Bitwa pod Qamdo

Bitwa pod Qamdo
chińska inwazja na Tybet
Ilustracja
Żołnierze ChALW przekraczają Lancang
Czas7 października 1950
MiejsceQamdo, Tybet
TerytoriumTybet (obecnie ChRL)
Przyczynapróba przebicia się Tybetańczyków w kierunku Lhasy
Wynikzwycięstwo ChRL
Strony konfliktu
 Tybet ChRL
Dowódcy
Ngabo Ngałag Dzigmenieznany
Siły
≈3000Grupy Uderzeniowe: 155, 156 i 157 (łącznie kilkadziesiąt tys. ludzi)
Straty
180 zabitych i rannych114 zabitych i rannych
Położenie na mapie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
31°08′14″N 97°10′39″E/31,137222 97,177500

Bitwa pod Qamdo – główne starcie zbrojne w czasie wojny chińsko-tybateńskiej, mające miejsce 7 października 1950 w pobliżu miasta Qamdo we wschodnim Tybecie.

Przebieg

Realizując plan zdobycia Tybetu, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wkroczyła na terytorium swojego południowo-zachodniego sąsiada. Licząca łącznie ok. 8 tys. żołnierzy armia tybetańska rozpoczęła odwrót. Główną tego przyczyną, obok przytłaczającej przewagi liczebnej Chińczyków, była pokojowa polityka gubernatora KhamuNgabo Ngałag Dzigme, który został tuż przed chińską agresją nowym dowódcą armii tybetańskiej. Nakazał on rozbiórkę nowo wzniesionych umocnień i nie przyjął posiłków złożonych z lokalnych sił wojowniczych Khampów.

Tymczasem chińskie wojska posuwały się bardzo szybko i jeszcze tego samego dnia 156 Grupa zajęła niebronione Qamdo, a 155 Grupa odcięła odwrót Tybetańczykom. Doszło do ostrej wymiany ognia, gdyż Tybetańczycy nie chcieli się poddać. Przewaga chińska była jednak ogromna, a wojska tybetańskie nie były zdolne do stawiania długotrwałego oporu w otwartym polu. Ostatecznie Ngapoi Ngawang Dzigme z resztą sił zdołał się przedrzeć na zachód. Tybetańczycy stracili 180 żołnierzy zabitych i rannych, a Chińczycy 114 zabitych i rannych.

Po bitwie

Klęska Tybetańczyków pod Qamdo przypieczętowała losy wojny już jej pierwszego dnia. Siły Dzigme musiały się wkrótce poddać, gdyż wszystkie drogi w kierunku Lhasy zostały opanowane przez armię chińską (157 Grupa) i przebicie się do stolicy było niemożliwe. Przed Chińczykami skapitulowało ok. 2700 tybetańskich żołnierzy. Ngabo Ngałag Dzigme był w niewoli traktowany bardzo dobrze. Został nawet mianowany zastępcą dowódcy Chińskiej Armii Ludowej w Tybecie oraz liderem tybetańskich struktur KPCh.

Kilka drobnych potyczek stoczył jeszcze tylko Lhalu Cełang Dordże, poprzednik Jigme na stanowisku gubernatora Khamu i inicjator budowy umocnień w rejonie Qamdo. Walki te nie mogły jednak zmienić losów wojny, a sam Dordże został wkrótce otoczony. Z kolei pozostałe siły tybetańskie starały się skoncentrować wokół stolicy i organizować jej obronę. Chińskie wojska nie przypuściły jednak szturmu na Lhasę; zatrzymały się 200 km od niej i rozpoczęto negocjacje.

Zobacz też

Bibliografia

  • French Patrick, Tybet, Tybet Warszawa 2007, s. 192-194.
  • Goldstein Melvyn C., The Snow Lion and the Dragon: China, Tibet, and the Dalai Lama, Berkeley 1997, s. 20.
  • Sonam Bhuchung D., Ngabo – Yes Tibetan, No Patriot, dostęp: 23 maja 2016.
  • Wang Jiawei, The Historical Status of China's Tibet, 2000, str. 209.

Media użyte na tej stronie

Battle icon active (rifles).svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Abstract crossed rifles symbol on sunburst
China Tibet Autonomous Region rel location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Tibet Autonomous Region, People's Republic of China
195104 昌都战役之前解放军通过澜沧江.png
1951 The People's Liberation Army passed the Mekong before the Battle of Chamdo