Bitwa pod Mścisławiem – jedno ze starć wojny litewsko-moskiewskiej lat 1500–1503, stoczone 4 listopada 1501 roku w pobliżu mścisławskiego zamku.
Wojska moskiewskie i siewierskie, dowodzone przez (odpowiednio): wojewodów Woroncowa i Dawidowa, księcia starodubskiego Siemiona Możajskiego, kniazia Wasyla Szemiaczyca i kniazia Aleksandra Chochołkowa-Rostowskiego, wyprowadziły pomocnicze uderzenie na Mścisław, odciążając tym działaniem moskiewskie uderzenie na Smoleńsk.
W bitwie rozgromiły one wojska mścisławskie i litewskie pod dowództwem kniazia mścisławskiego Michaiła Izasławskiego i wojewody Eustachego Daszkiewicza, które wyszły im na spotkanie z mścisławskiego zamku. Straty wojsk mścisławsko-litewskich dosięgły, jeśli wierzyć latopisom, siedmiu tysięcy żołnierzy; utraciły one również wszelkie sztandary. Ocalałe szczątki armii litewskiej schroniły się w twierdzy mścisławskiej, którą udało im się obronić przed szturmującym nieprzyjacielem. Nie są znane straty strony atakującej.
Po nieudanej próbie zdobycia zamku i na skutek efektywnej odsieczy wojsk hetmana wielkiego litewskiego Stanisława Janowicza Kieżgajło, wojska moskiewskie zmuszone były do wycofania się pustoszac w odwrocie okolicę.
Bibliografia
- M. Tkaczou, Mstisławskije ukrieplienija. Zamki Biełorussi., Połymja, 1987, ss. 137-138,
- W. Wołkow, wojny Moskowskogo gosudarstwa w konce XV-naczale XVI w.,
- A. Zimin, Rossija na rubieże XV-XVI stolietij (oczierki socijalno-politiczeskoj istorii), Myśl 1982, s. 179.