Bitwa pod Mantineją (207 p.n.e.)

Bitwa pod Mantineją
Ilustracja
Lokalizacja Mantinei na Peloponezie
Czas207 p.n.e.
MiejsceMantineja
TerytoriumGrecja
Wynikzwycięstwo Achajów
Strony konfliktu
Związek AchajskiSparta
Dowódcy
FilopojmenMachanidas
Siły
nieznanenieznane
Straty
nieznanenieznane
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
37°36′N 22°24′E/37,600000 22,400000

(Trzecia) bitwa pod Mantineją – bitwa stoczona w roku 207 p.n.e. pomiędzy wojskami Związku Achajskiego i Sparty w trakcie pierwszej wojny macedońskiej.

Długotrwała rywalizacja pomiędzy Spartą i konsekwentnie wrogim jej Związkiem Achajskim w III wieku p.n.e. naraziła Spartan na konflikt z popierającą Achajów Macedonią. Za przykładem Etolów również Spartanie zawarli wówczas sojusz z antymacedońskim Rzymem w imieniu małoletniego króla Pelopsa (według Liwiusza Dziejów Rzymu XXXIV 32,1) i wtedy działania przeciw Związkowi podjął uznawany za nieformalnego władcę (tyrana) Machanidas. Przypuszczalnie w 208 p.n.e. odzyskał on Belminatis zagarnięte po klęsce pod Selazją, następnie zdobył Tegeę i zaatakował Elidę.

Kiedy w roku 207 p.n.e. podjął nową wyprawę na Argos, przeciwstawiły mu się wojska Związku Achajskiego dowodzone przez Filopojmena. Choć wiadomo, że obie strony korzystały z pomocy najemników, nie jest znana wielkość sił uczestniczących w bitwie, do której doszło pod Mantineją. Z wiadomości przekazanych przez Polibiusza (Dzieje XI 11-18) wiadomo, że starcie zakończyło się miażdżącą klęską armii Machanidasa (który poniósł śmierć z ręki Filopojmena) i że miało zginąć w nim 4 tysiące jego żołnierzy.

Klęska ta, stwarzając wprost zagrożenie dla suwerenności Sparty, w konsekwencji umożliwiła jednak przejęcie władzy kolejnemu tyranowi – Nabisowi, który swymi reformami i surowymi rządami przejściowo ocalił państwo przed ostatecznym rozkładem[1].

Przypisy

  1. Anna Świderkówna: Hellada królów. Warszawa: PIW, 1965, s. 295nn.

Bibliografia

  • Ryszard Kulesza: Sparta w V-IV wieku p.n.e. Warszawa: Mada, 2003, s. 310-311

Media użyte na tej stronie

Battle icon gladii.svg
Sign of place of battle to use in map's legend made of two crossed gladii
Peloponnesos.png
Autor: Original uploader was Jniemenmaa at fi.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Peloponnesos Peloponnesolaissodan aikana.

Tein kartan pohjan sivulla http://www.demis.nl/wms/mapclip.htm löytyvällä työkalulla. Saksankielisestä wikistä löytyy viesti, jonka mukaan tällä tehdyt kartat ovat PD.