Bitwa pod Uhud

Bitwa pod Uhudem
Walki muzułmanów z Medyny z Kurajszytami
Ilustracja
Mahomet
Czas

625

Miejsce

wzgórze Uhud w okolicy Medyny

Terytorium

Arabia Saudyjska

Wynik

Zwycięstwo Kurajszytów

Strony konfliktu
muzułmanie z MedynyKurajszyci z Mekki
Dowódcy
MahometAbu Sufjan Ibn Harb
Siły
7003000
Straty
7020
Położenie na mapie Arabii Saudyjskiej
Mapa konturowa Arabii Saudyjskiej, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
24,50333°N 39,61167°E/24,503333 39,611667

Bitwa pod Uhudem (arabski: غَزوة أُحُد) – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 625 w trakcie walk muzułmanów z Medyny z Kurajszytami. Do starcia doszło w pobliżu Uhudu, wzgórza i wąwozu położonego w pobliżu oazy.

Bitwa pod Uhudem wydarzyła się w rok po starciu pod Badrem (624), w której śmierć poniosło wielu wysokiej rangi polityków i obywateli Mekki, m.in. Abu Dschal. Po tej klęsce Kurajszyci, zwłaszcza ci, którzy utracili swoich bliskich zaprzysięgli zemstę muzułmanom z Medyny. W tej sytuacji doszło w następnym roku do ataku Kurajszytów pod wodzą Abu Sufyana na Medynę. W ataku tym Kurajszytów wsparły liczne sąsiednie plemiona arabskie.

Przebieg bitwy

Muzułmanie w Medynie zastanawiali się, czy wyjść naprzeciwko nieprzyjaciela, czy też urządzić stanowisko obronne w oazie. Kilku starszych muzułmanów, wśród nich Mahomet było za tym drugim rozwiązaniem. Pod naciskiem młodych wojowników, Mahomet zdecydował się wyjść z miasta w kierunku Kurajszytów, którzy rozbili swój obóz na północ od Medyny.


Muzułmanie zajęli stanowiska w wąwozie pod wzgórzem Uhud. 50 łuczników oraz piechota w sile 700 ludzi, otrzymała zadanie odpierania jazdy Kurajszytów. Po stronie tych ostatnich było 3000 ludzi i 200 koni. W momencie gdy bitwa rozpoczęła się, kobiety Kurajszytów zagrzewały z obozu do walki swoich mężów grą na tamburynach.

Początkowo przewagę osiągnęli muzułmanie, odcinając Kurajszytów od ich obozu i powodując ucieczkę z niego całej służby i kobiet. Zabito m.in. wojownika Kurajszytów niosącego sztandar. W tym momencie łucznicy muzułmańscy opuścili swoje pozycje, rzucając się do plądrowania obozu przeciwnika. Dowodzący Kurajszytami Chalid ibn al-Walid widząc to, wysłał jazdę na tyły muzułmanów, a utracony wcześniej sztandar został szybko odbity. W walce raniony rzuconym kamieniem w twarz został m.in. Mahomet.

W chwili gdy nieprzyjaciel zbliżył się niebezpiecznie do jego pozycji, Mahomet krzyknął do swoich ludzi: „Kto poświęci się za mnie?”. Pięciu wojowników natychmiast stanęło w obronie proroka, oddając za niego życie w walce. Inna grupa muzułmanów ostatecznie odciągnęła Mahometa do wąwozu, a następnie unikając kolejnego ataku Kurajszytów, wspięła się na skaliste wzgórze. Według relacji Ibn Ishaqa, Kurajszyci nie kontynuowali pościgu. Mieli jednak podjąć rozmowy z Mahometem, umawiając się z nim na spotkanie w Badrze za rok, po czym zawrócili do Mekki, rezygnując z ataku na słabo bronioną Medynę.

Bibliografia

  • The Encyclopaedia of Islam. New Edition. Brill, Leiden. Bd. 10, S. 782 (Uhud)
  • William Montgomery Watt: Muhammad at Medina. Oxford 1972. S.21-29
  • Frants Buhl: Das Leben Muhammeds. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt, 1961. S. 252-260
  • William Montgomery Watt: Muhammad. In: Peter Malcolm Holt, Ann K. S. Lambton, Bernard Lewis: The Cambridge history of Islam. Cambridge University Press, 1977. S. 47 f.
  • Theodor Nöldeke: Geschichte des Qorāns. 2. Aufl. bearbeitet von Friedrich Schwally. 1. Über den Ursprung des Qorāns. Leipzig 1909. S. 192-194
  • Willam Montgomery Watt: Bell's Introduction to the Qurʾān. Edinburgh University Press, 1970.(Islamic Surveys 8), S. 100
  • Francis E. Peters: The Monotheists: The peoples of God. Princeton University Press, 2003. S. 104
  • Marshall G. S. Hodgson: The Venture of Islam. Conscience and History in a World Civilization. Bd. 1: The Classical Age of Islam. University of Chicago Press, 1977. S. 190

Media użyte na tej stronie

Mohammed.jpg
Timuridic representation of Mohammed.
Saudi Arabia relief location map.jpg
Autor: Carport, Licencja: CC BY-SA 3.0
Physical location map of Saudi Arabia
U+2694.svg
zwei stilisierte gekreuzte Schwerter als Zeichen zur Nutzung in Karten, in der Genealogie, etc.; Unicode-Zeichen U+2694