Bitwa pod Młodzawami

Bitwa pod Młodzawami
II wojna światowa
Czas

31 lipca 1944

Miejsce

Młodzawy Duże i Młodzawy Małe

Terytorium

Polska pod okupacją III Rzeszy (Generalne Gubernatorstwo)

Przyczyna

ochrona ludności cywilnej przed pacyfikacją

Wynik

przerwanie pacyfikacji

Strony konfliktu
Orl.jpg Armia Ludowa III Rzesza
Dowódcy
Józef Saturn,
Zygmunt Bieszczanin
?
Siły
180 partyzantów z 1. Brygady AL Ziemi Krakowskiej240 żołnierzy
Straty
1 zabity6 zabitych, 16 rannych
brak współrzędnych

Bitwa pod Młodzawami – bitwa partyzancka stoczona 31 lipca 1944 roku przez oddziały Armii Ludowej pod Młodzawami z oddziałem armii niemieckiej dokonującym pacyfikacji wsi Młodzawy[1].

Przebieg bitwy

Z końcem lipca kwaterujące we wsi Byczów oddziały Armii Ludowej należące do 1 Brygady AL Ziemi Krakowskiej otrzymały wiadomość o planowanej przez Niemców pacyfikacji wsi Młodzawy. Sztab brygady postanowił przeciwdziałać pacyfikacji wsi. Całością partyzanckich sił i działań dowodził kapitan Józef Saturn.

Bitwę 31 lipca 1944 w godzinach popołudniowych rozpoczęła 3 kompania dowodzona przez Zygmunta Bieszczanina, atakując od południa Niemców będących we wsi. W tym czasie 1 kompania dowodzona przez ppor. Borysa Zagnera i oddział dowodzony przez ppor. Antoniego Dobrowolskiego rozpoczęły atak od wschodu i zachodu. Zaskoczeni Niemcy pod osłoną ognia z posiadanych moździerzy rozpoczęli odwrót do lasu położonego na północ od wsi. Tracąc w walce 6 zabitych i 16 rannych oddziały niemieckie wycofały się w kierunku Pińczowa[2].

Upamiętnienie

Pomnik w Byczowie poświęcony m.in. partyzantom Armii Ludowej uczestniczącym w bitwie pod Młodzawami i w walkach w obronie Republiki Pińczowskiej

W miejscu kwaterowania oddziału Armii Ludowej w miejscowości Byczów w okresie Polski Ludowej zbudowano pomnik poświęcony bohaterom Republiki Pińczowskiej oraz temu wydarzeniu[3]. Na pomniku umieszczono tablice poświęcone uczestnikom tej bitwy Józefowi Saturnowi i Zygmuntowi Bieszczaninowi.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga, Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939–1945: wybrane miejsca bitew walk i akcji bojowych, Warszawa: MON, 1977.
  • Andrzej Kozera, Zdzisław Antolski: Republika Pińczowska 1944. Kielce: ZPW U Poety, 2002.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1988.

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Orl.jpg
Autor: Marek Ruszczyc, Licencja: CC BY-SA 4.0
Orzełek Gwardii i Armii Ludowej
Pomnik partyzantów w Byczowie.JPG
Autor: Pesell, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik partyzantów w Byczowie