nad Eufratem armię w sile 60 000 piechoty i 10 000 jazdy, zamierzając uderzyć z północy na ziemie Partów rządzone przez Fraatesa IV. Po przejściu terenów Armenii i Mezopotamii Rzymianie wkroczyli do Medii, gdzie oblegli jej stolicę Fraaspę[1].

Oblężenie miasta nie przyniosło powodzenia, gdyż Antoniusz nie posiadał machin oblężniczych, które wraz z dwoma legionami wojska pozostały daleko w tyle. Siłami tymi dowodził Oppiusz Statianus, któremu towarzyszyły wojska pontyjskie pod wodzą Polemona oraz armeńskie Artawazdesa II. W trakcie marszu pod Fraaspę armia posiłkowa została zaatakowana przez wojska partyjskie pod wodzą Monaesesa i rozbita[2]. W bitwie śmierć poniósł Statianus, a Polemon dostał się do niewoli. Artawazdes zbiegł z pola bitwy. Po tym sukcesie Partowie rozpoczęli walki podjazdowe z głównymi siłami Antoniusza, który pozbawiony szans na zdobycie miasta zgodził się na rozejm, po czym wycofał się do Armenii[1].

Przypisy

  1. a b Gazda 2006 ↓, s. 168.
  2. Olbrycht 2013 ↓, s. 30–31.

Bibliografia

  • Stephen Dando-Collins: Żołnierze Marka Antoniusza. Legion III Galijski. Tłumaczenie Jan Jackowicz. Warszawa: Bellona, 2008. ISBN 978-83-11-11093-9.
  • Daniel Gazda: Wojny domowe w Imperium Rzymskim. Warszawa: Bellona, 2008. ISBN 978-83-11-11325-1.
  • Marek Jan Olbrycht: Imperium Parthicum. Kryzys i odbudowa państwa Arsakidów w pierwszej połowie pierwszego wieku po Chrystusie. Kraków: Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagellonica", 2013, seria: Notos — Scripta Antiqua et Byzantina. ISBN 978-83-62261-63-5.

Media użyte na tej stronie

M Antonius.jpg
A sculpted bust of the Roman general, consul, and triumvir Mark Antony, now located in the Vatican Museums.