Bitwa w Wąwozie Kodori

Bitwa w Wąwozie Kodori
Wojna w Osetii Południowej 2008
Ilustracja
Lokalizacja Wąwozu Kodori
Czas

912 sierpnia 2008

Miejsce

Wąwóz Kodori

Terytorium

Gruzja/Abchazja

Wynik

zwycięstwo abchasko–rosyjskie

Strony konfliktu
 Rosja
 Abchazja
 Gruzja
Dowódcy
Rosja Władimir SzamanowGruzja Dawit Kezeraszwili
Siły
Rosja około 6000 – 9000 żołnierzy
 Abchazja 1000 żołnierzy
Gruzja około 2500 żołnierzy
Straty
Abchazja 1 żołnierz zabityGruzja 2 żołnierzy zabitych
Położenie na mapie Abchazji
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
43°05′N 41°45′E/43,083333 41,750000

Bitwa w Wąwozie Kodorirosyjsko-abchaska operacja wojskowa przeprowadzona w dniach 912 sierpnia 2008 roku podczas wojny w Osetii Południowej w Wąwozie Kodori leżącym w zbuntowanej prowincji Gruzji Abchazji, lecz kontrolowanym wówczas przez Gruzinów.

Walki

9 sierpnia Rosja zaczęła bombardowanie wąwozu w którym stacjonowały gruzińskie siły[1]. Tego samego dnia Abchazja ogłosiła przystąpienie do wojny by interweniować w wąwozie. 10 sierpnia nastąpiła mobilizacja wojsk abchaskich. Prezydent Abchazji Siergiej Bagapsz, powiedział, że wydał dekret powołujący żołnierzy i rezerwistów do rozpoczęcia kampanii wojskowej w Wąwozie Kodori. 10 sierpnia wąwóz był atakowany przez Rosjan, głównie z powietrza, natomiast rosyjska piechota 58 Armii Federalnej była w tym czasie transportowana do wąwozu przez Flotę Czarnomorską, w skład której wchodziły statki zaopatrzenia, a także przekraczając pieszo granice rosyjsko-abchaską. Gruziński rząd poinformował, że wspomnianą granice przekroczyło 4000 żołnierzy i 350 pojazdów opancerzonych[2].

Ultimatum dla Gruzji

Prezydent Abchazji Siergiej Bagapsz dał Gruzinom ultimatum na usunięcie wojsk z wąwozu kontrolowanego przez Gruzję[3]. 11 sierpnia podobne ultimatum wystosowała strona rosyjska, mówiła o rozbrojeniu sił gruzińskich w wąwozie. Gruzja bardzo szybko odrzuciła obie propozycje. Strona rosyjska stwierdziła, że ultimatum minęło po 6. rano 11 sierpnia i w związku z tym dodała, że siły rosyjskie już wcześniej były gotowe do rozbrojenia sił gruzińskich w konfrontacji zbrojnej[4]. Chwilę później prezydent separatystycznej republiki przyznał, iż 1000 żołnierzy jest gotowych do odjęcia operacji przeciwko Gruzinom w Wąwozie Kodori. Siergiej Bagapsz dodał później, że zorganizowano i otwarto korytarz humanitarny dla mieszkańców, pozwalający im uciec z pola bitwy.

Wojska gruzińskie w wąwozie były atakowane od godzin porannych 11 sierpnia przez rosyjskie lotnictwo, wyrzutnie rakiet i artylerię[5].

12 sierpnia oddział rosyjskich wojsk zaatakował razem z oddziałem abchaskim jednostki gruzińskie w wąwozie[6]. Wieczorem po zaciętych całodziennych walkach przywódca Abchazji ogłosił, że jego wojska zajęły północną część wąwozu[7]. Następnie abchaski Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Anatolij Zajcew stwierdził, że wojska Abchazji zostały otoczone przez siły gruzińskie. Po ciężkich walkach gruziński zastępca MSW orzekł: Wojska gruzińskie zostały wycofane z wąwozu jako znak dobrej woli. Gruzja więc się wycofała z bitwy oddając zwycięstwo koalicji abchasko-rosyjskiej[8].

Skutki

Po wycofaniu się Gruzinów z wąwozu, Rosja rozpoczęła rajd na Senaki, miasto leżące w Gruzji[9]. 30 pojazdów opancerzonych i 20 czołgów wkroczyły do miasta, zdobywając od razu kontrolę nad tamtejszą bazą wojskową, z powodu wakatu wojsk Gruzji. Asystent dowódcy rosyjskich wojsk Aleksandr Nowicki powiedział, że podczas marszu na Senaki ich konwój został ostrzelany przez gruzińskie śmigłowce Mi-8 i Mi-24[10][11].

Gruzińskie MSZ twierdziło, że po przegranej bitwie rebelianci (wojska abchaskie) zajęły wioski w pobliżu Zugdidi i 13 wiosek w rejonie Tsalenjikha Ogólnie w walkach zginęło 2 Gruzinów i jeden Abchaz.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie