Bitwa pod Mykale

Bitwa pod Mykale
II wojna perska
Ilustracja
Mapa miejsca bitwy
Czas

sierpień 479 p.n.e.

Miejsce

Mykale

Wynik

Wygrana Greków

Strony konfliktu
AchemenidziZwiązek Helleński
Dowódcy
ArtayntesLeotychidas II, Ksantypos
Siły
ponad 60 000ok. 40 000
Straty
ok. 40 000nieznane
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
37°41′27,24″N 27°09′26,64″E/37,690900 27,157400

Bitwa pod Mykale - bitwa pomiędzy wojskami greckimi i perskimi stoczona podczas drugiej wojny perskiej w sierpniu roku 479 p.n.e.

Przygotowania

Król Sparty Leotychidas II, ulegając namowom posłów z Samos wyruszył przeciwko Persom w celu wyzwolenia Jonów. Persowie w obawie przed zbliżającą się flotą grecką wyciągnęli swoje okręty na brzeg przylądka Mykale. Obwarowali się dodatkowo wałami zbudowanymi z drzew i kamieni. Leotychidas po dotarciu na miejsce zaczął wzywać Jonów do stawienia się po stronie greckiej. Persowie w odpowiedzi rozbroili jońskich najemników lub odesłali do pilnowania górskich przełęczy.

Przebieg bitwy

Bitwa rozpoczęła się (według Herodota) wieczorem na wieść o zwycięstwie w bitwie pod Platejami. Jako pierwsi zaatakowali Ateńczycy przełamując obronę perską. Wdzierając się razem z wojskami innych polis zdobyli przewagę nad wojskami perskimi. Szalę zwycięstwa przeważyło przejście Jonów na stronę grecką - w tym momencie po stronie perskiej walczyli już tylko rodowici Persowie. W wyniku bitwy zostały spalone wszystkie okręty floty perskiej - razem z wynikiem bitwy pod Platejami oznaczało to niemal całkowite zniszczenie floty perskiej.

Podsumowanie

Za radą Temistoklesa zwycięzcy zrezygnowali jednak z zemsty na miastach greckich wspierających Persów. W 478 p.n.e. flota grecka pod dowództwem Spartanina Pauzaniasza, odwołanego później przez eforów z powodu dyktatorskich zapędów, wyzwoliła miasta jońskie. Sparta wezwała Jonów do przeniesienia się do Grecji kontynentalnej, ci jednak postanowili zostać, zwracając się do Aten z prośbą o ochronę przed Persami.

Po 479 r. p.n.e. plany podboju Grecji zostały przez Persów zaniechane. Hellada zachowała wolność polityczną i duchową, co zaowocowało w następnym okresie rozkwitem kultury greckiej.

Bibliografia

  • Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 110, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.

Media użyte na tej stronie

Battle icon gladii.svg
Sign of place of battle to use in map's legend made of two crossed gladii
Mycale3 map.gif
Autor: Marco Prins and Jona Lendering, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of the battle of Mycale. Fleeing Persians were able to follow the river to the mountain range.