Bitwa pod Mieczownicą

Bitwa pod Mieczownicą
powstanie styczniowe
Ilustracja
Bagnista dolina rzeki Meszny w Mieczownicy
Czas

2 marca 1863

Miejsce

Mieczownica

Terytorium

Królestwo Kongresowe

Wynik

zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu
powstańcy styczniowiImperium Rosyjskie
Dowódcy
Antoni Rajmund Garczyński
Kazimierz Mielęcki
n/n
Położenie na mapie Guberni Królestwa Polskiego (1904)
Mapa konturowa Guberni Królestwa Polskiego (1904), po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia52°21′32,4000″N 17°57′58,9680″E/52,359000 17,966380

Bitwa pod Mieczownicą – jedna z bitew powstania styczniowego stoczona 2 marca 1863 roku.

Historia

28 lutego 1863 oddział składający się z 60 uczniów gimnazjum trzemeszeńskiego wyruszył do powstania styczniowego. Grupa ta połączyła się z oddziałem dowodzonym przez Antoniego Rajmunda Garczyńskiego. Oddział ten liczył około 600 powstańców z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W nocy z 28 lutego na 1 marca Garczyński przeszedł granicę Królestwa Polskiego pod Radlewem w powiecie wrzesińskim, aby dołączyć do oddziału Kazimierza Mielęckiego przebywającego w Bieniszewie.

Dowództwo nad połączonymi oddziałami miał sprawować Kazimierz Mielęcki, lecz z uwagi na niezadowolenie Garczyńskiego i jego wyższy stopień wojskowy oraz starszy wiek Mielęcki zdecydował się uznać go jako zwierzchnika. Garczyński nie przyjął naczelnego dowództwa i nie powiadamiając Mielęckiego, w środku nocy wyruszył z obozu razem ze swoim oddziałem w stronę granicy pruskiej. Rankiem, kiedy Mielęcki zorientował się w zaistniałej sytuacji natychmiast, wyruszył w ślad za oddziałem Garczyńskiego.

Pod Dobrosołowem Mielęcki natknął się na wojska rosyjskie; zaczęła się walka. W tym samym czasie Garczyński znajdował się w sąsiedniej wsi Mieczownica, która była oddzielona jeziorem i błotami od Dobrosołowa. Pomimo wsparcia Garczyńskiego, Mielęcki pod naporem Rosjan musiał ze swoim oddziałem wycofać się do Mieczownicy w kierunku granicy pruskiej. W celu powstrzymania Rosjan wytypowano oddział złożony z 28 strzelców, pod dowództwem Nepomucena Marczyńskiego. Oddział początkowo był wspierany przez kilkudziesięciu strzelców z grupy Mielęckiego wycofujących się ku granicy. Powstańcy na cmentarzu walczyli ze znacznie liczniejszym oddziałem Rosjan. Zdołali zatrzymać dragonów rosyjskich, którzy wdali się z nimi w zaciętą walkę. Atak odpierany był przez kilka godzin. W krwawej walce zginęli prawie wszyscy oprócz jednej z 28-osobowego oddziału, był nim uczeń gimnazjum trzemeszeńskiego Klemens Wiśniewski. W końcowej fazie pościg za powstańcami Mielęckiego i Garczyńskiego przejął major Dyman. Dzięki obronie 28-osobowego oddziału pozostali powstańcy zdołali wycofać się do granicy pruskiej.

W bitwie pod Mieczownicą zginęło około 100 powstańców w tym 11 gimnazjalistów trzemeszeńskich: Józef Eitner, Roman Kentzer, Władysław Koszczyński, Kazimierz Różnowicz, Władysław Sąchocki, Edward Kozielski, Bolesław Pławiński, Józef Nawrocki, Walenty Paulus, Jagła i Krąkowski (ich imiona nie zostały ustalone). Kazimierz Mielęcki zarzucił Antoniemu Garczyńskiemu zdradę. Klęska spowodowana lekkomyślnością i niesubordynacją Garczyńskiego odbiła się szerokim echem w całym Wielkim Księstwie Poznańskim.

Pamięć o powstańcach

Pomnik powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mieczownicą

Bitwę pod Mieczownicą i poległych w niej powstańców upamiętnia pomnik. Pomnik powstał z inicjatywy dziedzica majątku Mieczownica Leopolda Chrzanowskiego w 1865 roku. W czasie II Wojny Światowej został zburzony przez Niemców. W 1953 roku pomnik został odbudowany z inicjatywy Zygmunta Kwarczyńskiego. Władze gminy Ostrowite oraz parafia rzymskokatolicka w Giewartowie od 1993 roku organizują co roku w dniu 3 maja w święto uchwalenia Konstytucji uroczystości pod pomnikiem poległych gimnazjalistów w powstaniu styczniowym. Na tę uroczystość zapraszani są przedstawiciele Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie.

Bibliografia

  • Z dziejów powstania styczniowego na Kujawach i Ziemie Dobrzyńskiej, pod. red. Sławomira Kalembki, Warszawa 1989;
  • Zdzisław Grot, Rok 1863 w zaborze pruskim, Poznań 1963;
  • Marian Jarecki, Bitwa pod Mieczownicą i powrót do tradycji, Giewartów 1993.

Media użyte na tej stronie

Gubernia Królestwa Polskiego 1904 mapa lokalizacyjna.svg
Autor: Paweł Ziemian, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa lokalizacyjna Królestwa Polskiego (wg mapy z 1904)
  • N: 56.00° N
  • S: 49.50° N
  • W: 16,09° E
  • E: 25.34° E
Legenda miejsce bitwy.svg
Symbol miejsca bitwy do legendy mapy
Meszna mieczownica.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rzeka Meszna w Mieczownicy
Pomnik powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Mieczownicą.JPG
Autor: Izabella90, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pomnik poległych powstańców styczniowych w bitwie pod Mieczownicą 1863