Bitwa pod Himsem (1260)

I bitwa pod Himsem
Ilustracja
Hulagu-chan z małżonką Dokuz-chatun
Czas10 grudnia 1260
MiejsceHims
TerytoriumSyria
Wynikzwycięstwo Ajjubidów
Dowódcy
Bajdar†al-Aszraf, al-Mansur Mohammmed
Siły
60001400
Straty
wysokienieznane
Położenie na mapie Syrii
Mapa konturowa Syrii, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
34°43′23,47″N 36°42′52,06″E/34,723185 36,714462

I bitwa pod Himsem – bitwa pomiędzy siłami Ajjubidów a Ilchanidami, która miała miejsce 10 września 1260

Ruchy wojsk przed bitwą

W grudniu 1260 roku wódz mongolski Hulagu-chan wysłał do Syrii wojsko w sile 6000 żołnierzy pod wodzą Bajdara. Na wieść o tym mamelucy stacjonujący w Aleppo podążyli na południe, do Hamy, gdzie poprosili o pomoc miejscowego księcia z rodu Ajjubidów, Al-Mansura Muhammada. Połączone siły mameluków z Aleppo i Hamy podążyły do Himsu, gdzie z kolei połączyły się z miejscowym garnizonem pod dowództwem Al-Aszrafa. Łącznie siły mameluków i Ajjubidów liczyły zaledwie 1400 ludzi, z Al-Aszrafem jako głównodowodzącym. Mongołowie tymczasem zajęli Aleppo i udali się za armią przeciwnika.

Przebieg bitwy

Do bitwy doszło na północ od Himsu. Mongołowie ustawili się w sześciu minganach, jeden za drugim. Al-Aszraf rozmieścił swoje siły następująco: sam ustawił się w centrum, na lewym skrzydle stanęli mamelucy z Aleppo, na prawym żołnierze Al-Mansura z Hamy. Po rozpoznaniu sił Ajjubidów Mongołowie zrezygnowali z próby otoczenia słabszego liczebnie przeciwnika. Bitwę rozpoczął atak muzułmanów, którzy uderzyli z impetem. Poza tym Mongołowie zmuszeni byli walczyć pod słońce, co utrudniało im widoczność.

Ajjubidzi ostrzelali pierwszą linię Mongołów deszczem strzał, po czym szarżowali kopiami. W tym momencie Beduini uderzyli na tyły wroga, co wywołało zamęt w szeregach mongolskich. Większość Mongołów wraz z Bajdarem poległa, a ci, którzy przeżyli, zbiegli ku Aleppo.

Bibliografia

  • James Waterson, Wojny Mameluków, wyd. Bellona, Warszawa 2008.

Media użyte na tej stronie

Flag of Ilkhanate.svg
A Flag that represents the Ilkhanate of the Mongol Empire in the Catalan Atlas, a primary source created in 1375. Actual use of this flag by the Ilkhanate is not confirmed by other sources.
Mameluke Flag.svg

Mameluke Flag over Cairo according to the Catalan Atlas c. 1375 created by James Dahl. The golden banner is supposedly identical to the Ayyubid banner.

Warning WARNING: This image is somewhat speculative. It is drawn after the Catalan Atlas, a primary source of the late 14th century. This means that the flag is indeed attested in a (Western) source dated to the Mamluk period, but it does not follow that this flag was indeed in use, let alone that it is "the" Mamluk flag.
Syria physical location map.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical location map of Syria. De facto situation.
HulaguAndDokuzKathun.JPG
Hulagu and his wife Dokuz Kathun
U+2694.svg
zwei stilisierte gekreuzte Schwerter als Zeichen zur Nutzung in Karten, in der Genealogie, etc.; Unicode-Zeichen U+2694