Bitwa pod Ratyzboną

Bitwa pod Ratyzboną
V koalicja antyfrancuska
Ilustracja
Marszałek Lannes prowadzi szturm cytadeli
Czas

19 - 23 kwietnia 1809

Miejsce

Ratyzbona

Terytorium

Bawaria

Wynik

zwycięstwo francuskie

Strony konfliktu
Cesarstwo FrancuskieCesarstwo Austriackie
Dowódcy
cesarz NapoleonKarol Ludwik Habsburg
Siły
37 000 żołnierzy26 000 żołnierzy
Straty
1 500 – 2 000 zabitych
i rannych
6 000 zabitych i rannych
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
49°01′00″N 12°06′00″E/49,016667 12,100000

Bitwa pod Ratyzboną zwana również Bitwą pod Regensburgiem – bitwa, która została stoczona w dniach 19–23 kwietnia 1809 roku pomiędzy siłami francuskimi i austriackimi. Po stronie francuskiej dowodził marszałek Jean Lannes, podczas gdy na czele wojsk austriackich stał Arcyksiążę Karol. Austriacy zostali zmuszeni do wycofania się, a garnizon miasta do kapitulacji.

Przebieg starcia

Ścigający Austriaków cesarz, nie czekając nawet na końcowe zwycięstwo pod Eckmühl, dotarł 21 kwietnia pod Ratyzbonę, gdzie spędził cały dzień, ale uznawszy, że garnizon miasta to tarcza ochronna arcyksięcia Karola, zostawił zdobycie cytadeli miejskiej marszałkowi Lannesowi.

W czasie bitwy cesarz Napoleon został trafiony pociskiem karabinowym w kostkę. Strzał został oddany ze znacznej odległości i nie zranił cesarza poważnie – była to jedynie kontuzja[1].

Z relacji Dezyderego Chłapowskiego, w tym czasie oficera ordynansowego Napoleona: Cesarz podjechał bliżej do miasta, zatrzymał się na wzgórzu, skąd miał dobrą perspektywę i patrzył przez swą lunetę, gdy nagle kula karabinowa, wystrzelona zapewne z ogrodów pod miastem, trafiła go w stopę. Cesarz zsiadł z konia, zdjęto mu but z nogi i Iwan, jego osobisty chirurg, założył opatrunek na kostkę, która była mocno stłuczona; przeciął także but w tym miejscu, by nie był za ciasny. Cesarz zaraz dosiadł konia i wrócił galopem do armii[2]

Dwa kolejne szturmy nie pozwoliły Francuzom sforsować murów cytadeli, a obie strony poniosły znaczne straty. Pod murami i na moście wiodącym do bramy leżało wiele ciał poległych[3]. Ludzie Lannesa nie mogli poderwać się do trzeciego natarcia, wobec czego marszałek sam chwycił drabinę i krzyknął: „Pokażę wam, że kiedyś byłem grenadierem i choć zostałem marszałkiem, to nadal jestem jednym z was!”

Ruszył naprzód w kierunku murów, ale zaraz został powstrzymany przez swych adiutantów. Jednak jego żołnierze, zawstydzeni słowami dowódcy, rzucili się do ataku. W tej sytuacji trzeci szturm się powiódł i w ciągu kilku minut wojska francuskie zdobyły cytadelę, a tym samo miasto. Ich straty wyniosły 1 500 do 2 000 zabitych i rannych, podczas gdy Austriacy stracili co najmniej 6 000 zabitych, rannych i wziętych do niewoli.

Tymczasem cesarz, posławszy marszałka Davouta do pilnowania północnych brzegów Dunaju, ruszył bezpośrednio na Wiedeń.

Przypisy

  1. Chandler, s.115
  2. Chłapowski, s.60
  3. Chłapowski, s.61

Bibliografia

  • Dezydery Chłapowski: Memoirs of a Polish Lancer, Emperor's Press, Chicago 1992, ISBN 0-9626-6653-3
  • David Chandler: The Illustrated Napoleon, Henry Holt & Co., New York 1973, ISBN 0-8050-0442-4

Media użyte na tej stronie

Legenda miejsce bitwy.svg
Symbol miejsca bitwy do legendy mapy
Relief Map of Germany.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of Germany
Thevenin-Storming of Ratisbon.jpg
Marshal Jean Lannes (depicted in the centre) was instrumental in securing the victory for the French. Erkennbare Gebäude: Torturm des Peterstores und Jesuitenkloster brenned, links davon Predigtsäule (noch heute erhalten) links im Hintergrund Gartenschloss Theresienruhe (nicht erhalten, Abriss 1949
Bavaria relief location map.jpg
Autor: Grundkarte TUBS, Relief Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical Location map Bavaria, Germany. Geographic limits of the map: