Bitwa pod Słupią

Bitwa pod Słupią
II wojna światowa, front wschodni
Ilustracja
Pomnik upamiętniający partyzantów Batalionów Chłopskich poległych w bitwie pod Słupią
Czas2 sierpnia 1944
MiejsceSłupia i teren wokół miejscowości
TerytoriumPolska pod okupacją III Rzeszy (Generalne Gubernatorstwo)
Wynikzwycięstwo oddziałów partyzanckich
Strony konfliktu
POL Krzyż Batalionów Chłopskich.svg Bataliony Chłopskie
 ZSRR
 III Rzesza
Dowódcy
Piotr Pawlina
Siły
Oddziały Batalionów Chłopskich w sile około 120–130 ludzi. Patrol Armii Czerwonej w sile 3 pojazdów pancernychOddziały 17 Dywizji Pancernej
Straty
9 zabitych, 5 rannych18 zabitych, 86 wziętych do niewoli
brak współrzędnych
Tablica na pomniku w Słupi poświęcona poległym podczas bitwy partyzantom Batalionów Chłopskich

Bitwa pod Słupią – zwycięska bitwa partyzancka stoczona 2 sierpnia 1944 przez oddziały Batalionów Chłopskich pod Słupią z oddziałami niemieckimi należącymi do 17 Dywizji Pancernej[1].

Przebieg bitwy

Po otrzymaniu informacji, że w Słupi zatrzymał się tabor niemiecki podążający do Szczucina, Piotr Pawlina kwaterujący w Sydzynie jako dowodzący Oddziałem Partyzanckim BCh „Piotr” wydał rozkaz zorganizowania zasadzki i zaatakowania kolumny niemieckiej, kiedy ta znajdzie się na drodze ze Słupi do Rataj. Po nocnym marszu partyzanci dotarli na planowane miejsce zasadzki. Korzystając z gęstej mgły bechowcy niepostrzeżenie doszli prawie do samej drogi, którą posuwała się niemiecka kolumna. Wywiązała się walka, w której uczestniczyły między innymi pododdziały Bogdana Bednarskiego „Sępa”, Mariana Śliwińskiego „Lota” i Jana Kopacza „Adka”. Atak na zaskoczonych Niemców zakończył się całkowitym powodzeniem. W walce zdobyto wiele broni ręcznej i maszynowej, oraz 3 moździerze z amunicją. Na polu walki pozostały też 42 wozy ze sprzętem.

Do walki doszło także z oddziałem niemieckim kwaterującym w Słupi. Niemcy nie dali się zaskoczyć, zorganizowali obronę i stawili twardy opór. Około godziny dziesiątej na teren potyczki dotarły wojska radzieckie walczące o utworzenie przyczółka baranowsko-sandomierskiego, w sile trzech pojazdów pancernych, przesądzając o losie bitwy. Sowieci o toczonej przez partyzantów walce zostali poinformowani przez profesora Stanisława Szczotkę i porucznika Stanisława Gonia. Wzięci do niewoli niemieccy jeńcy zostali przekazani żołnierzom Armii Czerwonej[2]. W walce polegli m.in. Jan Sowa, Władysław Wach, Jan Żal, Władysław Dufaj, Franciszek Godzwon, Marian Walęzak i Władysław Płachta. Ranny został Bogdan Bednarski „Sęp” dowodzący plutonem atakującym czoło kolumny niemieckiej. Rany odnieśli także Feliks Glica, Marian Guca, Stanisław Idzik, Antoni Wójtowicz i Franciszek Tłomak[3].

Ocena niemiecka bitwy pod Słupią, tendencyjna i starająca się ukryć rozmiar porażki zawarta została w meldunku o treści[4]:

Dnia 2.8.1944 r. godz. 9 wieś Słupia 11-9 km od Szczucina 8-my szwadron 17 dywizji pancernej w sile 1 oficer i 25 żołnierzy zostali napadnięci przez silną bandę.

Upamiętnienie

Ku czci poległych partyzantów w Słupi młodzież usypała kopiec[5]. W 1965 w miejscu kopca z inicjatywy społeczności Słupi i Pacanowa powstał pomnik. W 1989 z okazji 45 rocznicy partyzanckiej bitwy pomnik został odrestaurowany[6].

Inne akcje Batalionów Chłopskich

Przypisy

Bibliografia

  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945. Warszawa: MON, 1977.
  • Piotr Pawlina: Podziemni żołnierze wolności. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1973.
  • Kalendarium działalności bojowej Batalionów Chłopskich 1940-1945. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1983.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1988.

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Słupia Pomnik Bataliony Chłopskie.jpg
Autor: Pesell, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pomnik upamiętniający partyzantów Batalionów Chłopskich. poległych w bitwie pod Słupią
POL Krzyż Batalionów Chłopskich.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC BY-SA 4.0
Krzyż Batalionów Chłopskich.
Banner of the Farmer Battalions (Stronnictwo Ludowe Roch).svg
Autor: Dahn, Licencja: CC BY-SA 4.0
Banner of the Farmer Battalions, peasant resistance units organized by Stronnictwo Ludowe Roch during the Nazi occupation of Poland. Obverse version; the reverse had local units designs (see photographs at the Museum of the Polish Peasant Movement).
Tablica na pomniku w Słupi poświęcona poległym partyzantom Batalionów Chłopskich.jpg
Autor: Pesell, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica na pomniku w Słupi poświęcona poległym partyzantom Batalionów Chłopskich m.in. Janowi Sowie