Bitwa w Mogadiszu (marzec-kwiecień 2007)

Bitwo o Mogadiszu
wojna w Somalii (2006–2009)
Ilustracja
Somalia
Czas21 marca – 26 kwietnia 2007
Miejscestolica Somalii Mogadiszu i okolice
TerytoriumMogadiszu
Wynikzwycięstwo Etiopii i jej sojuszników
Strony konfliktu
 Etiopia,
 Uganda,
 Somalia (TFG)
Asz-Szabab,
plemię Hawiye
Straty
Somalia 11 zabitych żołnierzy,
Etiopia 37 zabitych i 68 rannych żołnierzy,
Uganda 1 zabity żołnierz,
zestrzelony helikopter Mi-24

1176 cywilów zabitych,
4600 rannych

427 zabitych,
150 schwytanych
brak współrzędnych

Bitwa o Mogadiszu (21 marca 200726 kwietnia 2007) – bitwa między islamistycznymi bojownikami somalijskimi a etiopskimi w stolicy Somalii.

Wojska etiopskie wraz z bojówkami Przejściowego Rządu Federalnego Somalii zaatakowały armię rządową, kiedy przed bramami stolicy napotkali zmasakrowane ciała powstańców. Zbulwersowane tym faktem wojska podjęły szturm i zajęły większość dzielnic Mogadiszu.

Bitwa

21 marca, kiedy wybuchła bitwa, siły pro-rządowe TFG atakowały pałace zajęte przez fanatycznych islamskich bojowników somalijskich. Wymiana ognia szybko rozprzestrzeniała się na inne dzielnice miasta. Siły TFG rozbrajały w mieście bojowników, Hawiye i Ruchy Oporu. Pierwszego dnia jednak zginęło więcej rządowy żołnierzy. Ofiary wzrosły do 80 osób. 23 marca, TransAVIAexport Airlines Ił-76 samolot rozbił się w Mogadiszu. Samolot został zestrzelony. Na pokładzie było 11 osób, wszystkie oprócz jednego Białoruskiego członka załogi zginęli w katastrofie lotniczej. 24 marca potężne plemię Hawiye i wrogie dla nich wojska Etiopii po pierwszych dniach ostrej wymiany ognia osiągnęli dostawy nowej broni. Kuszyci natomiast obiecali rozpoczęcie mediacji między rządem a Hawiye. Jednakże, po spotkaniu urzędników wojskowych w Etiopii i z Hawiye okazało się, że mediacja zakończyła się fiaskiem, a bitwa w Mogadiszu zawrzała na nowo. Państwa koalicji z TFG poinformowali, że w mieście rozpoczęła się akcja, wyszukiwania wrogiego wojowniczego plemienia w stolicy.

2 runda bitwy

29 marca do Mogadiszu wkroczyły etiopskie czołgi. O 5:30 ponownie było słychać ciężkie karabiny maszynowe. Tego dnia w walkach zginęło co najmniej 28 osób. Etiopski helikopter Mi-24 został zestrzelony następnego dnia 30 marca. 31 marca żołnierz Ugandy zginął przez działanie rebelianckiej artylerii. 1 kwietnia ogłoszono, że dotychczasowy bilans ofiar bitwy wynosi 1086. 2 kwietnia walka została zatrzymana, gdy okazało się, że przywódcy Hawiye ogłosili rozejm z siłami Etiopii. Pomimo wycofania się Hawiye ze stolicy, Salad Ali Jelle, zastępca ministra obrony z TFG zaprzeczył, że to koniec bitwy.

3 runda bitwy

11 kwietnia zginęły 2 osoby w odnowionej bitwie, tym razem na północ od Mogadiszu i jego północnych dzielnicach. Jednakże, na 12 kwietnia Somalijski ambasador w Etiopii Abdikarin Farah stwierdził, że w Mogadiszu w ostatnich dniach było dość pokojowego i każdy myślał, że to koniec. Te spokojne ostatnie dni bojownicy wykorzystali na zakładaniu zasadzek i w wyniku tego 17 kwietnia w wybuchu bomby ginie dwóch rządowych żołnierzy. 17 kwietnia w ciężkich walkach ulicznych w północnej części Mogadiszu, co najmniej 11 cywilów zginęło. Kolejnego dnia wybuchł pożar, który zabił następnych 3 cywilów. W dalszym ciągu do walki 19 kwietnia, zginęło 12 cywilów, w wyniku samobójczego zamachu samochodem osobowym w którym wybuchła bomba, w szeregach Etiopii rany odniosło co najmniej 10 żołnierzy. Oprócz tego 10 żołnierzy zostało poszkodowanych, gdy ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Do połowy kwietnia z miasta uciekło prawie pół miliona ludności, czyli 1/2 populacji stolicy Somalii. Doniesiono, że w ostatniej rundzie walki od 17 kwietnia do 24 kwietnia, co najmniej 358 osób zostało zabitych, w tym 45 powstańców, a 680 zostało rannych. 26 kwietnia, wojska Etiopii zajęły pałace w północnej części Mogadiszu. Wojska rządowe i etiopskie przejęły tym samym kontrolę nad całym miastem. Premier Somalii Ali Mohammed Ghedi ogłosil zwycięstwo nad powstańcami 26 kwietnia, mówiąc: „najgorsze walki w mieście są już za nami”. Wezwał mieszkańców do powrotu do swoich domów. Premier twierdził również, że jego siły, wspierane przez czołgi Etiopii i artylerii, schwytały 100 bojowników. Bojownicy ostatecznie nie wznowili już walki i wycofali się ze stolicy.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Ethiopia.svg
Flag of Ethiopia
ShababFlag.svg
Variant of the flag used by the "Islamic State" (formerly "Islamic State of Iraq and the Levant" (ISIL) or "Islamic State of Iraq and Syria" (ISIS)), "Al-Shabaab", "al-Qaeda in the Arabian Peninsula", "al-Qaeda in the Islamic Maghreb" and "Boko Haram". Note that the central "seal" in the actual flag is not circular.